Steve Strange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steve Strange
Imię i nazwisko Steven John Harrington
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1959
Newbridge, Monmouthshire, Wielka Brytania
Pochodzenie Wielka Brytania
Aktywność od 1977
Wytwórnia płytowa Polydor Records
Zespół
Visage

Steve Strange (właśc. Steven John Harrington, ur. 28 maja 1959 w Newbridge w Wielkiej Brytanii) - walijski wokalista pop, założyciel grupy Visage.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Harrington urodził się w Walii, lecz część dzieciństwa spędził także w Aldershot w Anglii. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał kilka lat.

Zainteresował się punk rockiem w połowie lat 70. Przyjaźnił się z Glenem Matlockiem z grupy Sex Pistols i Jean-Jakiem Burnelem z The Stranglers. Z tym drugim muzykiem łączyły go intymne relacje.[1] Grał we własnych zespołach punkowych The Moors Murderers i The Photos, był także członkiem kapeli The Photons. Pod koniec lat 70. Steve rozpoczął karierę w branży klubowej, organizując popularne imprezy w takich lokalach jak Blitz czy Camden Palace. Zyskały one rozgłos dzięki ekstrawaganckim strojom i makijażom gości. Steve wystąpił gościnnie w teledysku "Ashes to Ashes" Davida Bowie.

Po odejściu z The Photons Steve postanowił zapoczątkować nowy trend w muzyce. Założył grupę Visage, w której skład weszli także Midge Ure i Rusty Egan z The Rich Kids. Ich pierwszym przebojem została piosenka "Fade to Grey", która w 1980 roku zapoczątkowała modę na new romantic. W tamtym czasie Strange z powodzeniem kontynuował prowadzenie klubów nocnych. Zespół Visage w latach 1980-1984 wydał trzy albumy i wylansował szereg przebojów, z których największe, oprócz "Fade to Grey", to "Mind of a Toy", "The Damned Don't Cry" i Night Train". Po niepowodzeniu płyty Beat Boy trio zakończyło działalność, a w 1986 roku Steve zadebiutował z nową grupą, Strange Cruise. Projekt ten okazał się porażką komercyjną i wkrótce także się rozwiązał.

W drugiej połowie lat 80. wyjechał na Ibizę, gdzie pracował jako organizator imprez. W 1988 roku nagrał singel "Manipulator" z Rogerem Taylorem z grupy Duran Duran pod szyldem The Cross. Na początku lat 90. był związany z klubem Double Bass.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest biseksualistą. W latach 80. uzaleznił się od kokainy i heroiny, zmagając się z uzależnieniem przez wiele następnych lat.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1980: Visage
  • 1982: The Anvil
  • 1984: Beat Boy
  • 1986: Strange Cruise

Przypisy

  1. Steve Strange: Blitzed! The Autobiography of Steve Strange. Orion, 2002, s. 28-29.