Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Hymn o miłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł bardzo rozbudowany, dobrze uźródłowiony. Zawiera wyczerpującą analizę Hymnu, jest bogaty kontekst interpretacyjny (filozoficzny, religijny, historyczny). Czego więcej trzeba? :) Settembrini (dyskusja) 20:10, 20 maj 2008 (CEST)
PS: Artykuł zgłaszam ja, ale głównym autorem jest G00labek. Settembrini (dyskusja) 20:18, 20 maj 2008 (CEST)
  • Głosy za:
  1. nic dodać nic ująć Mateusz Musiał (dyskusja) 19:52, 23 maj 2008 (CEST)
  2. Paterm >Odpisz< 11:34, 24 maj 2008 (CEST)
  3. McMonster (相談) 16:31, 27 maj 2008 (CEST)
  4. Podobasię  Za Mateusz Szymkiewicz (dyskusja) 22:57, 27 maj 2008 (CEST)
  5. Mi się podoba. Olaf @ 22:11, 29 maj 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. Artykuł posiadający sekcję "ciekawostki" nie może mieć medalu wg obecnych standardów. AndrzejDyskusja▫. 20:52, 20 maj 2008 (CEST) Skreślam się, ale w arcie jest teraz np. pusta sekcja "zobacz też" AndrzejDyskusja▫. 17:18, 21 maj 2008 (CEST)
Sekcja "ciekawostki" została usunięta. Nie posiadała ona treści istotnych dla kształtu artykułu. G00labek, 20:58, 20 maj 2008 (CEST)
A czemu niby mieć nie może?? Jest wiele art. medalowych z taką sekcją (patrz też dyskusja kandydującego Casspira). D kuba dyskusja 00:59, 21 maj 2008 (CEST)
 Przeciw Jest tutaj sekcja "Zbieżności między Hymnem o Miłości a filozofią Dalekiego Wschodu", przy czym występują w niej: Søren Kierkegaard, Duńczyk, Krishnamurti, który ma więcej wspólnego z teozofią Steinera niż przez całe życie przez niego wyśmiewaną filozofią hinduską, i De Mello, który był chrześcijańskim jezuitą i z jakąkolwiek filozofią bardzo niewiele miał wspólnego. Czy to jest jakiś żart?--Nous (dyskusja) 16:28, 29 maj 2008 (CEST) Skreślone, bo zniknęły powody sprzeciwu.--Nous (dyskusja) 19:40, 30 maj 2008 (CEST)
Nazwa sekcji brzmi: "Zbieżności między Hymnem o Miłości a filozofią Dalekiego Wschodu". Krishnamurti jest myślicielem dalekowschodnim. Nazwa pod tym względem się zgadza. Teraz De Mello. Zacytuję opis Przebudzenia (Poznań 1992): "W swych licznych pracach łączył tradycyjną mistykę europejską z filozofią i mistyką Wschodu". Tutaj również się zgadza, przy czym powstaje łączność między chrześcijaństwem a myślą Wschodu; aby zatem zarysować ciągłość między tymi dwoma posłużyłem się również typowo chrześcijańskim Sørenem Kierkegaardem. W sekcji nie padło słowo "hinduizm" (chociaż w dostępnych mi źródłach równiez Krishnamurti określany zostaje jako myśliciel hinduski). Dla jasności: zmieniłem nazwę sekcji. "Zbieżności między Hymnem o Miłości a myślą Dalekiego Wschodu". A czy to żart? Odsyłam raczej do: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Strona_główna -- G00labek, 17:16, 29 maja 2008 (CEST)
Kirkegaard jest w tej sekcji jako kontrast, więc jest w porządku. De Mello jest może trudny do sklasyfikowania, ale Kongregacja do Spraw Nauki Wiary stwierdziła, że jego poglądy są nie do pogodzenia z katolicyzmem, więc do jakiego zakonu by nie wstąpił, to katolickim myślicielem nie jest (no i bardzo dobrze). Ale że jest filozofem to nie ulega wątpliwości, bo jak inaczej określić człowieka, który uporczywie głosi własne poglądy na Życie, Wszechświat i całą resztę?. Krishnamurti odżegnuje się