Sulistrowicki Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sulistrowicki Potok
Ilustracja
Sulistrowicki Potok w Świątnikach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Przedgórze Sudeckie

Potok
Długość 14,06 km
Źródło
Miejsce wschodnie podejście przełęczy Tąpadła na zachód od miejscowości Sulistrowiczki
Wysokość

375 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°50′48″N 16°42′13″E/50,846667 16,703611

Ujście
Recypient do Czarnej Wody
Miejsce

na północ od Kunowa

Wysokość

ok. 150 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°55′12″N 16°47′48″E/50,920000 16,796667

Położenie na mapie gminy Sobótka
Mapa konturowa gminy Sobótka, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sulistrowicki Potokpotok górski, prawy dopływ Czarnej Wody[2] o długości 14,06 km[3].

Potok płynie w Masywie Ślęży, na Przedgórzu Sudeckim w woj. dolnośląskim. Górny i środkowy odcinek potoku położony jest na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Źródła potoku usytuowane są na wschodnim podejściu przełęczy Tąpadła, na wysokości około 375 m n.p.m.

Potok w górnym biegu ma charakter potoku górskiego, płynie wartkim prądem w kierunku wschodnim, zalesioną doliną, między zboczami Raduni i Ślęży. Za miejscowością Sulistrowiczki potok w środkowym biegu wpływa na otwarty teren, którym wśród pól uprawnych i łąk płynie na wschód, przepływając przez Sulistrowice i Księginice Małe. W dolnym biegu w okolicy miejscowości Świątniki potok opuszcza Ślężański Park Krajobrazowy i, skręcając na północ, płynie Równiną Wrocławską przez Nasławice i Kunów, po czym uchodzi do Czarnej Wody na wysokości ok. 150 m n.p.m. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni. Dopływami potoku są strumienie i potoki bez nazwy, w większości mające źródła na wschodnim zboczu Masywu Ślęży.

Jest to potok odwadniający południowe i wschodnie zbocze Ślęży, północne zbocze Raduni i północno-zachodnie zbocze Wzgórz Oleszeńskich. W górnym biegu potok jest dziki, o kamienistym korycie z progami, w większości swojego biegu jest uregulowany. Na potoku w miejscowości Sulistrowice wybudowano zbiornik wodny "Sulistrowice" o przeznaczeniu rekreacyjnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]