Subkutis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Epikutis z cystydami i subkutis u Mycena bulliformis

Subkutis (łac. subcutis), czyli skórka właściwa – dolna warstwa strzępek w wielowarstwowej skórce kapelusza i trzonu grzybów. Różni się ona budową mikroskopową od warstwy górnej (epikutis)[1]. W subtutisie strzępki ułożone są prawie równolegle do siebie i do powierzchni owocnika i silnie są ze sobą splecione. Ich górne wierzchołki odchylają się prostopadle tworząc epikutis. U wielu gatunków w skórce właściwej i naskórku występują cystydy o budowie różniącej się od pozostałych strzępek[2]. W rodzaju Russula (gołąbek) w skórce występują dermatocystydy, włoski i strzępki prymordialne[3].

Epikutis i subkutis odróżniają się od miąższu także tym, że często bywają wybarwione i to one nadają barwę owocnikowi[3]. Budowa skórki właściwej ma znaczenie przy mikroskopowym oznaczaniu niektórych gatunków grzybów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik terminów mykologicznych [online] [dostęp 2019-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-01].
  2. a b Glossario Illustrato A.M.I,N.T. Enciclopedia Micologica [online] [dostęp 2019-05-30].
  3. a b Alina Skirgiełło, Gołąbek (Russula). Grzyby (Mycota). Podstawczaki (Basidiomycetes), gołąbkowce (Russulales), gołąbkowate (Russulaceae), Warszawa-Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1998, s. 9–15, ISBN 83-01-09137-1.