Szczeciniak jaworowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szczeciniak jaworowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

szczeciniakowce

Rodzina

szczeciniakowate

Rodzaj

szczeciniak

Gatunek

szczeciniak jaworowy

Nazwa systematyczna
Hymenochaete carpatica Pilát
Hedwigia 70: 123 (1930)

Szczeciniak jaworowy, szczecinkowiec jaworowy (Hymenochaete carpatica Pilát) – gatunek grzybów z rzędu szczeciniakowców (Hymenochaetaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hymenochaete, Hymenochaetaceae, Hymenochaetales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten w 1930 r. opisał Albert Pilát na korze klonu jawora na Ukrainie. Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[2]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Rozpostarty, płaski, pokryty kolcami. Powierzchnia jasnobrązowa[3]. Starsze owocniki stają się ciemniejsze, niemal czarnobrązowe i przerastają korę[4]. Z wiekiem staje się także coraz bardziej twardy i popękany. Brzeg nieco włóknisty. Osiąga wielkość do 15 cm[5].

Cechy mikroskopowe

W jego hymenium występują spiczaste szczecinki[4]. Zarodniki przezroczyste, białawe o wymiarach 5,5–6,5 × 3–3,6 µm[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

W Europie szczeciniak jaworowy ma liczne stanowiska w Karpatach i Alpach oraz pojedyncze w Anglii, na Półwyspie Skandynawskim i na Sycylii. Występuje także na pojedynczych stanowiskach w USA[6]. W. Wojewoda w 2003 r. przytacza liczne jego stanowiska w Polsce, głównie w Karpatach i Sudetach. Według niego jest to gatunek synantropijny, prawdopodobnie nie jest rzadki i nie jest zagrożony wyginięciem. Znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych na Słowacji[2]. Występuje częściej, niż wynikałoby to z liczby podanych stanowisk, gdyż często jest pomijany z uwagi na miejsce występowania (na wewnętrznej powierzchni kory)[4].

Nadrzewny. Występuje w lasach, parkach, przy drogach na klonach, głównie na korze ich stojących, żywych lub martwych, starych pni, rzadziej na martwych, leżących na ziemi pniach[2]. Jest słabym grzybem pasożytniczym[3]. Rozwija się niemal wyłącznie na wewnętrznej powierzchni kory, ale podano kilka przypadków jego występowania także na zewnętrznej powierzchni kory[4]. Stwierdzono również jego strzępki w głębszych warstwach korka[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2021-12-20].
  2. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c Andrzej Chlebicki, Grzyby nadrzewne Gorców. Lignicolous fungi of the Gorce Mts, t. 2, Ochrona Beskidów Zachodnich, s. 9–19.
  4. a b c d Hymenochaete carpatica Pilát. Kožovka karpatska [online], Mykologie [dostęp 2021-12-20].
  5. a b Bergahorn Borstenscheibling, Bergahornborstenscheibe [online], 123pilzsuche.de [dostęp 2021-12-20].
  6. Mapa występowania szczeciniaka jaworowego na świecie [online], gbif.org. [dostęp 2021-12-20].