Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: porządkowanie poziomów nagłówków
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 74: Linia 74:
}}
}}


'''Kościół św. Mikołaja''' w [[Cieszyn]]ie, [[Sztuka romańska|romańska]] [[rotunda]] zbudowana w XII wieku, pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego.
'''Kościół św. Mikołaja''' w [[Cieszyn]]ie, [[Sztuka romańska|romańska]] [[rotunda]] pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. [[XX wiek]]u określono datę jej powstania na pierwszą połowę [[XI wiek|XI w.]], natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku<ref>[http://miasta.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,5980666,Cieszynska_rotunda_jest_o_sto_lat_mlodsza_.html Cieszyńska rotunda jest o sto lat młodsza?<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>. Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą [[Apsyda (architektura)|apsydą]], [[orientowanie|orientowana]]. Kolista nawa jest przykryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na [[empora|emporę]], umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego [[wykusz]]a nadwieszonego na [[kroksztyn]]ach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu [[Józef Kornhäusel|Josepha Kornhäusela]] wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej.


== Ciekawostki ==
== Historia ==
W latach 50. [[XX wiek]]u określono datę jej powstania na pierwszą połowę [[XI wiek|XI w.]], natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku<ref>[http://miasta.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,5980666,Cieszynska_rotunda_jest_o_sto_lat_mlodsza_.html Cieszyńska rotunda jest o sto lat młodsza?<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.

== Architektura ==
Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą [[Apsyda (architektura)|apsydą]], [[orientowanie|orientowana]]. Kolista nawa jest przykryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na [[empora|emporę]], umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego [[wykusz]]a nadwieszonego na [[kroksztyn]]ach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu [[Józef Kornhäusel|Josepha Kornhäusela]] wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej.

=== Ciekawostki ===
Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na [[Banknoty polskie po denominacji w 1995#20 zł|obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł]]. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.
Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na [[Banknoty polskie po denominacji w 1995#20 zł|obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł]]. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.


[[Plik:Rotunda Cieszyn.jpg|200px|right|Wnętrze rotundy św. Mikołaja w Cieszynie (apsyda)]]
[[Plik:Rotunda Cieszyn.jpg|200px|right|Wnętrze rotundy św. Mikołaja w Cieszynie (apsyda)]]

== Bibliografia ==
* Teresa Rodzińska-Chorąży, Zofia Jagosz-Zarzycka, "Rotunda na Górze Zamkowej w Cieszynie — prace badawcze w 2013 roku" [w:] "Średniowieczna sakralna architektura w Polsce w świetle najnowszych badań", Gniezno 2014


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 11:54, 28 sie 2015

Kościół św. Mikołaja w Cieszynie
kaplica
Ilustracja
Rotunda św. Mikołaja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cieszyn

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Wezwanie

św. Mikołaj

Położenie na mapie Cieszyna
Mapa konturowa Cieszyna
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kościół św. Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda zbudowana w XII wieku, pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego.

Historia

W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku[2].

Architektura

Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych, na planie koła z podkowiastą apsydą, orientowana. Kolista nawa jest przykryta kopułą z kamieni układanych koncentrycznie, apsyda półkopułą. W północnej części nawy znajdują się schody prowadzące na emporę, umieszczone w grubości muru. Od zewnątrz w miejscu schodów mur jest pogrubiony i tworzy rodzaj słabo występującego wykusza nadwieszonego na kroksztynach. Klasycystyczna przebudowa w 1839 roku według projektu Josepha Kornhäusela wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono konserwację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter, a na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano emporę w części zachodniej.

Ciekawostki

Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.

Wnętrze rotundy św. Mikołaja w Cieszynie (apsyda)
Wnętrze rotundy św. Mikołaja w Cieszynie (apsyda)

Bibliografia

  • Teresa Rodzińska-Chorąży, Zofia Jagosz-Zarzycka, "Rotunda na Górze Zamkowej w Cieszynie — prace badawcze w 2013 roku" [w:] "Średniowieczna sakralna architektura w Polsce w świetle najnowszych badań", Gniezno 2014

Linki zewnętrzne