od wszelkich klasyfikacji jego filozofii, bo nie chce uchodzić za guru, co nie zmienia faktu, że jego poglądy przypominają bardzo koncepcje dalekowschodnie. Zupełnie mi nie pasuje do antropozofii Steinera, Krishnamurti tylko ciągle nawołuje do obserwowania własnego ja, przebudzenia, i tłumaczy ludziom bez znieczulenia, dlaczego cierpią. To prędzej dalekowschodni zen, niż antropozofia akceptująca okultyzm i np. uważająca Chrystusa za ducha słonecznego. Ja osobiście bym tak tę sekcję zostawił, bo też nie mam koncepcji jak to nazwać inaczej. Nie wiem tylko po co autor artykułu odsyła kogoś do nonsensopedii, to trochę nie pasuje do dyskusji. Pozdrawiam, Olaf @ 22:11, 29 maj 2008 (CEST)
Ok, z Kierkeggardem rozumiem. To, co Olaf pisze o Krishnamurtim to szczera prawda. Niemniej nie zmienia to tego że był to człowiek, który już zaznajomił się z Zachodem, w szczególności z chrześcijaństwem, ani nie stworzył żadnej "hinduskiej" filozofii. To co stworzył jest eklektyczne. Tak samo jak super eklektyczny jest de Mello. Jak można pisać o "zbieżnościach", a potem cytować zdanie z de Mello rozpoczynające się od "Pamiętasz to zdanie ze św. Pawła". To przecież widać że ta zbieżność wynika w dużej mierze po prostu z tego, że autor znał już Hymn o miłości. Czyli że nie jest to czysta myśl Dalekiego Wschodu. Ale najważniejsze jest co innego. To ma być artykuł na medal. A z tego powodu wypadałoby zajrzeć do Bhagawadgity, poczytać coś o ruchu Bhakti, itd., może tam się coś znajdzie, a nie wywoływać do tablicy dwóch myślicieli, o których można co najwyżej powiedzieć że pozostawali pod pewnym wpływem filozofii Dalekiego Wschodu, ale ponieważ zetknęli się już ze chrześcijaństwem to można podejrzewać, że ich ewentualne zbieżności ze św. Pawła koncepcją miłości wynikają po prostu z pewnej jej znajomości, nie są więc absolutnie żadnymi zbieżnościami pomiędzy Hymnem o Miłości a myślą Dalekiego Wschodu, ale zbieżnościami Hymnu o Miłości z Hymnem o Miłości. Albo zmienić, albo tą sekcję skasować.--Nous (dyskusja) 18:23, 30 maj 2008 (CEST)
Wprowadziłem kilka zmian. Sekcję "Zbieżności z myślą Dalekiego Wschodu" zmieniłem na "Anthony de Mello i Jiddu Krishnamurti" i podpiąłem do sekcji głównej "Czasy współczesne". Zmieniłem również nazwy poszczególnych sekcji w "Interpretacjach Hymnu o Miłości" tak, aby nie budziły już kontrowersji. G00labek, 18:47, 30 maja 2008 (CEST)
  1. Bo dalej wymaga redakcji i technikaliów. Wiem, że to żmudna dłubanina, której pewnie nikt nie lubi, ale to ma być AnM wreszcie. Masur juhu? 12:45, 30 maj 2008 (CEST)
    Poprawiłem i uzupełniłem artykuł od strony technicznej. G00labek, 18:48, 11 czerwca 2008 (CEST)
    Jeszcze przypisy wielokrotne (wiem, niestety to dłubanina) i mój głos można uznać za niebyły. Masur juhu? 14:38, 20 cze 2008 (CEST)
    Przypisy wielokrotne zrobione. G00labek, 18:49, 20 czerwca 2008 (CEST)
  2. Własnie czytając hasło Lectorium Rosicrucianum uświadomiłem sobie, że tym arcie BRAK :
    1. (pod)sekcji "Hymn w nauczaniu/interpretacji/itp. niekatolickich związków wyznaniowych" np. Świadkowie Jehowy
    2. (pod)sekcji "Hymn w recepcji innych związków wyznaniowych" jak np. to Lectorium Rosicrucianum
    3. (pod)sekcji "Hymn o Miłości w nauczaniu hinduistycznych guru i sufich, o czym napisałem poniżej wczoraj.
