Staw Goszczanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Goszczanowski
Jezioro Makielskie
Ilustracja
Staw i zapora w Goszczanowie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Goszczanowo

Morfometria
Powierzchnia

46 ha

Głębokość
• maksymalna


6[1] m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Goszczanowska Struga

Rzeki wypływające

Goszczanowska Struga

Rodzaj jeziora

staw rybny

Położenie na mapie gminy Drezdenko
Mapa konturowa gminy Drezdenko, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Goszczanowski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Goszczanowski”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Goszczanowski”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Goszczanowski”
Ziemia52°43′13,8″N 15°38′00,5″E/52,720500 15,633472

Staw Goszczanowski (także: Jezioro Makielskie) – staw zlokalizowany w Goszczanowie (gmina Drezdenko), powstały w wyniku spiętrzenia Goszczanowskiej Strugi.

Akwen ma 46 ha powierzchni, wydłużony kształt i znajduje się częściowo w centrum wsi. Wcina się w piaszczyste tereny Puszczy Noteckiej. Na jego południowym brzegu istniała dawniej osada Baszki i do dziś tak się nazywa ten fragment linii brzegowej. Najcenniejszy przyrodniczo fragment tego brzegu chroni rezerwat przyrody Goszczanowskie Źródliska (22,16 ha), utworzony w 2009. Występuje tu przystrumykowy łęg zastoiskowy, a ponad nim, bardzo rzadki w Polsce, las klonowo-lipowy. Wszystkie te zbiorowiska charakteryzuje wyjątkowa bujność i bogactwo gatunkowe flory. Przy tamie w Goszczanowie rosną dwa buki o obwodach 460 i 310 cm. Na skarpie, nad zbiornikiem, wznosi się w Goszczanowie zabytkowy kościół św. Jana Vianneya[2][3].

Staw powstał przed II wojną światową dla celów hodowli karpi. Hodowano je też po wojnie, jednak z czasem został zarybiony amurami. Występują tu też szczupaki, okonie, płocie, leszcze i krąpie. Łowisko uchodzi za trudne. Należy do gorzowskiego oddziału PZW[4]. Staw ma dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi stanowiskami dla wędkarzy i mostkami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wędkuję.pl
  2. Paweł Anders, Władysław Kusiak, Puszcza Notecka, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2011, s.134, ISBN 978-83-7272-242-3
  3. Puszcza Notecka, mapa 1:100.000, BiK, Piła, ISBN 978-83-88963-75-9
  4. Wędkarz Polski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]