Unified Extensible Firmware Interface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Disambig.svg Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „UEFI”. Zobacz też: Unified EFI Forum.
Logo UEFI

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych.

Anglojęzyczny schemat EFI
Schemat obrazujący interakcje między bootmanagerem EFI a sterownikami EFI

Pomysł EFI został opracowany w firmie Intel na potrzeby procesora serwerowego Itanium. Obecnie prace nad systemem koordynowane są przez organizację Unified EFI Forum.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Jedną z cech EFI jest możliwość pisania dla niego sterowników. W takim wypadku sterownik jest niezależny od systemu operacyjnego. Ponadto UEFI pozwala na obsługę dysków twardych większych od 2 TB, maksymalnie 8192 EB dzięki nowej procedurze do zarządzania dyskami o nazwie GPT. UEFI ma własną powłokę systemową (UEFI Shell). Ta funkcja przeznaczona jest dla serwisantów komputerowych. Niektórzy producenci oferują własne minisystemy dla UEFI które uruchamiane są z płyty CD/DVD.

Apple od roku 2006 stosuje EFI w swoich komputerach, nie ma natomiast możliwości wejścia w jego opcje.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Aktualna wersja EFI to 2.4.[1]

Zagrożenia związane z EFI[edytuj | edytuj kod]

W odniesieniu do wypowiedzi Ronalda Minnicha[2] można stwierdzić, że jednym z jawnie nakreślonych celów stworzenia EFI jest "ochrona tzw. własności intelektualnej twórców sprzętu komputerowego". Zdaniem przeciwników technologii DRM, powoduje to zagrożenie związane z bezpieczeństwem (brak realnej kontroli nad komputerem) oraz otwiera furtkę do całkowitego zablokowania wykorzystywania wolnego oprogramowania na platformach zawierających EFI. Według przeciwników, EFI może zostać wykorzystany do stworzenia swoistych DRM BIOS-ów poprzez umożliwienie twórcom sprzętu programowego ograniczania sposobu w jaki tenże sprzęt może być wykorzystywany.

Ponadto włoscy specjaliści ds. bezpieczeństwa pracujący dla ITSEC twierdzą[3], że dzięki nowemu oprogramowaniu układowemu, tworzenie bootkitów jest znacznie łatwiejsze niż tworzenie takiego oprogramowania dla komputerów z BIOS-em.

Istnieją informacje, że próba uruchomienia Linuksa Ubuntu Live CD na niektórych, korzystających z UEFI, ultrabookach firmy Samsung może doprowadzić do zablokowania ich płyty głównej[4].

Tryby[edytuj | edytuj kod]

Po uruchomieniu ustawień UEFI mamy do wyboru tryby :

  • UEFI
  • NON-EFI (zgodny z BIOS)
    • Legacy BIOS
    • Compatibility Support Module (CSM)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]