    4. Natomiast : Anthony de Mello(jezuita) i Jiddu Krishnamurti (z Kategoria:Teozofowie jak jego protektorka HPBławatska) to INNE grupy. Ich dlatego należałoby rozdzielić do różnych podsekcji. Teozof z jezuitą słabo się komponują i niekoniecznie są najlepszymi reprezentami reszty swiata.
    Dlatego do czasu uzupełnienia o wskazane zagadnienia, zmuszony jestem czasowo tu wpisać głos. Zachęcam do budowy nowej, poza-katolickiej sekcji, bo temat Hymnu jest tej pracy wart. --Indu ( विकिपीडिया ) 19:24, 1 cze 2008 (CEST)
    Taki z Krishnamurtiego teozof, jak z Buddy hinduista (to znaczy zerwał demonstracyjnie z wpajaną przez rodziców teozofią i zaczął głosić sprzeczne z nią poglądy). Ale poza tym to masz w sumie rację. Olaf @ 19:34, 1 cze 2008 (CEST)
1/Ale dopóki nie zerwał, bardzo się udzielał (np. uczestnicząc w dorocznych zjazdach, gdzie sugerował, że jest emanacją jednego z prominentów Białego Braterstwa - Mahaćohana jeśli pamiętam dobrze. 2/A gdy już zerwał, to co głosił nijak nie przystaje, do miłości bhakti. Wniosek byłby taki, że cytowanie JK wymusza wskazanie z którego okresu życia/nauczania/ pochodzi wypowiedz. Tego art też jeszcze nie zawiera. 3/ Szanowny W:Olaf, usunąłeś chwilke temu K:Teozofowie z artu o JK. To zaciemnia moją wypowiedz powyżej (pomyślałes o tym?)... i nasuwa refleksje , że jednak znane Ci są tylko jego nauki z drugiego okresu życia. Zastanów sie proszę nad korekta tej zmiany. Co do szblonu "dopracować", proponuje pozostawić z nieco zmienionym uzasadnieniem. Z poważaniem--Indu ( विकिपीडिया ) 20:12, 1 cze 2008 (CEST) . Wikipedyście:Olaf dziękuję za poszukiwania, poprawki i odpowiedz w dyskusji wspominanego hasła. --Indu ( विकिपीडिया ) 22:34, 7 cze 2008 (CEST)
  • Dyskusja:
Tak na początek:
  • Bibliografia i przypisy powinny być przedstawione za pomocą szablonów: Cytuj.
