Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Sowina (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  1. Według mnie wiele działów bez źródeł. Ja radzę: najpierw PANDA, potem jak będzie ok to do DA. The Orbwiki107 (dyskusja) 20:20, 21 lut 2011 (CET)
  2. Brak streszczenia/wprowadzenia. Poza tym przejrzenia i naprawy wymaga linkowanie. Zamiast "benedyktynów z Tyńca" powinno być "benedyktynów z Tyńca", zamiast "żołnierz Armii Hallera" powinno być "żołnierz Armii Hallera", zamiast "Doły Jasielsko-Sanockie" powinno być "Doły Jasielsko-Sanockie" itd. Kenraiz (dyskusja) 20:25, 21 lut 2011 (CET)

Moje uwagi:

  • 0. Powiększyć wstęp i to dośc znacznie.
  • 1. Założycielem osady był przypuszczalnie osadnik Sowa Styl lepiej Sowinę najprawdopodobniej sałożył we wczesnym średniowieczu Sowa. Przy okazji nie trzeba wyróźniać.
  • 2. Około X wieku Sowina, jeszcze jako osada jest wymieniana w posiadłościach wsi parafialnej Bieździedzy i była własnością benedyktynów z Tyńca błąd czasu orzeczeń. Powinno być wszystko w jednym czasie w tym wypadku przeszłym.
  • 3. Jan Długosz w tzw. księdze uposażeń majątków i przychodów dóbr kościelnych podaje nazwę "Szowna", jako "wieś". styl.
  • 4. Zawarł tam opis jej granic, wielkości płaconych podatków z łanów kmiecych oraz wyróżnił podział wsi na przysiółki z nazwami Sowina Dolna i Sowina Górna trzeba zrobić lepszą integrację z poprzednim zdaniem.
  • 5. W 1911 roku wójt gminy Michał Kopeć, kierownik szkoły powszechnej Wojciech Rozpara, Stanisław Jachym (późniejszy pierwszy komendant OSP) oraz Jan Kopeć (późniejszy żołnierz Armii Hallera), założyli straż pożarną (straż ogniowa), którą zarejestrowano w Zwierzchności Gminnej w Sowinie. interpunkcja. Przydało by się również polepszyć styl.
  • 6. W 2006 roku na obchody 95-lecia powstania straży ufundowano sztandar. nie na temat, to że założono straż pożarną to jest ważne dla wsi, jakby postawili nową remizę również ale to, że strażacy mają sztandar to już do opisu straży pożarnej np. w powiecie jasielskim.
  • 7. W październiku 2005 roku szkole nadano imię Jana Pawła II i ufundowano sztandar. Powstanie tzw. szkoły trywialnej datuje się na rok 1860 z inicjatywy Jana Oberlandera, ówczesnego właściciela wsi. zaburzenie chronologii.
  • 8. W 2006 roku powstała Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie. A w jaki sposób powstała i czy nie powinno być, że w Sowinie powstała?
  • 9. Wybudowano cmentarz komunalny. zdanie sierotka.
  • 10. Sowina od północy sąsiaduje z Januszkowicami i Gogołowem, od zachodu z Kołaczycami, od południa z Bieździedzą i Bieździadką, a od wschodu z Lublicą. Po pierwsze nie linkujemy do artykułu po drugie czy wsie graniczą (jak powiedzmy miasta na Górnym Śląsku)? Po za tym czy nie powinno być to w położeniu?
  • 11. Wieś leży na Pogórzu Strzyżowskim (513.63), które obejmuje powierzchnię około 900 km² i graniczy: na zachodzie, rzeka Wisłoka od Jasła po Pilzno; na wschodzie, rzeka Wisłok; na północy, droga: Pilzno-Rzeszów; na południu, droga: Jasło-Przybówka. Pogórze Strzyżowskie wchodzi w skład większego obszaru nazywanego Pogórzem Ciężkowickim (513.62) i posiada pasmowy układ wysokości nie przekraczających 580 m n.p.m. Na głównym grzbiecie tego pogórza leży góra Liwocz (562 m n.p.m.) z charakterystycznym Krzyżem Milenijnym na szczycie a na co mi opis mezoregionu to powinno być położenie miejscowości.
  • 12. Wieś zajmuje powierzchnię 825 ha, co stanowi 13,5% powierzchni gmin Za duża powierzchnia chodzi pewnie o sołectwo. Gdyby jednak to była prawda to albo wieś jest superrozproszona albo w granice jest wliczany jakiś wielki zbiornik wodny.
  • 13. Zdjęcie jest nie ostre
  • 14. Charakter wsi do przenazwowania.
  • 15. Wieś rozproszona[3] – świadczą odległości między zagrodami, które usadowione są nieregularnie na polach (łanach) (wynik licznych podziałów spadkowych); wieś wielodrożnicowa – świadczy znaczna ilość dróg (odnóg od drogi głównej lub traktu), które najczęściej prowadzą do pojedynczych zagród; Typ ma jedną nazwę czyli w tym wypadku było by to wielodrożnicowy-rozproszony. A drogi wielodrożony nie prowadzą do pojedyńczych zagród.
  • 16. Drogi zasadniczo do usunięcia ewentualnie można powiatową zostawić.
  • 17. Fauna, flora do usunięcia można ewentualnie zostawić pomniki przyrody.
  • 18. Przez wieś przepływa jeden strumyk większy (bez nazwy, zasilany przez kilka mniejszych, które posiadają swoje źródła w okalających wieś wzgórzach). styl przy okazji nie większy ale główniejszy z dopływami.
  • 19. Wszystkie wpadają we wsi Bieździadka do potoku Bieździadka, który pod Kołczycami wpada do Wisłoki. do usunięcia ewentualnie można na początku dopisać, że miejscowość leży w zlewni Wisłoki.
  • 20. Panuje tu tzw. górska kraina klimatyczna (klimat suchy górski). Średnie roczne opady wynoszą ok. 700-800 mm/m², natomiast średnia roczna temperatura wynosi ok. 7-8°C. jeśli na terenie miejscowości nie ma stacji klimatycznej lub nie była prowadzona tak zwana poprawka topoklimatyczna to należy to usunąć.
IMHO klimat górski suchy to będą Andy, z opadami niższymi niż 250 mm. Do sprawdzenia.--Felis domestica (dyskusja) 11:21, 17 mar 2011 (CET)
  • 21. Bartolówka-(pola)[4]; Borówka-(pola, wzgórza, zagajnik); Dział-(pola, wzgórza); Dziedzicówka-(pola); Folwark-(pola); Górka-(pola, wzgórza); Góry-(pola, wzgórza, zagajnik); Gromadzki Las-(las); Jałowiecówka-(pola, wzgórze, zagajnik); Jochymówka-(pola); Kabasiówka-(pola); Kaniuch-(las); Kmiecie, Kmieciówka-(pola); Kołkówka, Kopaliny-(pastwiska); Kosibówka-(las); Kozówka-(pola); Lasek-(pola, pastwiska, krzaki, zagajniki); Lesiaki-(pola); Liszkówka-(pola, droga, brzeg); Łąki-(pola); Młynisko-(pola); Nawsiówki-(las); Pańskie-(pola); Pod Folwarkiem-(pola); Pod Sośniną-(pola); Potok-(wąwóz, pastwisko); Przymiarki-(pola); Rachlówka-(pola); Rola-(pola); Rzeki-(pola); Rzym-(pola); Sowina Dolna; Sowina Górna; Stawiska-(las); Szubienice-(wzgórza, pola); Ustępki-(las); Wytrząska-(pola, zagajnik); Za Lasem-(pola); Zapadle-(pola); Zaporówka-(pola); Ździeblówka-(pola) W sumie nie potrzebne chyba, że będzie na mapie ewentualnie jakimś innym opracowaniu kartograficznym.
  • 22. Od 1854 roku istnieją dane o wielkości poszczególnych jednostek parafialnych styl.
  • 23. Sowina w tym czasie liczyła średnio ok. 700 mieszkańców jakim czasie?
  • 24. Najmniej w 1860 roku (563 osób), najwięcej w 1884 roku (885 osób) skoro w czerwcu 2007 miała prawie 1000 to mamy nieścisłość.
  • 25. Istnieje także zapis z 1787 roku, gdzie wymienia się w Sowinie ilość 75 rodzin (tj. 430 (osób) zaburzenie chronologii.
  • 26. Na podstawie "Wykazu mieszkańców gminy Sowina uprawnionych do głosowania.Brzostek, 18 marca 1863 roku"[5] potwierdzono 72 nazwiska uprawnionych do głosowania (jeśli płacili odpowiedniej wielkości podatki) wraz z przypuszczalną numeracją domów (gmina liczyła wówczas 535 osób). styl
  • 27. Najczęściej występujące nazwiska to: Liszka(7),Lechwar, Kopeć, Stasiowski(6),Zapór, Jachym, Hanych (4) 7 osób o takim samym nazwisku i to ma być najwięcej?
  • 28. Obecnie wieś liczy średnio 962 mieszkańców (czerwiec 2007), co stanowi 10,70% populacji gminy (8894 mieszkańców) usunąć obecnie i przy okazji jakiej gminy.
  • 29. Tabelka do uzupełnienia ostatnie lata można wyciągnąć z ewidencji ludności w miejscowym urzędzie gminy.

