Studia Mathematica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Studia Mathematica
Kraj  Polska
Adres ul. Śniadeckich 8, 00-956 Warszawa
Wydawca Instytut Matematyki PAN
Rodzaj czasopisma analiza funkcjonalna
Pierwsze wydanie 1929
Redaktor naczelny Tadeusz Figiel
ISSN 0039-3223
Strona internetowa czasopisma

Studia Mathematica” – czasopismo stworzone przez Stefana Banacha i Hugona Steinhausa w 1929 roku we Lwowie i poświęcone tylko jednej gałęzi matematyki: analizie funkcjonalnej.

Współcześnie pismo to jest wydawane przez Instytut Matematyki PAN, ISSN: 0039-3223(p) 1730-6337(e). Publikuje ono jedynie artykuły pisane w jednym z następujących języków: francuskim, niemieckim, angielskim lub rosyjskim i wszystkie opublikowane w nim artykuły są indeksowane i opisywane w Mathematical Reviews.

Tematyka i komitet redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Pismo publikuje oryginalne prace badawcze w zakresie analizy funkcjonalnej i metod abstrakcyjnych analizy matematycznej i teorii prawdopodobieństwa.

W składzie Komitetu Redakcyjnego czasopisma znajdują się (2008): Czesław Bessaga, Zbigniew Ciesielski, Paweł Domański, Tadeusz Figiel (redaktor naczelny), Anna Kamont, Stanisław Kwapień, Rafał Latała, Mariusz Lemańczyk, Feliks Przytycki, Czesław Ryll-Nardzewski, Stanisław J. Szarek, Nicole Tomczak-Jaegermann, Przemysław Wojtaszczyk, Jarosław Zemánek oraz Wiesław Żelazko (zastępca redaktora naczelnego).

Adres redakcji: Studia Mathematica, Śniadeckich 8, 00-956 Warszawa

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założone w 1929 jako organ lwowskiej szkoły matematycznej, w krótkim czasie stało się jednym z ważniejszych w skali światowej czasopism w dziedzinie analizy funkcjonalnej.

W okresie II Rzeczypospolitej ukazało się 9 tomów czasopisma. Pismo do wybuchu II wojny światowej wydawane było we Lwowie, po zakończeniu działań wojennych zostało reaktywowane i w 1948 wydano 10. tom Studia Mathematica. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie do dzisiaj (tom 208 ukazał się w roku 2012).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]