Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przyznawanie medalu[edytuj | edytuj kod]

Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana Dobrego Artykułu. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na Stronie Głównej
Acorus calamus - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-006.jpg
Tatarak zwyczajnypolimorficzny gatunek byliny, należący do rodziny tatarakowatych (Acoraceae). Znany jest także pod ludowymi nazwami jako np. ajer i tatarskie ziele. Zasięg gatunku obejmuje Azję i Amerykę Północną, poza tym został zawleczony i rozpowszechniony przez człowieka na inne kontynenty od strefy subtropikalnej do umiarkowanej. Do Europy trafił najprawdopodobniej między średniowieczem a XVI wiekiem. W Polsce ten gatunek jest pospolity na całym terenie z wyjątkiem Karpat. W polskiej florze ma status kenofitaagriofita. Uważany za inwazyjny, ma jednak średni wpływ na rodzime gatunki roślin szuwarowych. Roślina olejkodajna, jadalna, kosmetyczna i lecznicza, o szerokich zastosowaniach w różnych kulturach na całym świecie. Czytaj więcej…
Inne artykuły na medalJak wybieramy najlepsze?
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.
Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespelniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Stefaniak, Lukasz Lukomski oraz Farary
Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja|Numer}}.
ODŚWIEŻ

Spis treści

Propozycje[edytuj | edytuj kod]

Rak wątrobowokomórkowy[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 26 dni 23 godz. 40 min 49 s odśwież
Rozpoczęcie: 20 września 2014 20:27:09 Zakończenie: 20 października 2014 20:27:09


Uzasadnienie
Przekrojowy artykuł o jednym z najczęstszych nowotworów na świecie, który jest mocno zależny od czynników ryzyka. Napisany od nowa w oparciu o najświeższe źródła. Zapraszam do głosowania i dyskusji. Rybulo7 (dyskusja) 20:27, 20 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew św. Jana Klimaka w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 23 godz. 53 min 6 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 września 2014 20:39:26 Zakończenie: 7 października 2014 20:39:26


Uzasadnienie
Artykuł odznaczony od 2010 DA. Mankamentem, który uniemożliwił ubieganie się o medal, były cztery lata temu braki w opisie najnowszej historii świątyni (po 1945). Teraz ten problem został wyeliminowany. O wiele bogatszy jest również zbiór zdjęć cerkwi. Loraine (dyskusja) 20:39, 7 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Pytanie dotyczące znanej w środowisku varsavianistów sprawy patronów dolnej świątyni. Na tablicy fundacyjnej (na zdjęciu) widnieją św. prorok Ilja (Eliasz) i błogosławiony Hieronim, podobnie podaje na str. 111 Paszkowski. Ty podałaś św. Hieronima. Czy nie powinno być jednak zgodnie z tablicą i ze źródłem? Boston9 (dyskusja) 23:06, 7 wrz 2014 (CEST)
Gwoli ścisłości na tablicy nie mamy błogosławionego Hieronima, ale świętego mnicha (priepodobnogo) :) Natomiast między błogosławionym a świętym tak naprawdę sprzeczności nie ma, przecież w prawosławiu, inaczej niż u katolików, błogosławiony (błażennyj) to jeden z możliwych tytułów świętych (tak jak swiatitiel - święty biskup, prawiednyj - sprawiedliwy itd.), a nie osoba beatyfikowana i czczona lokalnie. Piszę święty Hieronim, tak jak w tytule jest święty Jan Klimak (a nie święty mnich) i wszyscy kolejni święci też są przywoływani bez tytułów. Loraine (dyskusja) 11:16, 8 wrz 2014 (CEST)
 1. Moim zdaniem warto się przyjrzeć nazwom sekcji w części „Historia”. Może warto użyć pewnych granicznych dat, albo poprzesuwać treść. Okres międzywojenny zaczyna się od roku 1915. Nie jest zrozumiałe, dlaczego okres okupacji niemieckiej został połączony z PRL (spokojnie można rozbić na dwie sekcje). Ostatnią sekcję – jeżeli ma następować po PRL – nazwałbym jednak „Po 1989”, bo PRL formalnie istniała do grudnia 1989. Boston9 (dyskusja) 08:54, 8 wrz 2014 (CEST)
Połączenie lat 1939-1945 i 1945-1990 miało sens w poprzedniej wersji hasła, gdzie o okresie powojennym było bardzo mało, ale teraz to już nieaktualne. Tytuły sekcji skorygowane. Loraine (dyskusja) 12:08, 8 wrz 2014 (CEST)
 1. Ostatnia sekcja: napiszę odważnie:) Dla mnie zbędna. Zawartość pierwszego akapitu przeniósłbym do części „Historia”. W tej postaci to jednak trochę mały OR, dlaczego te osoby zostały tutaj wyróżnione? Treść drugiego akapitu w ogóle nie odpowiada tytułowi sekcji. Czy krótka wziyta pozwala powiedzieć, że hierarcha jest związany ze świątynią? Czy jest to także istotne, kto ją odwiedził? Podejrzewam, że większość głów Cerkwi prawosławnych podczas wizyt w Polsce odwiedza nie tylko praską katedrę, ale i cerkiew wolską. Za 20 lat będziemy mieli tutaj naprawdę długą listę. Do tego wkraczasz na obszar, który będzie wymagał stałej aktualizacji. Nie spotkałem się z taką listą w przypadku innych budynków warszawskich. Mamy sekcje o znanych osobach zatrzymujących się w hotelach, listy pochowanych (np. w archikatedrze warszawskiej), czy też znanych osób, po których pozostały tablice pamiątkowe (Jan Paweł II) lub w inny sposób niezwykła lub szczególna. Do tego ta lista nie wskazuje żadnych hierarchów np. z okresu międzywojennego czy powojennego. To tak do zastanowienia się:) Boston9 (dyskusja) 08:54, 8 wrz 2014 (CEST)
Sekcja ma wyodrębnić ludzi, którzy służyli w świątyni (długoterminowo, nie raz na jakiś czas), a którzy z racji swoich osiągnięć są encyklopedyczni. Listę wszystkich proboszczów można znaleźć w haśle o parafii i tam przekonać się, że wyróżniono nie tylko niektóre osoby (to byłby OR), a wszystkich encyklopedycznych duchownych. Rozrzucenie tego po podsekcjach historii tylko zatrze tę informację. Z drugim akapitem też mam pewien problem. Wiem, że jednorazowe przybycie nie czyni człowieka związanym z cerkwią, ale nie mam pomysłu, gdzie byłoby dla tych informacji lepsze miejsce. Na razie założyłam więc podsekcję. Gdyż mimo wszystko uważam, że warto je zostawić, bo formalnie cerkiew na Woli jest zwykłą świątynią parafialną, dla której każdy przyjazd biskupa (tym bardziej zagranicznego) to wydarzenie godne odnotowania. Jeśli chodzi o aktualizowanie - dopóki edytuję Wiki, mogę się tym zajmować. Przyznaję, że gorzej z kompletnością wykazu, zwłaszcza dla przedwojnia (przez pierwsze dziesięciolecia po II wojnie światowej wizyt zagranicznych w PAKP nie było aż tak wiele). Loraine (dyskusja) 12:05, 8 wrz 2014 (CEST)
 1. Drobnostki w cz. I. Biskup Eulogiusz występuje raz jako biskup chełmski, a raz jako lubelski. Jeżeli jest to ta sama osoba, ujednoliciłbym. Trochę niezgodnie ze sztuką została zacytowana w artykule pozycja A. Misijuka – zacytowana praca została podzielona na cztery kilkustronicowe kawałki, do każdego jest od 2 do 15 przypisów. Natomiast dobrą praktyką jest, żeby przypis odsyłał Czytelnika do jednej strony, jeżeli oczywiście można. A tutaj jak spojrzałem duża część z nich uźródławia konkretne, krótkie informacje. Taki sposób rozbicia rodzi też duże niejasności np. po zdaniu Koszt zakupu wyniósł 4275 rubli mamy jeden przypis do tej pracy (str. 176-177) razem z drugim... do tej samej pracy, tylko do stron 178-181. Nie jest jasne na której z tych sześciu stron szukać tej kwoty. Ponieważ artykuł jest medalowy, proponowałbym jednak przejrzeć wszystkie przypisy do tej pracy, i tam gdzie jest to możliwe stworzyć odrębne przypisy do jednej strony. Przypisy we wszystkich pozycjach wymagają także ujednolicenia imion i nazwisk (raz podany jest tylko inicjał, a raz pełne imię, z kolei ks. Misijuk jako jedyny ma inicjał imienia nie przed, ale po nazwisku), oraz zastąpić angielskie cudzysłowy ("") polskimi („”). Zsynchornizowałbym także podpisy pod pod dwoma zdjęciami pod infoboksem: raz jest to tablica „upamiętniająca fundatora cerkwi”, a na drugim – „upamiętniająca okoliczności powstania świątyni”. Ale przecież chodzi o tę sama tablicę, prawda? Nie jest też jasne, dlaczego podpis mówi o zachodniej kwaterze, przecież zdjęcie pokazuje otoczenie cerkwi od strony wschodniej. Również w tekście jest wspomniana jest tylko „kwatera sąsiadująca z cerkwią od wschodu”. Moim zdaniem gdzieś trzeba poprawić. I ostatnie pytanie:) Encyklopedia Warszawy pisze w pierwszym zdaniu artykułu o cerkwi (s. 100), (...) początkowo pod wezwaniem św. Jana Lestwicznina. Czy to oznacza, że świątynia zmieniała w pewnym momencie nazwę? Boston9 (dyskusja) 14:46, 12 wrz 2014 (CEST)
To ja zacznę od końca. Lestwicznin to ewidentny błąd. Przydomek patrona cerkwi w j. cerkiewnosłowiańskim brzmi Lestwicznik i jest to dokładny odpowiednik greckiego Klimakos, które po polsku skrócono do Klimak. Błąd w podpisie związany z położeniem kwatery skorygowany, uporządkowano sprawę tablic. Z Eulogiuszem też już jest porządek (biskupem lubelskim był do 1905, ale w okresie powstawania tej cerkwi był już ordynariuszem eparchii chełmskiej). Przypisy pod względem technicznym posprzątane. Loraine (dyskusja) 20:07, 15 wrz 2014 (CEST)
 1. Uważam, że artykuł jest super, i bardzo się cieszę, że kolejny warszawski zabytek został tak fajnie opisany. Jedyny mały niedosyt czuję tylko jeszcze jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny cerkwi – zupełnie „niewarszawski”, a jednak który tak mocno zrósł się z krajobrazem Woli. Paweł Przeciszewski („Warszawa. Prawosławie i rosyjskie dziedzictwo”) opisuje to trochę na str. 54 (mała złocona kula na której posadowiono krzyż, fryz z półkolistych akroterionów, okna biforialne, fryz na bębnie kopuły, cztery absydy, miedziane pokrycie dachu). Może udałoby się dopisać 1–2 zdania w sekcji „Architektura”? Przy okazji doszłoby jeszcze jedno źródło. Boston9 (dyskusja) 09:57, 18 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Prośba o sprawdzenie przypisów. Nie jestem pewien, do czego odnosi się przypis #10 tj. praca p. Dariusza Anchimiuka (także w Bibliografii) – mnie wyświetla się tylko lista adresowa cerkwi dekanatu warszawskiego. Przypis #17 nie działa. W 2006 roku wyszło polskie tłumaczenie książki Kiryła Sokoła – czy widziałabyś szansę zastąpienia w przypisach w bibliografii pozycją w języku polskim? Wydaje mi się, że to będzie bliższe Czytelnikowi. Jednocześnie będzie informacją, że taka pozycja jest dostępna. Boston9 (dyskusja) 21:31, 7 wrz 2014 (CEST)
Artykuł z cerkiew.pl został w międzyczasie przeniesiony pod inny adres, teraz link jest już poprawny. Tak samo zmienił swoją stronę Ordynariat Polowy - też podmieniłam link na właściwy. Nie mogę obiecać, że dotrę do polskiego tłumaczenia książki, bo np. w BUWie go nie mają. Ale do końca głosowania jeszcze sporo czasu, więc może akurat się uda. Loraine (dyskusja) 22:35, 7 wrz 2014 (CEST)
U mnie niestety bez zmian:( PS. Doskonała jest tutaj Biblioteka na Koszykowej i Czytelnia Varsavianów. Warto sprawdzić wtedy od razu w katalogu rzeczowym, czy są jeszcze jakieś inne materiały o cerkwi. Jeżeli chcesz, mogę Ci także pożyczyć swój egzemplarz. Boston9 (dyskusja) 23:06, 7 wrz 2014 (CEST)
Wczoraj musiałam zapisać złą wersję zmian :/ Teraz linki powinny już być właściwe. Pewnie, że pójdę na Koszykową, ale dopiero w przyszłym tygodniu, w tym nie dam rady. A jak nie będzie innej opcji, to chętnie pożyczę od Ciebie książkę. Loraine (dyskusja) 12:24, 8 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Boston9 (dyskusja) 22:45, 17 wrz 2014 (CEST)