Narazie dotarłem do końca geografii później dopiszę resztę oraz braki. Przy okazji znowu zacytowałem większość zdańYusek (dyskusja) 21:47, 21 lut 2011 (CET)

Zastanawiam się nad sensem części sekcji tego artykułu: szczególnie sekcji "Tradycje, zwyczaje, obrzędy" - która zdaje się ogólnie na podstawie jednego źródła opisuje zwyczaje i obrzędy charakterystyczne dla całej Rzeszowszczyzny a nie tylko dla tej jednej wsi. Jest to raczej do przeniesienia do hasła Rzeszowszczyzna. W haśle o wsi jest sens opisać jakieś szczególne, nie występujące w innych miejscach zwyczaje. Sekcja ta jest też napisana w drugiej osobie liczby mnogiej ("my", "nasze") i ma fragmenty silnie POV. To samo z sekcją "Gwara i regionalizm językowy" - poza tym, że nie ma tu żadnego źródła - odnosi się ta sekcja do całego regionu a nie tylko tej jednej wsi - także to by raczej też należało przenieść (po uźródłowieniu) - w jakieś bardziej adekwatne miejsce. Polimerek (dyskusja) 12:17, 22 lut 2011 (CET) "Popraw ujednoznacznienia:" -- Bulwersator (dyskusja) 22:02, 18 mar 2011 (CET)