Stadion Skif we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stadion Skif)
Stadion Skif
Ilustracja
Stadion Skif we Lwowie podczas przebudowy w 2011
Стадіон «Скіф»
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Miejscowość

Lwów

Adres

ul. Czeremszyny 17
79014 Lwów, Ukraina

Data otwarcia

1897

Właściciel

Lwowski Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej

Nawierzchnia boiska

trawa

Dodatkowe wyposażenie

bieżnia

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Stadion Skif”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Stadion Skif”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadion Skif”
Ziemia49°50′07″N 24°03′46″E/49,835278 24,062778

Stadion Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej „Skif” (j.ukr. Комплексно-спортивна база Львівського державного університету фізичної культури «Скіф») – stadion na Ukrainie, we Lwowie w dzielnicy Cetnerówka w rejonie łyczakowskim przy ulicy Czeremszyny 17.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1895-1945[edytuj | edytuj kod]

Jest to najstarszy czynny stadion we Lwowie, powstał w 1897 na Cetnerówce na zachód od Parku Łyczakowskiego. Teren na którym został wybudowany miasto podarowało w 1895 Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, autorami projektu byli Jan Lewiński i Edgar Kováts, którzy zaprojektowali kompleks sportowy złożony ze standardowego boiska do piłki nożnej wraz z otaczającą go bieżnią, kryty maneż, sale do ćwiczeń szermierczych i gimnastycznych. W skład kompleksu wchodziła widownia na 30 tysięcy widzów, w 1898 Jan Lewiński zaprojektował również budynek biurowy w stylu zakopiańskim. W tym czasie był to najnowocześniejszy obiekt sportowy we Lwowie i jeden z najlepszych w Austro-Węgrzech. Pomiędzy 1910 a 1930 na stadionie odbywały się mecze piłki nożnej, zawody hippiczne, wydarzenia sportowe i zloty Sokoła, od których nazywano go „Stadionem Sokoła na ulicy Cetnerowskiej”. Było to również stałe miejsce rozgrywek drużyn Lechia Lwów i Drugi Sokół. Po wkroczeniu do Lwowa Armii Czerwonej obiekt przekazano w użytkowanie drużynie Dobrowolnego Sportowego Towarzystwa „Spartak”.

Po 1946[edytuj | edytuj kod]

Od 1946 po utworzeniu Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej stadion stał się miejscem ćwiczeń i rozgrywek lekkoatletycznych. Podczas przygotowań do Euro 2012 podjęto decyzję, że stadion będzie centrum szkoleniowym turnieju. Podczas przebudowy wzniesiono czterokondygnacyjny budynek ogólnego przeznaczenia z pomieszczeniami dla trenerów, zawodników i sędziów. Zawiera on pomieszczenia dla służb medycznych, salę konferencyjną dla stu osób, sale wykładowe oraz widownię z 3400 miejscami z siedzeniami w formie foteli z tworzywa sztucznego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]