Wakeboarding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wakeboarder

Wakeboardingsport wodny, polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub na wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.

W Polsce wyciągi do wakeboardingu znajdują się m.in. w Pobiedziskach, Szczecinie, Sławutówku, Solinie, Krakowie, Kryspinowie pod Krakowem, Augustowie, Giżycku, Ostródzie, Lublinie, Margoninie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Owińskach pod Poznaniem, Radoniach pod Warszawą, Żukowie, Świętochłowicach, Ślesinie pod Koninem, w Warszawie nad Jeziorze Lisowskim, w Krubinie pod Warszawa, a najdłuższy 1100-metrowy znajduje się w Szczecinku.

Nowy wyciąg 160-metrowy do wakeboardingu został uruchomiony na początku maja 2012 roku na zbiornikach pożwirowych w Owińskach (gmina Czerwonak, 15 km do Poznania).

28 kwietnia 2012 został uruchomiony WakePark Bydgoszcz, zlokalizowany w pobliskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. 23 czerwca 2012 uruchomiono pierwszy w województwie opolskim wyciąg wakeboardowy na kamionce Silesia w Opolu.

10 maja 2012 roku na terenie OSiR Skałka w Świętochłowicach wystartował pierwszy wakepark na Śląsku Wake Up Silesia, wyciąg ma ponad 200 metrów, a na trasie przejazdu znajdują się dwa kickery, 24 metrowy slider i 13 metrowy pipe – panorama. Obiekt znajduje się w samym centrum Śląska przy Drogowej Trasie Średnicowej – DTŚ (200m).

Wakepark w Sławutówku stał się nie tylko ulubionym miejscem fanów wake’a na pomorzu, ale także alternatywą podczas bezwietrznych dni dla kite surferów. Odległość od najbliższego spotu kite’owego na Mierzei Helskiej wynosi 20 km.

W 2013 roku stanął drugi wyciąg na Śląsku, w sąsiedztwie strzeżonego kąpieliska na stawie Hubertus przy granicy trzech miast Mysłowic, Sosnowca oraz Katowic – Wake Lake Hubertus.

Również w 2013 roku do grona miast posiadających profesjonalny WakePark dołączył Śrem. W sąsiedztwie strzeżonego kąpieliska powstał obiekt rekreacyjny WakePlace[1].

Łodzie do wakeboardingu mają specjalną konstrukcję, posiadają odpowiedni kształt kadłuba, napęd śruby Direct-Drive lub V-drive, pylon lub wieżę do mocowania linki, PerfectPass (tempomat), pomost oraz mogą posiadać fabryczne lub dokładane zbiorniki balastowe w celu uzyskania większej fali.

Najpopularniejsi producenci to:

Deski, wiązania, stroje i akcesoria:

Przypisy