  • W bibliografii powinien znaleźć się bardziej szczegółowy zapis. (ISBN)

W kwestii merytorycznej się nie wypowiadam, bo się nie znam. Szoltys [DIGA] 21:56, 20 maj 2008 (CEST)

    • Wydaje mi się, że artykuł może zawalczyć o medal. Póki co ukazały się uwagi natury redakcyjno-technicznej, które stosunkowo szybko i łatwo można wyeliminować. Trochę czasu zajęło mi ponowne zbieranie references (aby zastąpić nimi ibidemy), a więc poprawki pojawią się jutro. Nikt jak dotąd nie postawił jednak zarzutu w stosunku do treści artykułu. Różnicę między DA a A na M rozumiem jako różnicę w randze, jaką prezentuje treść artykułu. W tym przypadku, wydaje mi się, treść artykułu jest dostatecznie wysokiej rangi aby móc startować w walce o medal (choć bardzo prawdopodobne jest równiez to, że mogę się mylić). G00labek, 22:30, 21 maj 2008 (CEST)
  • Ciekawy artykuł, na razie mam drobną sugestię a propos ostatniej sekcji "Hymn o Miłości w sztuce". Należałoby IMO zmienić jej nazwę np. na "Hymn o Miłości w kulturze", bądź "Nawiązania do Hymnu o Miłości w kulturze" - słowo "sztuka" chyba zbyt mocno kojarzy się np. z malarstwem, rzeźbą itp., a przykładów z tych dziedzin w sekcji nie ma. Przydałoby się też uporządkować całą sekcję, grupując osobno przykłady z literatury, filmu czy muzyki. Warto byłoby też IMO podać jakiś konkretny przykład aluzji w filmie Kieślowskiego. Maire 16:55, 27 maj 2008 (CEST)
  • Cytując fragment tekstu z Biblii (szczególnie dłuższy) należy podać z jakiego przekładu on pochodzi. Zgaduję że to jest przekład Romaniuka z BT4, ale poproszę o podanie tego. rdrozd (dysk.) 09:03, 29 maj 2008 (CEST)
  • Wypowiedz (cytuję kod) : [[Hinduizm|Hinduski]] w swojej książce , gdzie zestawiono Hinduizm+jezuita , jest dla mnie nie zrozumiała. Czy sądzisz, że jezuici to sampradaja hinduistyczna , jak dowolna akhara i wpisani są w tą religie dharmiczną - skoro podlinkowałeś do Hinduizm ? --Indu ( विकिपीडिया ) 20:15, 30 maj 2008 (CEST)
    • Osobista opinia jest top secret. Poprawiłem wedle życzenia. Zachęcam też do wnoszenia własnych poprawek; taka jedna poprawka zajmuje mniej czasu niż popis erudycyjny na dyskusji G00labek, 20:22, 30 maja 2008
      • (1)Przyznam się więc ja do osobistej postawy : nie ingeruję zazwyczaj w treść artów zgłoszonych już do medalu. Uważam, że taka postawa jest poprawniejsza względem autora "w chwili oceny" całości tekstu. (2) Celowo cytowałem Twój kod, bo problem jest szerszy. Zauważ, że w biografa Anthony de Mello nie jest w Kategoria:Indie do której teraz zalinkowałeś, ale w Kategoria:Indusi. (3)Żebyśmy zrozumieli się właściwie : Twój pierwotny wpis [[Hinduizm|Hinduski]] [[jezuici|jezuita]] [[Anthony de Mello]] wymagał dwóch poprawek. (4)Obrałeś ciekawy temat na art, ale i bardzo wymagający, ze względu na powszechność chrześcijaństwa w Polsce. Podpowiedzi techniczne : dla pozycji w "Linki zewnętrzne" zastosuj Szablon:Cytuj stronę a dla książek z "Bibliografia" Szablon:Cytuj książkę. Pozdrawiam --Indu ( विकिपीडिया ) 16:49, 31 maj 2008 (CEST)
  • Wobec już istniejących, brakuje tu sekcji : "Hymn o Miłości" w nauczaniu hinduistycznych guru" . Natychmiast to umiem tylko podpowiedzieć, że jest on modlitwą stosowaną współcześnie przez zwolenników Satja Sai Baby i Swami Wiśwanandy w Polsce i nie tylko. Możnaby poszukać w wynikach Google dla : ["1 Corinthians 13" +swami +love] [1] lub podobnego zbioru haseł ( a wtedy może umiałbym pomóc w objaśnieniu tradycji lub postaci lub poprawnego zapisu imienia konkretnego Indusa ). --Indu ( विकिपीडिया ) 17:42, 31 maj 2008 (CEST)