Thranduil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Thranduil
Lata życia żył w Drugiej i Trzeciej Erze
Rasa i kultura elf, Sindar
Kraina Lindon, Leśne Królestwo
Tytuły lub przydomki król elfów
Rodzice Oropher
Potomstwo Legolas
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Hobbit, Władca Pierścieni, Niedokończone opowieści
Hobbit Lee Pace

Thranduil – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, Sindar, król elfów leśnych północnej części Mrocznej Puszczy, nazywanej Leśnym Królestwem; syn Orophera i ojciec Legolasa[1].

Występuje w Hobbicie (nosi tam miano król elfów). Informacje na jego temat znajdują się także we Władcy Pierścieni, Niedokończonych opowieściach i Silmarillionie.

Przed 1000 rokiem Drugiej Ery i zbudowaniem Barad-dûr przybył do Mrocznej Puszczy z Lindonu. Wziął udział w bitwie na Dagorlad, gdzie zginął jego ojciec wraz z dwiema trzecimi ich armii. Wtedy Thranduil odziedziczył koronę Leśnego Królestwa[2][3].

Należał prawdopodobnie do Białej Rady. Dzięki niemu Czarnoksiężnik[4] został wypędzony z Dol Guldur. Kiedy Kompania Thorina wkroczyła do Leśnego Królestwa, została uwięziona przez gwardzistów Thranduila. Dowodził elfami w Bitwie Pięciu Armii. Po ucieczce drużyny i zabiciu Smauga król domagał się zwrotu części skarbu zrabowanej elfom przez smoka, a zgromadzonej w Ereborze. Thorin odmawiał do czasu, gdy Bilbo Baggins ukradł Arcyklejnot i przyniósł go Thranduilowi i Bardowi.

W 3017 roku Trzeciej Ery otrzymał od Aragorna zadanie trzymanie Golluma na uwięzi. W czerwcu 3018 roku Gollum uciekł w czasie napadu orków, a Thranduil wysłał swojego syna do Rivendell z wiadomością o tym wydarzeniu[5].

Ostatni raz Thranduil wspominany jest w Dodatkach do Władcy Pierścieni, kiedy broni Leśnego Królestwa, a następnie, po upadku Saurona, spotyka się z Celebornem 6 kwietnia 3019 roku Trzeciej Ery w celu omówienia dalszych losów królestw obu władców[6].

W animowanej wersji Hobbita z 1977 głosu Thranduilowi użyczył Otto Preminger. W ekranizacji Hobbita Petera Jacksona, Thranduila gra Lee Pace.

Przypisy

  1. J. R. R. Tolkien: Niedokończone opowieści, s. 223.
  2. J. R. R. Tolkien: Niedokończone opowieści, s. 224–225.
  3. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 265.
  4. J. R. R. Tolkien: Silmarillion, s. 355.
  5. J. R. R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla, s. 482.
  6. J. R. R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla, s. 489–490.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]