Tomasz Pietrasiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Pietrasiewicz
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1955
w Siedlcach
Zawód działacz niepodległościowy,
animator kultury,
reżyser teatralny
Miejsce zamieszkania Lublin
Stanowisko dyrektor teatru
Pracodawca Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Tomasz Pietrasiewicz (ur. 21 sierpnia 1955 w Siedlcach) – polski działacz niepodległościowy, animator kultury i reżyser teatralny. Od kwietnia 1998 roku dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, założyciel Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, członek stowarzyszenia Spoko[1]. W roku 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Pietrasiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z roku 1980. Od roku 1976 zajmował się kolportażem wydawnictw niezależnych, w latach 1977–1989 współorganizował spotkania dyskusyjne oraz bibliotekę wydawnictw niezależnych, działał także w Teatrze Grupa Chwilowa. W dniach 13–14 grudnia 1981 roku uczestniczył w strajku studenckim w Akademickim Centrum Kultury w Lublinie, był również łącznikiem ze strajkującymi w zakładach WSK „PZL-Świdnik” podczas wydarzeń Lubelskiego Lipca, a następnie w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów aż do ich pacyfikacji 17 grudnia 1981 roku.

W latach 1984–1989 Pietrasiewicz był współzałożycielem, redaktorem, a początkowo także drukarzem w podziemnym wydawnictwie Fundusz Inicjatyw Społecznych. Ponadto, w latach 1984–1985, pracował jako instruktor teatralny w Lubelskim Domu Kultury, następnie w latach 1987–1991 działał w Lubelskim Studio Teatralnym, zaś w latach 1991–1994 w Centrum Kultury w Lublinie. W roku 1989 był działaczem KO „Solidarność” w wyborach 4 czerwca, podczas których współorganizował spotkania i działał jako mąż zaufania w komisji wyborczej.

W 1990 roku założył Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, potocznie zwanym „'Teatrem NN”, a w latach 1994–1997 pracował jako zastępca dyrektora Centrum Kultury do spraw Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Od roku 1997 jest autorem monografii książkowej Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta (tom I, wyd. 2007 r.; tom II, cz. I, wyd. 2008 r.) oraz licznych wydarzeń artystycznych na Lubelszczyźnie.

Pietrasiewicz jest autorem przedstawień „Teatru NN”, a także realizowanych od 2000 roku Misteriów Pamięci: „Jedna Ziemia – Dwie Świątynie”, „Dzień Pięciu Modlitw”, „Misterium Druku i Papieru”, „Misterium Ulicy Szerokiej”, „Misterium Pamięć Miejsca”, „Misterium Pamięć Światła-Pamięć Sprawiedliwych”, mających miejsce w otwartych przestrzeniach Lublina. Zorganizował także wystawę „Elementarz” mieszczącą się w jednym z baraków byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku; jest także twórcą wystawy „Portret Miejsca” oraz wystawy poświęconej Sprawiedliwym wśród Narodów Świata[1].

Obecnie pracuje jako dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, a dzięki decyzjom władz Województwa Lubelskiego stworzy plan działania Centrum Spotkania Kultur (CSK), powstającego w tzw. Teatrze w Budowie[2]. Jego zadaniem będzie przygotowanie i wprowadzenie w życie koncepcji programowej CSK[3]. Pietrasiewicz działał także na rzecz przyznania Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury[4].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda Polcul (1993)
 • Nagroda Artystyczna Miasta Lublina (1994)
 • Nagroda Honorowa Ambasady Izraela w Polsce za zasługi dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Żydów Polskich (1999)
 • Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008)
 • Laureat Honorowej Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody im. ks. Stanisława Musiała „za inicjatywy społeczne promujące dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski”[5]
 • Odznaczony Medalem "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Tomasz Pietrasiewicz (pol.). lublin.eu. [dostęp 21 kwietnia 2011].
 2. Tomasz Pietrasiewicz pokieruje przygotowaniami CSK (pol.). Kurier Lubelski. [dostęp 21 kwietnia 2011].
 3. Wielkiej sceny nie będzie! Co z Teatrem w Budowie? (pol.). Gazeta Wyborcza. [dostęp 21 kwietnia 2011].
 4. Ludzie sektora: Tomasz Pietrasiewicz (pol.). ngo.pl. [dostęp 21 kwietnia 2011].
 5. Tomasz Pietrasiewicz laureatem nagrody ks. Musiała (pol.). lublin.eu. [dostęp 21 kwietnia 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]