Żyrafa[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 14 godz. 35 min 16 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 września 2014 11:21:36 Zakończenie: 7 października 2014 11:21:36


Sprawdź art o mnie :-)
Uzasadnienie
Swego czasu art przetłumaczony z en:Giraffe (FA). Zastrzeżenia z DA poprawiono, rozbudowując jeszcze art w zakresie m.in. anatomii. Obecnie art spełnia kryteria medalowe. Jest należycie uźródłowiony, ilustrowany, omawia rozmaite aspekty zagadnienia, swoją drogą bardzo sympatycznego zwierzęcia. Mpn (dyskusja) 11:21, 7 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

 1. „Gatunek ten wyróżnia się bardzo długą szyją, mierzy 5-6 m wysokości, ważąc średnio 1600 kg” – z tym mierzeniem bym coś zrobił, ale czy żyrafie podaje się wzrost, czy długość ciała? Jacek555 00:10, 17 wrz 2014 (CEST)
  w przypadku dużych saków najczęściej podaje się wysokość w kłębie będącym najwyższym punktem ciała, w przypadku żyrafy raczej pisze się po prostu o wysokości Mpn (dyskusja) 07:42, 17 wrz 2014 (CEST)
 2. "nazywana też po angielsku z uhonorowaniem Thornicrofta" - mało zrozumiałe. Czemu to takie ważne, że nazwana po angielsku? Każdy chyba zwierzak ma angielską nazwę. A jeśli jednak ważne, to brakuje tej nazwy. Uhonorowanie jest już w łacińskiej nazwie. --Piotr967 podyskutujmy 00:31, 19 wrz 2014 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 07:30, 19 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Co to są za liczby przy odnośnikach przypisów [35]:66 ? Jacek555 00:10, 17 wrz 2014 (CEST)
  strony Mpn (dyskusja) 16:34, 18 wrz 2014 (CEST)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

Giosuè Carducci[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 12 dni 23 godz. 19 min 53 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 września 2014 20:06:13 Zakończenie: 6 października 2014 20:06:13


Uzasadnienie
Literacki Nobel 1906. W artykule wykorzystałem sporo informacji z dobrze uźródłowionego hasła włoskiego, ale żaden fragment nie jest dosłownym tłumaczeniem. Cytowałem dodatkowe źródła włoskie i polskie. Ablakok (dyskusja) 20:06, 6 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Brawo! Tomasz Raburski (dyskusja) 18:16, 20 wrz 2014 (CEST)

Wieża telewizyjna w Stuttgarcie[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 8 dni 0 godz. 7 min 4 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 września 2014 20:53:24 Zakończenie: 1 października 2014 20:53:24


Uzasadnienie
długo dopracowywane tłumaczenie monografii przełomowej dla wież telewizyjnych konstrukcji. Zawiera aktualne informacje i spełnia wszystkie techniczne wymagania. Oryginał jest artykułem medalowym w niemieckiej wikipedii i liczę, że również polski odpowiednik może liczyć na to wyróżnienie.

Zgłoszenie w ramach Miesiąca Wyróżnionego Artykułu. Bonvol zostaw wiadomość 20:53, 1 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

 1. Jedna z ilustracji podpisana jest po niemiecku (Veranstaltungsebene mit Bühne). Nie potrafię tego przetłumaczyć. Nie wygląda też dobrze w polskojęzycznej Wikipedii schemat wieży na przekroju po niemiecku. Kenraiz (dyskusja) 00:22, 7 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Przygotowałem polską wersję tego schematu i podmieniłem w artykule. Brakujący podpis uzupełniłem, dziękuję za zwrócenie uwagi. Bonvol zostaw wiadomość 17:47, 7 wrz 2014 (CEST)
  Ilustracja przedstawiająca przekrój wieży nadal ma podpisy w języku niemieckim. The Orbwiki107 (dyskusja) 20:46, 23 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

Denga[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 6 dni 11 godz. 17 min 4 s odśwież
Rozpoczęcie: 31 sierpnia 2014 08:03:24 Zakończenie: 30 września 2014 08:03:24


