Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przyznawanie medalu[edytuj | edytuj kod]

Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana Dobrego Artykułu. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na Stronie Głównej
Giraffe standing.jpg
Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych, najwyższe zwierzę lądowe i największy z przeżuwaczy żyjących w czasach nowożytnych. Jego epitet gatunkowy camelopardalis odnosi się do przypominającego wielbłąda (Camelus) wyglądu i łat na futrze, właściwych lampartowi (leopardowi, Panthera pardus). Gatunek ten wyróżnia się bardzo długą szyją, osiąga 5-6 m wysokości i masę (średnio) 1600 kg w przypadku samców i 830 kg w przypadku samic. Żyrafy występują od Czadu na północy do RPA na południu, oraz od Nigru na zachodzie do Somalii na wschodzie. Zwierzę zasiedla zazwyczaj sawanny, tereny trawiaste i otwarte lesiste. Główne źródło pożywienia żyrafy to liście akacji, rosnące na wysokości niedostępnej dla większości roślinożerców. Osobniki dorosłe nie tworzą silnych więzi społecznych, choć gromadzą się w luźnych grupkach, gdy przemieszczają się w tym samym kierunku. Samce tworzą hierarchię społeczną ustanawianą poprzez necking, czyli walkę na uderzenia szyjami. Dominujący samiec zdobywa dostęp do płci przeciwnej, jednakże nie bierze udziału w wychowywaniu potomstwa. Czytaj więcej…
Inne artykuły na medalJak wybieramy najlepsze?
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.
Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespelniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Stefaniak, Lukasz Lukomski oraz Farary
Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja|Numer}}.
ODŚWIEŻ

Propozycje[edytuj | edytuj kod]

Nigerzaur[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 12 dni 1 godz. 22 min 28 s odśwież
Rozpoczęcie: 9 listopada 2014 08:48:17 Zakończenie: 9 grudnia 2014 08:48:17


Nigersaurus model aus.jpg
Uzasadnienie
Art jest tłumaczeniem en:Nigersaurus, rozwiniętym po przetłumaczeniu, który w lipcu zabawił na PDA z pozytywnym skutkiem. Teraz pierwszy raz na pl.wiki zauropod zgłaszany jest do Medalu. Jest to zwierzę bardzo ciekawe, głównie z uwagi na aparat gębowy i modyfikajce szkieletu, ale niezbyt znane, nie należy do dinozaurzych "celebrytów" widywanych gdzieś co krok. Opis jest jednak wystarczający jak na AnM, wyczerpująco opisuje to dziwaczne zwierzę. Mpn (dyskusja) 08:48, 9 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Co to są "baterie zebowe"? Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 23:17, 14 lis 2014 (CET)
  są to twory z licznych drobnych ząbków, zastępujące zużyte ząbki i gwarantujące zwierzęciu uzębienie przez całe życie. Były charakterystyczne dla hadrozaurów, u których zęby szły w setki. U zauropodów to coś dziwnego :-) Mpn (dyskusja) 08:18, 15 lis 2014 (CET)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Kobrabones (dyskusja) 23:16, 25 lis 2014 (CET)

Prawo Hardy'ego-Weinberga[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 10 dni 14 godz. 29 min 53 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 listopada 2014 21:55:42 Zakończenie: 7 grudnia 2014 21:55:42


