Squander Bug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brytyjski plakat z okresu II wojny światowej, zachęcający do niebrania ze sobą na zakupy Squander Buga
Squander Bug poszukiwany za sabotaż na brytyjskim plakacie z okresu II wojny światowej

Squander Bugfikcyjna postać propagandowa z okresu II wojny światowej, stworzona przez brytyjską National Savings Movement, aby zniechęcić do marnotrawstwa i konsumpcji. Postać ta, pierwotnie zaprojektowana przez ilustratora Phillipa Boydella na potrzeby reklam prasowych, była szeroko wykorzystywana przez innych artystów z czasów wojny w kampaniach plakatowych i politycznych kreskówkach. Jest to jedna z nielicznych kampanii propagandowych z okresu II wojny światowej, która została w pełni udokumentowana, od oryginalnych szkiców koncepcyjnych po gotowe reklamy[1].

Projekt[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej brytyjska National Savings Movement zaniepokoiła się, że za rzadkie dobra konsumpcyjne płacono zawyżone ceny i uważała, że ​​pieniądze lepiej byłoby wydać na bony oszczędnościowe w celu sfinansowania wojny. Organizacja doszła do wniosku, że potrzebny jest sposób na ośmieszenie lekkomyślnych wydatków, który nie będzie nudny i arogancki wobec odbiorców[1]. Aby zaspokoić tę potrzebę, Boydell stworzył serię sześciu szkiców przedstawiających stworka o imieniu „Money Rob”, który może „popychać, ciągnąć, drapać, gryźć i kraść”. Koncepcja została zaakceptowana niemal dokładnie tak jak ją zaprojektowano, poza zmianą nazwy na „Squander Bug”[1].

Postać miała stanowić pozytywną alternatywę dla niekończących się rządowych ostrzeżeń o tym, czego nie robić, na przykład „Nie marnuj paliwa” lub „Nie marnuj papieru”. Zamiast tego, komiksowe dymki zachęcały kupujących do marnowania pieniędzy na bezużyteczne zakupy, wraz z napisami wzywającymi konsumentów do walki lub zagłodzenia Squander Buga. Postać ostatecznie zyskała tatuaże ze swastyką, a nawet została umieszczona w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie obok innych wrogów wojennych, takich jak Adolf Hitler i Benito Mussolini[2].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Phillip Boydell był głównie zaangażowany w opracowywanie Squander Buga do reklam prasowych, ale postać została również wykorzystana w kampaniach plakatowych z tym samym przesłaniem. Brytyjscy rysownicy wojenni, tacy jak David Low i Carl Giles, również używali tej postaci, czasem ironicznie. Na przykład Victor Weisz wyśmiewał niedobory siły roboczej Hitlera, dając mu własną parę Squander Bugów[1].

Postać zyskała międzynarodową renomę, a jej adaptowana wersja była używana w Australii, gdzie Squander Bug otrzymał japoński wygląd[3]. Postać Squander Buga została również stworzona przez Dr. Seussa, aby zachęcić Amerykanów do kupowania obligacji wojennych, chociaż projekt był zupełnie inny niż wersja Boydella[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Joseph Darracott, Belinda Loftus: Second World War Posters. London: Imperial War Museum, 1972, s. 21, 62. ISBN 978-0-901627-06-3.
  2. Joseph Darracott: A Cartoon War: World War Two in Cartoons. Leo Cooper, 1989, s. 80. ISBN 978-0-85052-165-8.
  3. Australia under attack: Rationing and the man who killed Santa Claus. Australian War Memorial. [dostęp 2023-01-22]. (ang.).
  4. Starve the Squander Bug: buy more war bonds. UNT Digital Library. [dostęp 2023-01-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]