Uzasadnienie
Art dostał DA ponad pół roku temu, stanowi tłumaczenie FA en:Dengue fever. Opisuje chorobę tropikalną, co prawda nie tak ważną ostatnio, jak gorączka krwotoczna Ebola, ate też ważną i interesującą. Prezentuje wyczerpujący opis choroby, łącznie z historią, diagnostyką, leczeniem i prewencją. Mpn (dyskusja) 08:03, 31 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. "...rozwinąć wstrząs, w którym niebezpiecznie spada ciśnienie krwi." - trochę się czepiam, ale nie podoba mi się ten spadek ciśnienia, bo to nie ono definiuje sepsę ani nie jest charakterystyczny Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  spadek ciśnienia we wstrząsie nikomu się nie podoba :-) Usunąłem Mpn (dyskusja) 11:26, 10 wrz 2014 (CEST)
 2. w arcie zamiennie są używane pojęcia typ i serotyp Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  słowa "typ" używam w arcie w znaczeniu potocznym, imo nie ma błędu Mpn (dyskusja) 07:49, 12 wrz 2014 (CEST)
  OK, właściwie mi chodziło czy to jest genotyp czy serotyp dengi Rybulo7 (dyskusja) 13:25, 13 wrz 2014 (CEST)
 3. "Do lat 70. stała się główną przyczyną umieralności dzieci, pojawiła się na Pacyfiku i w Ameryce" - w rejonach endemicznych czy ogólnie? Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 20:03, 13 wrz 2014 (CEST)
 4. zespół wstrząsu dengi i zespół wstrząsu - zespół wstrząsu dengi ma odpowiednik w pl literaturze (nie mam teraz dostępu do Cianciary)? Sam zespół wstrząsu bez przymiotnika dengi może być mylony z TSS, lepiej by był zawsze jako z. wstrząsu dengi. Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
 5. "Dzieci często prezentują (...) choć początkowo objawy są ogólnie łagodne, mimo że obejmują wysoką gorączkę" - trochę nielogiczne, bo objawy łagodne, ale gorączka np 40°C to już nie łagodny objaw, szczególnie u dziecka. Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  zmieniono Mpn (dyskusja) 08:39, 14 wrz 2014 (CEST)
 6. akumulacja płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej - chodzi o wodobrzusze i hydrothorax? Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  gdzież indziej miała by się zbierać? :-) Mpn (dyskusja) 08:40, 14 wrz 2014 (CEST)
 7. wysypka o wyglądzie naczyniowym Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 22:11, 15 wrz 2014 (CEST)
 8. we wstępnie jest zaznaczone, że w sepsie mocno spada ciśnienie, a nie ma nic o mechanizmie wazodylatacji czy kardiodepresji. Mechanizm spadku ciśnienia zwykle jest przedstawiany na przykładzie LPS i LBP, w dendze początkowy mechanizm będzie troszkę inny, mam nadzieję, że ciekawszy:) Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  O kardiodepresji nic nie znalazłem, a wazodylatacja nie jest najważniejszym mech, coś tam dopisałem. oznaczam jako Tickmark icon.svg Zrobione
 9. Czy supresja szpiku jest efektem bezpośredniego działania wirusa czy skutkiem działania mediatorów? Dysfunkcja szpiku jest głównym mechanizmem trombocytopenii czy ją nasila? Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svg Zrobione - napisałem coś o mech trombocytopenii Rybulo7 (dyskusja) 17:57, 15 wrz 2014 (CEST)
 10. "denga zabiera 1600 lat życia skorygowanych niesprawnością na milion osób, podobnie do gruźlicy, także choroby tropikalnej i dziecięce" - na pewno chodzi o gruźlice? Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST)
  chodziło, zmieniłem informację Mpn (dyskusja) 22:33, 15 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Rybulo7 (dyskusja) 01:00, 10 wrz 2014 (CEST) Ciekawy art o mało znanej, a powszechnej chorobie tropikalnej. Zasługuje na medal.

Stan Musial[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 5 dni 17 godz. 26 min 6 s odśwież
Rozpoczęcie: 30 sierpnia 2014 14:12:26 Zakończenie: 29 września 2014 14:12:26


Uzasadnienie
Artykuł w większości tłumaczony z medalowego z en.wiki, chyba pierwszy z tej dziedziny sportu zgłoszony do wyróżnienia. Historia Stana Musiala oparta głównie na pozycjach książkowych, z czego cztery główne są dostępne w okrojonej wersji na books.google.pl. Zapraszam do dyskusji. Cynko (dyskusja) 14:12, 30 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

Chomik europejski[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 5 dni 13 godz. 47 min 20 s odśwież
Rozpoczęcie: 30 sierpnia 2014 10:33:40 Zakończenie: 29 września 2014 10:33:40


