Trigonopterus sarawakiensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus sarawakiensis
Riedel, 2022
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus sarawakiensis

Trigonopterus sarawakiensisgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2022 roku przez Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano górę Santubong na północ od Kuchingu w malezyjskim stanie Sarawak. Epitet gatunkowy pochodzi od miejsca typowego[1].

Chrząszcz o ciele długości od 2,3 do 2,6 mm, wysklepionym, w zarysie prawie jajowatym ze słabym przewężeniem między przedpleczem a pokrywami, ubarwionym czarno z jasnordzawymi czułkami oraz ciemnordzawymi odnóżami i pokrywami. Ryjek zaopatrzony jest w listewkę środkową i parę listewek przyśrodkowych zakończonych przy nasadach czułków. Epistom zaopatrzony jest w niewyraźną, prawie kanciastą listewkę. Przedplecze jest gęsto i grubo punktowane oraz mikrosiateczkowane. Pokrywy mają rzędy z grubymi punktami i nieco żeberkowate międzyrzędy. Wszystkie uda mają słabo karbowane listewki przednio-brzuszne, a te przednie u nasady także lekko ząbkowane listewki tylno-brzuszne. Tylna para odnóży ma na udach przedwierzchołkową łatkę strydulacyjną. Golenie mają przed nasadami tępo zagięte kątowo krawędzie grzbietowe. Genitalia samca mają prącie o prawie równoległych bokach, rombowatym sklerycie przy ujściu, cęgowatych sklerytach pośrodku i niemal kanciastym wierzchołku, kolcowaty aparat przenoszący oraz przewód wytryskowy z wyraźnym bulbusem[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Borneo, znany tylko z dwóch stanowisk koło Kuchingu w stanie Sarawak. Spotykany na rzędnych od 200 do 400 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alexander Riedel. Nine new species of Trigonopterus Fauvel (Coleoptera, Curculionidae) from Sundaland. „Zookeys”. 1124, s. 109–130, 2022. DOI: 10.3897/zookeys.1124.89318.