Ulica Długa w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
POL Gdańsk COA.svg
Gdańsk
ulica
Długa
Główne Miasto
Długość: 320 m
Widok na ulicę Długą ze Złotej Bramy w Gdańsku
Widok na ulicę Długą ze Złotej Bramy w Gdańsku
Przebieg
Ikona ulica tunel.svg 0 Złota Brama
Ikona ulica deptak2.svg 0 ul. Podgarbary / ul. Wełniarska
Ikona ulica deptak2.svg 30 ul. Garbary / ul. Tkacka
Ikona ulica deptak2.svg 140 ul. Pocztowa / ul. Lektykarska
Ikona deptak z lewej ulica.svg 250 ul. Kaletnicza
Ikona ulica deptak2.svg 320 ul. Ławnicza / ul. Kramarska
Ikona deptak plac.svg ul. Długi Targ
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
ulica Długa
ulica Długa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Długa
ulica Długa
Ziemia 54°20′57,2″N 18°39′00,9″E/54,349220 18,650247

Ulica Długa – reprezentacyjna ulica Gdańska, biegnąca przez Główne Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Drogę Królewską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIII wieku pełniła funkcję traktu kupieckiego, z przedłużeniem w postaci owalnego placu targowego. Był to wtedy prawdopodobnie główny ciąg drożny Gdańska.

Po zajęciu Gdańska przez Zakon krzyżacki, trakt ten stał się najważniejszy na całym Głównym Mieście. Od 1331 roku bywa określana w dokumentach miejskich jako Longa Platea. W średniowieczu cały odcinek od ówczesnej Bramy Długoulicznej (dziś Brama Złota) aż do Bramy Kogi (dzisiejsza Brama Zielona) był uznawany jako jedna ulica.

Od zawsze Długa i Długi Targ były częścią miasta zamieszkiwaną przez najzamożniejszych. Kamienice należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i ludzi piastujących wysokie urzędy. Z powodu uroczystych parad, przeprowadzanych nią w latach 1457-1552, wzięła się jej nazwa Droga Królewska. Tu właśnie wynajmowano królom polskim obszerne kwatery, a z okazji świąt rodziny królewskiej wyprawiano huczne fajerwerki.

Wygląd ulicy zmieniał się przez wieki. W XIX w. zaczęły z niej znikać przedproża (ostatnie usunięto w roku 1872). Sama ulica i Targ zostały wybrukowane w 1882 roku kostkami importowanymi ze Skandynawii (wcześniej była pokryta kamieniami polnymi). W okresie późniejszym przez ulicę poprowadzono linię tramwajową. Przed 1945 ulica nosiła nazwę Langgasse.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Ulica Długa została całkowicie zniszczona, a dziś, po odbudowie, stanowi atrakcją turystyczną. Usunięto szyny tramwajów (kursujących tędy do 1959), a na miejscu starych kostek brukowych pojawił się szlifowany granit. Obecnie na ulicy odbywa się wyłącznie ruch pieszy.

W roku 1953 otwarto przy ulicy kino "Leningrad"[1] na 1200 miejsc - przez szereg lat największe kino w mieście (obecnie nieczynne)[2].

Kamieniczki przy ulicy Długiej[edytuj | edytuj kod]

Dom Uphagena  przy ul. Długiej 12
Dom Uphagena
przy ul. Długiej 12

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Samp, Bedeker Gdański, Gdańsk 1994

Przypisy

  1. w plebiscycie gazety "Głos Wybrzeża" czytelnicy wybrali nazwę "Artus", ale ostateczną decyzję co do nazwy podjął Komitet Wojewódzki PZPR.
  2. Tych sal już nie ma. Trójmiejskie kina na dawnych zdjęciach [dostęp 03.08.2014]