Uzasadnienie
Artykuł napisany od podstaw kilka miesięcy temu. W czerwcu został uznany za DA. Myślę, że zawartość merytoryczna pozwala na AnM. Jacek555 10:33, 30 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Artykuł zawiera zdanie "W Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody gatunek został objęty ochroną ścisłą z zaznaczeniem, że wymaga ochrony czynnej". Ustawa nie wymienia żadnych gatunków chronionych i nie wskazuje ich zasad ochrony. To rozstrzyga rozporządzenie MŚ w sprawie ochrony gatunkowej. Kenraiz (dyskusja) 01:58, 1 wrz 2014 (CEST)
  Oczywiście. Poprawione. Dziękuję. Jacek555 16:14, 1 wrz 2014 (CEST)
 2. Ich przodkowie najprawdopodobniej migrowali na zachód drogą na północ od Karpat, jednak naukowcy nie odnotowują ich obecności w Polsce. – autorzy cytowanej pracy (referencja nr 21; w ref. nr 18 nie ma niezależnych badań na ten temat, tylko odwołanie do ref. 21) nie stwierdzili takiego faktu. Proszę odróżniać hipotezy od faktów. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Kwestia znaczenia słowa „najprawdopodobniej” zostało mówione już w propozycjach do DA Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  „Najprawdopodobniej” w zdaniu oznajmującym i danym kontekście oznacza fakt, zachodzący z prawdopodobieństwem nieznacznie mniejszym niż 1. Autorzy cytowanej pracy niczego takiego nie stwierdzili, tylko sformułowali hipotezę używając trybu przypuszczającego. OR - do poprawy. EOT Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  tak jak najlepszy w ogóle nie musi być dobry, tak najprawdopodobniej oznacza zdarzenie o największym prawdopodobieństwie, niekoniecznie dużym Mpn (dyskusja) 21:30, 14 wrz 2014 (CEST)
  „W Niemczech i państwach Europy Zachodnie, gdzie populacje chomika są izolowane na krańcu zasięgu, występuje odrębna grupa, zwana Północną [...]. Chomiki te mają zupełnie inne haplotypy mtDNA w trzech analizowanych sekwencjach. Musiały one migrować do Europy Zachodniej drogą północną nad Karpatami, jednak w Polsce nie stwierdzono ich obecności”. Wybacz, ale nie mogę Ci zaoferować przepisywania każdego fragmentu którego sobie zażyczysz. Równocześnie proszę byś zwrócił uwagę na jedną z fundamentalnych zasad panujących na Wikipedii. Nasze edycje nie mają prowadzić dogłębnej analizy, czy wynikać z kontestacji cytowanego źródła. W tym zakresie obowiązuje nas zasada weryfikowalności. Cytowana monografia (Ziomek, Banaszak 2008) jest pracą recenzowaną (prof. A. Górecki), więc informacje podane w artykule są wiarygodne i podane zgodnie z zasadami. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Przeredagowuję. Nie chcę tracić radości z tworzenia artykułów, a zaproponowany tor dyskusji donikąd nie prowadzi. Potrzeba woli porozumienia. Więc: załatwione. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
 3. ...wykazały, że po przedostatnim zlodowaceniu chomiki opuściły refugia na południu kontynentu i rozpoczęły migrację w kierunku zachodnim pasem nizin europejskich oraz – szlakiem południowym – przez Rumunię do Kotliny Panońskiej – nie ma stwierdzenia takiego faktu w cytowanym żródle. Proszę odróżniać hipotezy od faktów. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Jest, i zostało przeniesione do artykułu w sposób precyzyjny. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  Proszę przytoczyć zdania z obydwu cytowanych prac, które upoważniają do takiego stwierdzenia.Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  „Analizy genetyczne populacji chomików w całej Europie zostały przeprowadzone na podstawie trzech sekwencji mitochondrialnego DNA: genu kodującego cytochrom b, sekwencji kodującej podjednostkę 16sRNA i regionu kontrolnego (Neumann et all. 2005, Banaszek et all., in lit. a) Po zakończeniu przedostatniego zlodowacenia, chomiki wyruszyły na zachód dwiema typowymi drogami migracji: północną nad Karpatami, czyli pasem nizin europejskich i drogą południową przez Rumunię do Basenu Karpackiego zamkniętego w łuku Karpat”(Ziomek, Banaszak 2008). – Zgodnie z WP:WER. To jest ostatnie cytowanie na życzenie. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Poniższy komentarz odnosi się łącznie do pkt. 2 i 3 tej dyskusji:
  1) Nie dziwię się, że dla uzasadnienia stwierdzeń, które zawarł Pan w haśle, uźródłowionych pracą Neumanna i innych (2005) – ref. nr 21; nie przytoczył Pan żadnego cytatu z tej pracy, bo autorzy ci nic takiego w swojej pracy nie stwierdzają. Jak pokazuję od samego początku – jest to WP:OR. 2) Również Panie Ziomek i Banaszek (2008) nie twierdzą, że Neuman i koledzy coś takiego stwierdzili, jak wynika z cytatów, które tu Pan przedstawił. 3) nie odmawiam Paniom Banaszek i Ziomek prawa do głoszenia takich czy innych poglądów, ponieważ jednak ich poglądy różnią się od tego co prezentuje Neumann i koledzy, namawiam gorąco do zastosowania WP:NPOV i zachowania należnej wagi (WP:WAGA) do poglądów głoszonych przez obie strony. Dobrym kryterium wagi jest jeśli chodzi o prace naukowe ilość ich cytowań przez innych naukowców - za GoogleScholar ilość cytowań pracy B&Z 2008: 0, Neumann i inni 2005: 35. Proszę stosować się do reguł Wikipedii.
  Jeszcze jedna uwaga merytoryczna: w nowszej publikacji teamu B&Z do spółki z Neumannem (J Zool Syst Evol Res 2010, 48:151-158 doi: 10.1111/j.1439-0469.2009.00530.x) możemy znaleźć takie zdanie w podsumowaniu: However, we still cannot resolve the colonization routes to the Western Europe, as no Polish haplotypes could be linked with German populations. I po co było się upierać i marnować mój czas? Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Gdybyś nieco mniej wybiórczo przeglądał literaturę, to spostrzegłbyś, że już w samym abstrakcie wspomnianej przez Ciebie pracy „Population structure, colonization processes and barriers for dispersal in Polish common hamsters (Cricetus cricetus)” (Ziomek, Jadwiszczak, Ratkiewicz, Ziomek i Neumann, 2010) autorzy określają, że „Polish hamsters do not share any haplotypes with the North – lineage from Germany and Western Europe, although Poland most likely represents the main migration corridor from the eastern distribution centre to the western boundary of the species range...”, czyli przekładając na polski wyjaśniają, że „...Polska najprawdopodobniej stanowi główny korytarz migracji z centrum dystrybucyjnego [we wschodniej granicy zasięgu] do zachodniej granicy zasięgu gatunku...”. Co najwyżej można więc zrobić dopisek, że dokładne trasy (przez tereny obecnej Polski) nie są znane, bowiem nie można dopasować cech zmienności sekwencji DNA. Równocześnie po zdaniu, które w formie wyboldowanej nieco wyrwałeś z kontekstu, pojawia się wzmianka, w której autorzy odnoszą się do poz. z 2005: „As Neumann et al. (2005) suggested, the northern part of the species range could have been very unstable at the end of the last glaciation with very quick climatic oscillations during the Younger Dryas 12 ka. Several very rapid expansion and extinction events could wipe out the North common hamsters from the area of Poland.”, co potwierdza, że w opinii Neumanna (2005) w okresie ostatniego zlodowacenia chomiki grasowały na terenie Polski, lecz populacja/populacje były niestabilne, a kilka gwałtownych wydarzeń mogło spowodować ich wymarcie/wyparcie.
  Jeśli chodzi o ponawiane bezpodstawne uwagi dot. dróg migracji chomików (pkt. 3), to praca Neumanna z 2005 wyraźnie to potwierdza. Szczególnie wyraźnie trasy migracji pasem nizin na północ od Karpat oraz przez kotlinę Panońską ukazane są na mapce nr.1 na stronie 1475.
  Proszę więc byś swoje uwagi kierował po ich dogłębnym przemyśleniu. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, iż mimo formalnie krótkiego okresu funkcjonowania obecnego konta, nie jesteś ani nowym, ani świeżym użytkownikiem. Możesz więc samodzielnie edytować artykuł i dokonywać w nim zmian, biorąc za nie osobiście odpowiedzialność. Zauważ, że swój czas poświęcasz na własne życzenie, a w mojej opinii niezbyt produktywnie. W rezultacie w niniejszym wątku bezzasadna dyskusja zajęła już zbyt dużo miejsca, a na udzielanie odpowiedzi tracę czas, który można spożytkować na inne, konstruktywne działania w obrębie projektu. Mam także nadzieję, że przyznasz iż łatwiej się porozumieć, jeśli nie korzysta się w dyskusji z szeregu zwrotów erystycznych, których obecność w wypowiedzi może nieopatrznie być utożsamiana z trollingiem. O ile nie pojawią się uzasadnione merytorycznie uwagi, to pozwolę sobie nie odpowiadać na wszystkie Twoje wpisy. Userzy sprawdzający artykuł ocenią rzetelność przedstawionego artykułu. Jacek555 16:24, 14 wrz 2014 (CEST)
  Poraz kolejny rozważania, przypuszczenia i hipotezy (suggested, could have been) autorów prac przekształca Pan w stwierdzone fakty. Proszę zwrócić uwagę na znaki zapytania na rzeczonej mapce, i podpis pod nią (tłumaczenie którego już cytowałem). Proszę w odniesieniu do omawianych zagadnień używać trybu przypuszczającego, a wszystko będzie w porządku. Tebeuszek (dyskusja) 21:01, 14 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione. Jak we wcześniejszym punkcie. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
 4. ...znaną formą jest także odmiana całkowicie czarna lub melanistyczna – niejasność terminologiczna, czy odmiana czarna (jak rozumiem podgatunek C.c. niger) i odmiana melanistyczna to jedno i to samo, i czy czarne=melanistyczne? chomiki pojawiają się także na innych obszarach niż w Rosji. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Także wyjaśnione w DA. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  W dyskusji DA wycofał się Pan ze swoich wyjaśnień, a w treści hasła niczego nie ujednoznacznił - w dalszym ciągu nie wiadomo, jak tę informację rozumieć.Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  Myślę, że można wyłączyć komplikator. W DA wyjaśniałem, że sprawa nie jest jednoznacznie określana w źródłach. Używane jest określenie mówiące o formie melanistycznej, ale pojawia się też informacja o barwie czarnej. Brak jasnego oznaczenia powodował, że zainstalowałem «lub» do artykułu. Od biedy można wyciąć barwę czarną, bo (teoretycznie) winna ona być wersją melanizmu. Choć byłaby to spekulacja. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Myślę, że zamiast wprowadzać ten nieszczęsny spójnik, byłoby dobrze napisać co jest w jednej a co w drugiej pracy, do których się Pan odwołuje, i dodać odpowiednio dwie referencje.Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Jak we wcześniejszym punkcie. Zmienione na „melanistyczna”. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
 5. w żołądku gruczołowym (część odźwiernikowa) – pokarm przechodzi ostateczne trawienie - ostateczne trawienie pokarmu następuje w jelicie cienkim. Proszę poczytać sobie o trawieniu u roślinożerców/chomików np. tutaj i tutaj. Nb. informacje zawarte w tych publikacjach wypadałoby włączyć do hasła, jeżeli ma ono spełniać warunki wyczerpującego opisu. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Jeśli tylko możesz i masz wiedzę, to proszę – zgodnie z zaleceniem „popraw zamiast zgłaszać”. Dziękuję. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
 6. Podczas hibernacji temperatura ciała chomików jest skorelowana z temperaturą otoczenia – chomik nie jest zwierzęciem zmiennocieplnym, jego temperatura nie zmienia się w zależności od temperatury otoczenia, również podczas hibernacji – jest to wyraźnie opisane i zilustrowane na wykresach w cytowanej ref. nr 32 i np. tu. Opis zaprezentowany w tej sekcji jest bardzo niepełny i daje fałszywy obraz hibernacji chomika. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  W tym zakresie także zadawałeś już pytanie w DA i otrzymałeś wyjaśnienie. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  Pana wyjaśnienia sprowadzały się do czarowania rzekomym wysokim poziomem pracy Banaszek i Ziomek. Wspomniane Panie nie badały hibernacji chomika, ich sposób odwoływania się do prac źródłowych budzi zastrzeżenia (vide migracje chomika), miejscami formułują, delikatnie rzec ujmując, bardzo kontrowersyjne twierdzenia (vide ostateczne trawienie w żołądku etc.). Podałem w tej dyskusji pięć oryginalnych prac badawczych, zamieszczonych w renomowanych periodykach naukowych, z których wyłania się inny, pełniejszy obraz chomikowego hibernowania niż ten przedstawiony przez Pana. Proszę je przeczytać, dołączyć do bibliografii, opis uzupełnić i skorygować. Zwłaszcza jeśli hasło ma aspiracje medalowe. Jeszcze raz podkreślę: wbrew temu, to co można by wywnioskować z obecnego opisu w haśle, od listopada do marca temperatura ciała chomików zmienia się niezależnie od temperatury otoczenia. Podsumowując: opis zaprezentowany w tej sekcji jest bardzo niepełny i daje fałszywy obraz hibernacji chomika. Do poprawy. Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST) (uzupełniam podpis i datę Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST))
  Zgodne z WP:WER. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Czyżby? Wg WP:WER:"Artykuły powinny być oparte na wiarygodnych, niezależnych źródłach o uznanej reputacji, gwarantujących dokładne sprawdzanie zamieszczanych w nich faktów." oraz "Źródła powinny być też odpowiednie do wynikających z nich wniosków; zaskakujące wnioski powinny być oparte na szczególnie dobrych źródłach." Nie przytoczył Pan żadnego cytatu z oryginalnej pracy badawczej na poparcie tych tez, Panie B&Z tego nie badały, więc ich wiarygodność w odniesieniu do tych informacji jest ograniczona (jak wspomniałem wyżej; ponadto ilość cytowań GoogleScholar B&Z 2008 = 0). Na podstawie tych oryginalnych prac badawczych, które przeczytałem i do których podałem linki (dla nich ilość cytowań GoogleScholar wynosi: 222), twierdzę że prezentowany obraz jest fałszywy. Prócz tego, że naruszona jest WP:WER, to sposób, w jaki Pan przedstawił hibernację chomika nie jest zgodny z zasadą WP:NPOV, nie zachowuje WP:WAGA, jest daleki od opisu wyczerpującego. Do poprawy, EOT. Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Jak we wcześniejszych punktach. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
  Dokonał Pan jedynie drobnego przeformułowania zdania, nie dokonując żadnych zmian, które mogłyby usunąć naruszenia reguł, o których wspominałem. Wprowadziłem drobne poprawki, jednak w dalszym ciągu opis hibernacji wymaga znaczącego uzupełnienia. Tebeuszek (dyskusja) 19:48, 19 wrz 2014 (CEST)
 7. Chomik europejski jest zwierzęciem modelowym w badaniach nad hibernacją – zwykła kwerenda w google daje masę prac na ten temat. Wartościowe prace (o kosmicznym w porównaniu do ref. nr. 18 impact factorze) np. tutaj tutaj i tutaj i wiele innych. Opis tego aspektu biologii chomika w najmniejszym stopniu nie zbliża się do spełnienia kryterium wyczerpującego opisu. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Rzeczywiście ciekawe. Myślę, że można na ten temat napisać odrębny artykuł. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
 8. Około 10-13% pożywienia stanowi jednak białko zwierzęce, – masowo/objętościowo/energetycznie? Trzeba zmienić mało wiarygodną w odniesieniu do tej informacji referencję na oryginalna prace badawczą (np. - oczywiście po skorygowaniu danych liczbowych) Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Uźródłowione zgodnie z zasadami projektu, co już raz zaakceptowałeś. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  Podane źródło nie jest wiarygodne w odniesieniu do tej informacji i dla podparcia tych danych ilościowych: nie jest to oryginalna praca badawcza, informacja jest zaczerpnięta od osób trzecich, ale nie podano od kogo, nie wiadomo jaka była metodyka uzyskania tych liczb. Ta informacja ze względu na brak precyzji, wieloznaczność i brak możliwości zweryfikowania metodyki, jest bezwartościowa. =>Wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, a także wszelkie cytaty, powinny posiadać odniesienie do wiarygodnych źródeł. Do poprawy, tak jak zasugerowałem. EOT. Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST) (uzupełniam podpis i datę Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST))
  Niestety. Wiki nie ma oceniać recenzowanych źródeł. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Ale to nie jest praca recenzowana, nawet gdyby była, to wg. WP:WER:Artykuły powinny być oparte na wiarygodnych, niezależnych źródłach o uznanej reputacji, gwarantujących dokładne sprawdzanie zamieszczanych w nich faktów. oraz Źródła powinny być też odpowiednie do wynikających z nich wniosków; zaskakujące wnioski powinny być oparte na szczególnie dobrych źródłach.. Jak pokazałem, w odniesieniu do tej informacji to żródło nie jest wystarczająco wiarygodne. Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Informacja o orientacyjnej ilości spożywanego przez chomiki białka zwierzęcego nie jest „zaskakującym wnioskiem”. Nie wymaga dodatkowych analiz. Natomiast pozycję Górecki, Grygielska 1975 dodaję do artykułu. Jacek555 16:24, 14 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Przeredagowane. Jak we wcześniejszych punktach. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
 9. Chomik europejski jest uznawany za poważnego szkodnika upraw rolnych człowieka – w cytowanej pracy Góreckiego (1977) jest napisane dlaczego. W pracy tej jest też dużo niewykorzystanych w haśle informacji o 1) aktywności dobowej chomika, 2) dobowym rytmie metabolizmu, 3) bioenergetyce (respiracja/produkcja/asymilacja) populacji oraz 4) hibernacji. Do uzupełnienia. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Przy pisaniu obszernego artykułu trzeba dokonywać selekcji. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
 10. Nie może więc być długoterminowym rezerwuarem tych bakterii i przyczyniać się do wzrostu częstotliwości występowania wywołanej nią posocznicy – konkluzja autorów cytowanego artykułu jest odmienna: chomiki jako nosiciele mogą być znaczącym zagrożeniem dla ludzi podczas epizoocji tularemii, choć nie są głównym rezerwuarem F. tularensis. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  „We conclude that although septicemic hamsters may pose substantial risk to humans during tularemia outbreaks, hamsters in interepizootic periods do not act as a main reservoir of F. tularensisJacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  Cieszę się, że w końcu zaczyna się konkretna, merytoryczna dyskusja :) No właśnie – although septicemic hamsters may pose substantial risk to humans=pomimo tego, że chore chomiki mogą stanowić znaczące zagrożenie dla człowieka, do not act as a main reservoir of F. tularensis=nie są głównymi roznosicielami tularemii/(głównym rezerwuarem F. tularensis- to jednak niezbyt poprawne językowo). Pozostaje to w sprzeczności z tym, co Pan napisał w treści hasła, w cytowanej pracy jest podany dodatkowo przykład grupy społecznej, u której zwiększoną częstość tularemii przypisywano częstym kontaktom z chomikami europejskimi. Do poprawy.Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  Cytowana praca wskazuje, że chomiki są zbyt wrażliwe na zakażenie F. tularensis – stąd konkluzja że nie mogą być długoterminowym rezerwuarem tych bakterii, bo krótko po zarażeniu umierają. („Francisella tularensis may cause large epizootics among rodents, and infection is considered to be a factor in population regulation, preventing overpopulation of these species in nature (Friend, 2006). Our results confirmed previous data (Olsufiev and Dunayeva, 1970; Sjöstedt, 2007) that common hamsters are highly sensitive to F. tularensis infection and die after a short incubation period. The negative results of the serologic survey confirm the high sensitivity of hamsters to tularemia.”) I to przekazałem. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  Dokonał Pan własnej interpretacji wyników przedstawionych w cytowanej pracy (nb. błędnej, myląc poziom osobniczy z populacyjnym), i sformułował wnioski, które są odmienne od tego, co stwierdzili w podsumowaniu autorzy tej pracy (jak to wyżej pokazałem). Niech Pan z łaski swojej skoryguje swój WP:OR. Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Tutaj także – jak we wcześniejszych punktach. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
  Niestety, pomimo tego że oznaczył Pan tę kwestię jako załatwioną, w rzeczywistości pozostawił Pan lekko przeformułowaną własną interpretację cytowanej pracy, zdecydowanie różną od tego, co stwierdzili jej autorzy. Poprawiłem to. Tebeuszek (dyskusja) 19:48, 19 wrz 2014 (CEST)
 11. W okresie letnim jeden osobnik z polskich populacji używa przeciętnie 4,43 nory. – błędne przytoczenie średniej (A. Łomnicki. Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników. Wyd. Naukowe PWN, 1995 str. 33.; polecam lekturę – jest tutaj też w łopatologiczny sposób wyjaśnione m.in.: kiedy i jakich miar tendencji centralnej używać oraz czym jest korelacja). Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Przytoczone dokładnie za źródłem. Także omówione w procedurze DA. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)
  Chodzi o to, że jest to kolejny przykład bezrefleksyjnego cytowania – tak się średniej nie stosuje, podawanie ilości nor z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku to absurd. Podałem literaturę na tę okoliczność (każdy inny podręcznik statystyki powinien być równie dobry). Upór, z jakim chce Pan promować takie szkolne błędy jest po prostu zdumiewający. Zdanie, o ile ma pozostać, trzeba sprytnie przekonstruować.Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  Nie możemy spekulować, czy podanie przez autora źródłowej pracy dwóch miejsc po przecinku ma znaczenie. Mamy przenieść rzetelnie te informacje. Nie jest moim zdaniem oceniać, czy autor źródła popełnia szkolny błąd. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
  To, jak stosować i przytaczać średnią to nie są spekulacje albo moje widzimisię, tylko powszechnie przyjęte zasady, w każdym podręczniku statystyki można je znaleźć (żeby nie być gołosłownym podałem jeden podręcznik akademicki). Skoro ktoś te zasady łamie (albo o nich nie wie), to moim zdaniem trzeba zastosować zasadę WP:NPOV. Tebeuszek (dyskusja) 22:17, 13 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svgT Załatwione Także – jak we wcześniejszych punktach. Jacek555 20:38, 15 wrz 2014 (CEST)
 12. Nie ma żadnej wzmianki o przyczynach spadku liczebności populacji/kurczenia zasięgu chomika europejskiego. Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST) (uzupełniam podpis i datę Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST))
  Rzeczywiście. Uzupełniam. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
 13. Nie ma informacji o działaniach ochronnych. Cytowane są dwie prace (Weinhold 2008, i Banaszek & Ziomek 2009), w których można te informacje znaleźć. Tebeuszek (dyskusja) 21:05, 10 wrz 2014 (CEST)
  Dziękuję za uwagę. Także uzupełniam. Jacek555 23:52, 12 wrz 2014 (CEST)
 14. Czy w powołanej pracy są jakieś dookreślenia co to znaczy przedostatnie zlodowacenie? Np. nazwa (zlodowacenie Warty lub inna nazwa rzeki?) albo podany zasięg wiekowy? O ile ostatnie zlodowacenie jest jednoznaczne, to przedostatnie już nie (różni autorzy różnie nazywają, a co gorsze datują). --Piotr967 podyskutujmy 16:33, 17 wrz 2014 (CEST)
 15. "na terenie Europy istniała tylko jedna linia filogenetyczna wywodząca się z rodzaju Cricetus" niezrozumiałe. Jak obecnie żyjący rodzaj Cricetus może wywodzić się od rodzaju Cricetus? Przy okazji w pracy liczącej prawie 400 stron dobrze jest dać numer konkretnych stron z daną informacją, bo szukanie czegoś wśród setek stron jest trudne. --Piotr967 podyskutujmy 16:33, 17 wrz 2014 (CEST)
 16. "W 1959 roku Karl Sälzle opublikował pracę Thier und Mensch, Gottheit und Dämon. Das Tier in der Geistesgeschichte der Menschheit[8]" - jednak pod nr 8 jest data publikacji 1965 nie 1959. Która jest prawdziwa? --Piotr967 podyskutujmy 16:33, 17 wrz 2014 (CEST)
 17. "Chomik europejski, miedzioryt Johann Daniel Meyer, 1752" skąd wiadomo, że to ch. europejski? Tablica jest podpisana w oryg. jako chomik. W Europie jest jeszcze kilka innych gatunków. W 1752 sam gatunek ch. europ. nie był jeszcze wyodrębniony. --Piotr967 podyskutujmy 16:33, 17 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

 1. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo znajomości człowieka z tymi zwierzętami - styl Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
 2. Głównymi przyczynami umieralności wśród chomików są (...) ekstremalne zimowe warunki przetrwania. – styl Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
 3. Chomiki europejskie porozumiewają się między sobą za pomocą kontaktu wzrokowego - styl Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
 4. linia Panonia - w literaturze zapisywana jako 'Pannonia', nazwy linii filogenetycznych w ref. 21 zapisywane są w cudzysłowie Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Poprawione. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Pod względem morfologicznym Cricetus są zaliczane do chomików dużych – brak referencji. Referencja na końcu akapitu nie odnosi się do tego zdania. W podanej pracy nie ma czegoś takiego jak "chomiki duże", "chomiki średnie" itd. Tebeuszek (dyskusja) 00:06, 8 wrz 2014 (CEST)
  Poprawione. Jacek555 21:13, 8 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W związku z tym, że niektóre uwagi, pomimo tego że oznaczone jako "załatwione" przez autora hasła, w dalszym ciągu pozostawały nieuwzględnione, uprzejmie proszę osoby sprawdzające i opiekujące się działem PAnM o zwrócenie uwagi na wdrożenie zaleceń/uwag, które pojawiły się w dyskusji hasła. Tebeuszek (dyskusja) 19:48, 19 wrz 2014 (CEST)

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Mpn (dyskusja) 11:56, 31 sie 2014 (CEST) nadaje się na medal
 2. Jaroz86 (dyskusja) 20:45, 7 wrz 2014 (CEST) Świetne hasło (moje ulubione z gryzoni)

Vivien Leigh[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 3 dni 17 godz. 12 min 7 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 sierpnia 2014 13:58:27 Zakończenie: 27 września 2014 13:58:27


Uzasadnienie
Artykuł powstał w ramach Wikiprojektu:Tłumaczenie artykułów i otrzymał tytuł DA podczas ubiegłorocznego Miesiąca Wyróżnionego Artykułu. Podczas dyskusji nad przyznanie wyróżnienia nie było poważnych zastrzeżeń. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 13:58, 28 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Wielu sztuk, w których grała Leigh, nie wystawiano w Polsce. Byłoby dobrze podać przy każdym tytule nazwisko dramaturga. Ablakok (dyskusja) 15:12, 31 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

 1. Tekst należałoby od początku do końca przeredagować. Niektóre fragmenty bez porównania z oryginałem są po prostu nieczytelne. Praktycznie w co drugim zdaniu trafiają się błędy logiczne (np.: Trasa odniosła spektakularny sukces i pomimo doskwierającej bezsenności (...) wykonywała nałożone na nią obowiązki), gramatyczne (np.: więcej niż to, o co nigdy nie ośmieliłem się marzyć) i stylistyczne (np.: Leigh ma jedynie pośledni talent, przez co Olivier kompromituje swój własny). W niektórych zdaniach udało się upchnąć wszystkie rodzaje błędów (np.: przez cały okres jej opętania przez niezwykle nikczemnego demona – psychozę maniakalno-depresyjną, z jej wciąż zawężającą się spiralą śmierci – udało jej się zatrzymać swoją przebiegłość – zdolność do ukrywania prawdziwego stanu psychicznego przed wszystkimi z wyjątkiem mnie, na którym nie powinna była oczekiwać udźwignięcia tego ciężaru).
 2. Warto usunąć melodramatyczny ton rodem z kiepskich biografii (np.: co potęgowało jej ból wywołany tęsknotą za pracującym Olivierem). Poza tym, jeśli pani Vivien mówi do pana Laurence'a Kotku, mój kotku! Jak ja nie znoszę grania w filmach! , to czy na pewno mamy do czynienia z informacją encyklopedyczną?
 3. W haśle skalkowano większość angielskich frazeologizmów (np.: znajdowałam się pod jej kontrolą, piękna, uroczo luźna, tylko dla twoich oczu). Ablakok (dyskusja) 15:12, 31 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Żyrafał (dyskusja) 16:53, 30 sie 2014 (CEST)

Alstom Metropolis 98B[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 2 dni 15 godz. 28 min 46 s odśwież
Rozpoczęcie: 27 sierpnia 2014 12:15:06 Zakończenie: 26 września 2014 12:15:06


Uzasadnienie
Artykuł o wagonach warszawskiego metra. Pisany przeze mnie bardzo długo, bardzo szczegółowo i od zera po dyskusji z Wikipedystami projektu Transport szynowy i decyzji o wydzieleniu polskiego modelu z hasła głównego. Temat historii, konstrukcji i eksploatacji opisywanych pociągów uznaję za wyczerpany. Hasło jest bogato uźródłowione (zadałem sobie nawet dodatkowy trud i wysłałem dwa zestawy pytań do Metra Warszawskiego, od którego po dłuższym oczekiwaniu otrzymałem oficjalne pisma z odpowiedziami wyjaśniającymi niektóre sporne kwestie) i wystarczająco zilustrowane. Jedyne drobne i wybaczalne braki merytoryczne występują w bardzo szczegółowych danych technicznych i statystycznych, których w "standardowych" artykułach taborowych zwykło się nie uwzględniać nawet jeśli były dostępne w źródłach. W moim mniemaniu hasło zasługuje na najwyższe wyróżnienie. Muri (dyskusja) 12:15, 27 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Istotnymi źródłami wykorzystanymi w artykule są różnego rodzaju specyfikacje techniczne. Czy zostały one opublikowane, a jeżeli tak, to gdzie są dostępne? --Teukros (dyskusja) 13:44, 3 wrz 2014 (CEST)
  Specyfikacje techniczne to elementy dokumentacji przetargowych, które można znaleźć na stronie internetowej Metra warszawskiego i platformie zakupowej Metra Warszawskiego. Z podaniem linków do dokumentów umieszczonych na stronie MW nie będzie problemu, gorzej z platformą, gdyż tam załączniki często nie mają linków bezpośrednich, tylko obsługiwane są przez Javascript. Niektórych starszych przetargów może tam już nie być, ale dysponuję kopiami wykorzystanych plików, które w razie potrzeby mogę gdzieś umieścić. Czy mam uzupełnić przypisy o linki do dokumentów? Muri (dyskusja) 14:08, 3 wrz 2014 (CEST)
  Tak, sądzę że to dobry pomysł. --Teukros (dyskusja) 14:50, 3 wrz 2014 (CEST)
  Tickmark icon.svg Zrobione. Muri (dyskusja) 15:23, 3 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Therud (dyskusja) 15:28, 3 wrz 2014 (CEST)
 2. Dawno nie widziałem tak rozbudowanego hasła o pojeździe szynowym - czapki z głów! Flyz1 (dyskusja) 18:57, 14 wrz 2014 (CEST)
 3. Kapsuglan (dyskusja) 19:23, 19 wrz 2014 (CEST)

Triceratops[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 2 dni 10 godz. 24 min 40 s odśwież
Rozpoczęcie: 27 sierpnia 2014 07:11:00 Zakończenie: 26 września 2014 07:11:00


Triceratops BW.jpg
Uzasadnienie
Jako że rozpoczyna się Wikipedia:Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2014, pozwolę sobie zgłosić do medalu tłumaczenie en:Triceratops, medalu z en.wiki opisującego drugiego najbardziej popularnego nieptasiego dinozaura, pół roku temu uznane za DA. Art wykracza objętościowo i treściowo poza to, co zwykliśmy podawać w przypadku DA nieptasiego dinozaura. Mpn (dyskusja) 07:11, 27 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Wystarczająco przedyskutowany w ramach DA. Jacek555 10:49, 30 sie 2014 (CEST)
 2. Kobrabones (dyskusja) 22:21, 18 wrz 2014 (CEST)

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 19 godz. 38 min 18 s odśwież
Rozpoczęcie: 25 sierpnia 2014 16:24:38 Zakończenie: 24 września 2014 16:24:38


Uzasadnienie
Kompletny artykuł o uczelni. Wyczerpująco opisana historia i zwięźle przedstawiona struktura organizacyjna. Ponadto sekcje o działalności naukowej i studentach. Nie zabrakło opisu budynków i kampusu. Wszystko to w pełni opatrzone źródłami i fotografiami. Nonander (dyskusja) 16:24, 25 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Tak jak już Elfhelm pisał - przypisy należy wpakować do szablonów cytuj stronę (i innych) Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
 2. Zaznaczyłam szablonem fakt, gdzie potrzeba przypisów Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
 3. Przypisy do tabel i list dodajemy w taki sposób:
  Uniwersytet składa się z następujących wydziałów<przypis>:
  lista
  lista
  lista
 4. Brakuje przypisów w sekcji Poczet rektorów (np. do ich specjalności) oraz do obecnych władz, dziekanów Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
  1. Nie każda informacja wymaga źródeł, szczególnie, że specjalizacje rektorów podane są w ich biogramach i tam też mają źródła. Informacje o władzach i dziekanach są do zweryfikowania trzema kliknięciami myszy. Nonander (dyskusja) 21:33, 1 wrz 2014 (CEST)
  2. Co nie zmienia faktu, że źródła przy władzach i dziekanach dodałem. Nonander (dyskusja) 22:40, 1 wrz 2014 (CEST)
 5. Brak przypisu do nazwy angielskiej (w drugą stronę - czyli gdy jest zagraniczny uniwerek, jest wymagane, żeby podawać nazwę polską z przypisem, bo inaczej jest to OR) Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
  1. Nazwa angielska istnieje o czym świadczy choćby publikacja Jan Kochanowski University in Kielce, wykorzystana w haśle. Przypis w nagłówku infoboksu wydaje się bezzasadny. Nonander (dyskusja) 21:33, 1 wrz 2014 (CEST)
   1. Nie mówię, że nie istnieje, a że należy ją udowodnić. I tak - dodawanie przypisu w infoboksie jest ok. Marycha80 (quaere) 13:48, 2 wrz 2014 (CEST)
 6. Przydałaby się sekcja Bibliografia z wyszczególnionymi pozycjami książkowymi użytymi w przypisach. Tam można umieścić m. in. nr ISBN które ułatwiają wyszukiwanie źródeł. frees (dyskusja) 21:11, 15 wrz 2014 (CEST)
  1. Nie tworzyłem sekcji "bibliografia", bo uznałem to za bezzasadne. Wiadomo przecież, że powinny znaleźć się w niej wszystkie źródła i opracowania wykorzystane w artykule, a nie same książki. ISBN mogę dodać w przypisach, w momencie gdy skonwertuję je na szablony, co powoli czynię. Nonander (dyskusja) 23:03, 15 wrz 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Czyta się dobrze. Wizualnie wygląda też ok. Parę uwag z różnych sekcji, więc tu:
 • W AnM przypisy do stron internetowych lepiej wyglądałyby z użyciem szablonu cytuj stronę.
  • Postaram się pozamieniać w najbliższych dniach. Nonander (dyskusja) 10:54, 28 sie 2014 (CEST)
 • W przypadku tekstów aktów prawnych warto poza samym linkiem podać pełną nazwę aktu prawnego "Rozporządzenie... (dz.u.)".
 • Sekcja "Doktorzy honoris causa" i "Uprawnienia do nadawania stopni naukowych" - warto dodać przypis(y).
  • Uzupełniłem. Przy stopniach naukowych zastosowałem przypis do profilu uczelni w nauce polskiej, można tam zweryfikować podane informacje paroma kliknięciami. Nie chciałem dodawać przypisu w każdym wierszu, bo nie wyglądałoby to ładnie. Daty przy habilitacjach wynikają z historii i tam też mają źródła. Nonander (dyskusja) 10:54, 28 sie 2014 (CEST)
 • Poczet rektorów - być może skoro uwagę mamy tylko do 1 rektora, lepiej zawrzeć tę adnotację o urlopie w przypisie i usunąć tę kolumnę.
 • Dobrze poprawić kilka sformułowań dla zachowania ponadczasowości. Np. "Pracownicy Instytutu Edukacji Muzycznej są autorami ponad 20 publikacji zwartych" - doprecyzować czymś na kształt "według stanu na rok...". Dobrze to jest właśnie zrobione w sekcji studenci (liczby). Elfhelm (dyskusja) 19:19, 27 sie 2014 (CEST)
 • Brakuje niektórych sekcji (Publikacje, Współpraca międzynarodowa i/lub międzyuczelniana, Znani absolwenci) które w innych artykułach, zgodnie ze standaredem dodaję. Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
  • Gdyby takie sekcje były potrzebne, z całą pewnością umieściłbym je ;) Informacje o publikacjach i współpracy międzynarodowej znajdują się zresztą w sekcji 'działalność naukowa'. Znanych absolwentów wymienić nie można, bowiem trącić będzie to povem. Nie da się w tym wypadku zastosować obiektywnych kryteriów (np. nobliści, prezydenci, premierzy). Nonander (dyskusja) 21:33, 1 wrz 2014 (CEST)
   • Gdyby takie sekcje były potrzebne, z całą pewnością umieściłbym je ;) - Artykuł na medal musi być kompletny. Z całym szacunkiem, jak nie chcesz tego odznaczenia, to powiedz - nie będziemy się tutaj męczyć, skoro wiesz lepiej :) W sekcji "publikacje" należy wpisać wydawane przez uniwersytet czasopisma i serie wydawnicze. Nie podajesz takich informacji w artykule. Współpraca międzynarodowa to nie tylko prowadzenie wspólnie badań, ale też wszelakie ligi i związki uczelni. A absolwenci mają kryterium obiektywne "znaności" - encyklopedyczność. Marycha80 (quaere) 13:54, 2 wrz 2014 (CEST)
    • Medal nie jest dla mnie, nie powieszę go sobie na szyi, ani nie wezmę za niego pieniędzy. Dodałem informację o umowach z instytucjami zagranicznymi, zaktualizowałem też dane o Erasmusie. Cały czas odnoszę wrażenie, że formułujesz swoje wypowiedzi automatycznie na podstawie nieistniejących standardów. O jakich ligach piszesz? Hasło dotyczy małej, młodej uczelni, a nie amerykańskiego uniwersytetu z tradycją sięgającą XIX wieku i mającą wśród swoich wychowanków dziesiątki noblistów. Nonander (dyskusja) 15:28, 2 wrz 2014 (CEST)
 • Lepiej wyglądałaby sekcja "wydziały", gdyby zamiast listy dać tabelę Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)
 • W tabeli rankingi powinny być uwzględnione również rankingi zagraniczne, w tym wspomniany w artykule webometrics Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

 1. Usunęłam niepotrzebne powtórzenie nazw uniwersytetu Marycha80 (quaere) 20:24, 1 wrz 2014 (CEST)

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

Dyskusje przedłużone[edytuj | edytuj kod]

USS Harder (SS-257)[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 1 godz. 53 min 13 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 sierpnia 2014 22:39:33 Zakończenie: 6 października 2014 22:39:33


Uzasadnienie
Rozbudowany artykuł oparty o opracowania uznanych autorów, wyczerpujący temat i dobrze opatrzony przypisami źródłowymi. Przydałoby się więcej ilustracji, niestety brak jest dostępnych fotografii z odpowiednią licencją. Kolejny z serii artykułów o najbardziej znanych okrętach podwodnych wojny na Pacyfiku. Matrek (dyskusja) 22:39, 7 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. "dno zabezpieczono przy użyciu węży ciśnieniowych" - ?
  • Przyznam że nie wiem co to znaczy. O zabezpieczaniu dna w taki sposób wspomina jedno ze źródeł, bez bliższego wyjaśnienia niestety. Mogę co najwyżej usunąć całkowicie ta informację, jeśli uznacie że tak niejasna informacja jest niedopuszczalna w AnM. --Matrek (dyskusja) 03:12, 11 sie 2014 (CEST)
   Ok, znalazłem. "Bottom scoured.." - scour: oczyścić, wyszorować. Czyli omułki Karcherem sczyścili ;)--Felis domestica (dyskusja) 15:45, 11 sie 2014 (CEST)
   Zrobione --Matrek (dyskusja) 02:18, 2 wrz 2014 (CEST)
 2. dlaczego pisk silnika nazywał się "hot run"?
  • Przeredagowałem zdanie, mam nadzieję że teraz jest jaśniej. --Matrek (dyskusja) 03:12, 11 sie 2014 (CEST)
 3. "ucztą" w kambuzie" - na pewno w kambuzie? Na okr. podwodnych w kambuzie trudno się obrócić, co dopiero gości podejmować
  • Owszem, powinno być "w mesie". Poprawione --Matrek (dyskusja) 03:12, 11 sie 2014 (CEST)
 4. Z miotacza typu 94 nie można rzucić serii 15 bomb--Felis domestica (dyskusja) 03:32, 10 sie 2014 (CEST)
  • W tym wypadku, w źródle i w artykule mowa jest o serii 15 bomb z wyrzutni typu 94DC, nie zaś 94. --Matrek (dyskusja) 18:41, 10 sie 2014 (CEST)
   Type 94 DC throwers to "type 94 depth charge thrower" czyli miotacz bomb głębinowych typu 94, nie wyrzutnia typu 94DC. Jest mowa o "piątej salwie" bez stwierdzania liczby bomb. Nie "krzyżujesz" z książką Blaira, gdzie mowa o tym, że dowódca "Hake'a" słyszał serię 15 bomb?--Felis domestica (dyskusja) 16:17, 11 sie 2014 (CEST)
   Sądzę że można na ten temat dyskutować, zwłaszcza że Blair, Sturma i "combined..." - każdy opisuje zdarzenie nieco inaczej. Tymczasem przecież nie ma sensu rozwodzić się nad wyrazem "seria" (seria to nie salwa), zwłaszcza że brak jest źródeł stwierdzających ile wyrzutni miał CD-22. Dlatego przeredagowałem nieco to zdanie, tak aby nie dawało pola na niejasności. --Matrek (dyskusja) 04:14, 12 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

 1. Szybkie czytanie pokazało b. dużą liczbę literówek, błędów interpunkcyjnych - trzeba jeszcze parę razy przeczesać.
  • Najtrudniej jest wyłapać własne błędy tego typu. W praktyce to właściwie niemożliwe, zwłaszcza w dużym tekście. Mam nadzieję że przez miesiąc dyskusji nad tym artykułem, uda się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia, w tym tego rodzaju. --Matrek (dyskusja) 02:44, 11 sie 2014 (CEST)
 2. Bardzo dużo anglicyzmów, w szczególności nadużywana strona bierna, ale też frazy idiomatyczne ("spadła na niego wiadomość")
  Nie wiem czy można czynić z tego zarzut, zwłaszcza że ocena tego może być względna, czy nawet subiektywna. Chodzi mi zwłaszcza o owe "anglicyzmy" w sytuacji gdy język polski w zakresie uzbrojenia i wojny podwodnej jest dość ubogi. Trzeba by rozmawiać bardzo konkretnie o tym, o każdym przypadku z osobna. --Matrek (dyskusja) 04:18, 12 sie 2014 (CEST)
 3. W zależności od wymowy trzeba się zdecydować na Dealeya lub Dealey'a - na razie są obie formy. Dla mnie pierwsza brzmi poprawniej--Felis domestica (dyskusja) 03:32, 10 sie 2014 (CEST)
  • Oczywiście powinno być Dealeya i taką formę stosowałem. Kilka razy jednak przez nieuwagę napisałem niepoprawnie. Poprawiłem. --Matrek (dyskusja) 18:35, 10 sie 2014 (CEST)
Wcale nie "oczywiście". To nazwisko wymawia się "dili", a więc poprawna odmiana powinna wyglądać tak: Dealey, Dealey'ego, Dealey'emu itd. Wiem, że w w języku polskim przyjęło się (wtedy gdy nie znano u nas angielskiego) odmieniać końcówki nazwisk na "-ey" jak Presleya, McCarthneya, Romneya itd., ale to jest błąd. Poprawnie winno być Presle'ego, McCarthney'ego itd. Nie wyrzucam tego jako błąd, bo tak się przyjęło, ale jeszcze trochę i będziemy wszystko zmieniać... Belissarius (dyskusja) 06:24, 15 sie 2014 (CEST)
Ale w języku polskim nikt mało kto czyta dili, lecz raczej dealej --Matrek (dyskusja) 20:00, 17 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Trzeba poprawić cudzysłowy na polskie:) Hasło jest świetne Jaroz86 (dyskusja) 21:43, 10 sie 2014 (CEST)
  • Dzięki za komplement. Co do cudzysłowów, to nie wiem czy mogę się z tym zgodzić. Od zawsze stosowaliśmy tzw. cudzysłowy komputerowe. Jakiś rok czy inny czas temu, pewna osoba zaczęła promować w Wikipedii cudzysłowy "polskie", których nie ma nawet w stosowanej czcionce Wikipedii - cudzysłowy wstawiane za pomocą skrótu klawiaturowego, należą do innej czcionki, nie zaś do stosowanej w Wikipedii polskiej czcionki. Tymczasem śledzę życie Wikipedii dość systematycznie, i nie zauważyłem aby odbyła się jakaś dyskusja na temat obowiązku stosowania owych "polskich" cudzysłowów, zamiast standardowych cudzysłowów komputerowych, nie wspominając o osiągnięciu jakiegoś szerszego konsensusu w tej sprawie. Tymczasem nawet wizualnie, w tekście w którym zastosowano owe "polskie cudzysłowy", widać że coś jest nie tak, że te cudzysłowy różnią się od czcionki reszty tekstu. Generalnie, sądzę że te cudzysłowy wymagają większej dyskusji w innym miejscu. --Matrek (dyskusja) 02:05, 11 sie 2014 (CEST)
Kilka lat temu na krótko ktoś wprowadził automatyczne zmienianie "cudzysłowów klawiaturowych" na „polskie” i było dobrze. Potem to zlikwidowano (nie wiem kto i nie wiem jak) i znowu na "dzieńdobry" mamy to co mamy, ale wg zasad słownika ortograficznego PAN obowiązują „cudzysłowy polskie” (podobnie jak półpauzy „–” w miejsce dywizów „-”, wszystko jest w pasku nad edytowanym tekstem). Chcąc niechcąc musimy to zmieniać i najlepiej byłoby to robić automatem z klawiatury, a jak się nie da to botem. Dyskutować nie ma o czym, bo takie są zalecenia słownikowe i nic tu nie zmienimy. Belissarius (dyskusja) 06:34, 15 sie 2014 (CEST)
Tak szczerze, to moim prywatnym zdaniem, nazwy okrętów w ogóle nie powinny widnieć w cudzysłowach, bo są nazwami własnymi, a zgodnie z polskimi zasadami pisowni, nazw własnych nie wyróżnia się w żaden sposób poza jedynie wielką literą. Tym niemniej taką zasadę przyjęto wiele lat temu na poziomie wikiprojektu i taką zasadę zastosowano już tysiącach naszych artykułów o okrętach i innych, w których wspominane są okręty. --Matrek (dyskusja) 18:33, 3 wrz 2014 (CEST)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Jaroz86 (dyskusja) 07:26, 25 sie 2014 (CEST)
 2. Kobrabones (dyskusja) 22:38, 1 wrz 2014 (CEST)
 3. Hermod (dyskusja) 23:12, 21 wrz 2014 (CEST)

Weryfikacja medalu[edytuj | edytuj kod]

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Odbieranie|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Odbieranie|Nazwa Numer/odbieranie}}.


Propozycje do weryfikacji[edytuj | edytuj kod]

10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj | edytuj kod]

Hasła oznaczone jako AnM

Tatarak zwyczajny, Katastrofa w Port Chicago, Frédéric Mistral, Obrona cmentarzy wolskich (1944), Kakapo

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Ostrowite (gmina Chojnice), O.S.T.R., Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, Gyda duńska, Tomasz Byrt