Uzasadnienie
W haśle przedstawione jest jedno z podstawowych praw genetyki populacji. Oprócz definicji podane są sposoby wyprowadzenia prawa (w tym jeden obrazkowy ;), uogólnienia prawa, zastosowanie i ograniczenia stosowania oraz opisana historia odkrycia. Hasło jest zilustrowane, napisane w oparciu o oryginalne publikacje i podręczniki akademickie. Poprawki, uwagi i propozycje ulepszenia hasła będą mile widziane :) Tebeuszek (dyskusja) 21:55, 7 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Dziękuję za artykuł, bo ciekawy i wartościowy. Do sekcji o sposobach graficznych wyprowadzenia prawa należałoby chyba dodać trójkąt de Finettiego, wspomniany dalej pobocznie. Mam wrażenie, że na en.wiki jest trochę informacji do wykorzystania, choćby o "odkrywcy" Weinberga i kilka przykładów obliczeń. Kenraiz (dyskusja) 09:49, 9 lis 2014 (CET)
  1) Przestawiłem trochę ilustracje i doprecyzowałem podpisy. Trójkąt de Finettiego przedstawia rozkład H-W, ale jak dla mnie - kiepskiego matematyka, takie wyprowadzenie to droga na około - trzeba by najpierw udowodnić zależności w trójkącie na tej paraboli, z biologicznego punktu widzenia zaś nie widać w nim losowego kojarzenia gamet. 2) Uszczegółowiłem porównanie oczekiwanych i obserwowanych rozkładów genotypów na przykładzie locus MN o obliczenie statystyk testu chi-kwadrat 3) Rozbudowałem trochę część historyczną, Stern jest obecnie z nazwiska wymieniony w treści hasła, a nie tylko w przypisie 4) Z tego co widzę na en:wiki jest b. słabo z przypisami, a jest dużo zamieszania z wzorami i obliczeniami statystycznymi - obawiam się, ze należałoby potraktowac je jako OR. Nie widzę, by był tam jeszcze jakis jakościowo inny przykład zastosowania prawa H-W. Tebeuszek (dyskusja) 21:42, 11 lis 2014 (CET)
  Dodałem jeszcze obrazkowy przykład, na konkretnych liczbach, jak zmieniają się częstości genotypów w populacji spełniającej założenia prawa H-W.Tebeuszek (dyskusja) 19:46, 21 lis 2014 (CET)
 2. częstość występowania w tablelce w Krok po kroku: zamiast podałbym jego wartość, czyli 0 Mpn (dyskusja) 13:47, 9 lis 2014 (CET)
  Jak rozumiem, chodzi o zastąpienie "-" przez "0"? Ale te genotypy potomne nie mogą zaistnieć jako potomstwo tych krzyżówek, ich brak nie jest wynikiem matematycznej zależności tylko wynika z góry, w takich przypadkach wpisuje się albo "-" albo "n.d.".Tebeuszek (dyskusja) 21:42, 11 lis 2014 (CET)
 3. czyli w uogólnieniu mamy dla n-ploidii i k alleli (\sum\limits_{i=1}^k p_i)^n Mpn (dyskusja) 13:47, 9 lis 2014 (CET)
  Tak by się wydawało, ale nie znalazłem tego w tych pracach, które mam pod ręką. Będę musiał poszukać.Tebeuszek (dyskusja) 21:42, 11 lis 2014 (CET)
  OK, już jest. Tebeuszek (dyskusja) 20:13, 13 lis 2014 (CET)
 4. "Należy pamiętać, że frekwencje genów położonych na chromosomach płciowych mogą kształtować się nieco inaczej niż genów na autosomach. " powiedziałbym, że zupełnie inaczej Mpn (dyskusja) 08:28, 11 lis 2014 (CET)
  Rzeczywiście, zbędne to "nieco". poprawiłem.Tebeuszek (dyskusja) 21:42, 11 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Mpn (dyskusja) 18:32, 20 lis 2014 (CET)

Dyskusje przedłużone[edytuj | edytuj kod]

Weryfikacja medalu[edytuj | edytuj kod]

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Odbieranie|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Odbieranie|Nazwa Numer/odbieranie}}.


Propozycje do weryfikacji[edytuj | edytuj kod]

Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 27 dni 7 godz. 2 min 25 s odśwież
Rozpoczęcie: 24 listopada 2014 14:28:14 Zakończenie: 24 grudnia 2014 14:28:14


Uzasadnienie

Medal z 2007. Niestety, ale 0 przypisów. Sidevar (dyskusja) 14:28, 24 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. Tutaj to nawet nie niestety. Z uwagi na brak źródeł weryfikowalność hasła niemalże zerowa. D kuba (dyskusja) 11:46, 25 lis 2014 (CET)
 2. Nie spełnia kryteriów. Za odebraniem. Boston9 (dyskusja) 09:15, 26 lis 2014 (CET)

Obrona Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 10 dni 15 godz. 18 min 33 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 listopada 2014 22:44:22 Zakończenie: 7 grudnia 2014 22:44:22


Uzasadnienie
Artykuł na medal z 2007 roku. Obecnie nie spełniający wymogów, brak przypisów, konieczne uźródłowienie artykułu Hermod (dyskusja) 22:44, 7 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

 1. Niestety nie tylko przypisy ale także „Działania na lądzie” zostały potraktowane po macoszemu. To walki LOW powinny stanowić około 60 % artykułu, toczyły się przez 19 dni !, i były to działania nie tylko obronne ale często zaczepne. Brak informacji o użyciu pociągów pancernych, „kosynierów” (czy to była prawda). A z artykułu możemy się dowiedzieć że nastąpiła kapitulacja Kępy Oksywskiej. Szkoda Hermod (dyskusja) 20:34, 10 lis 2014 (CET)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

 1. W tym stanie artykuł nie spełnia już naszych kryteriów AnM. Jeżeli nie zostanie poprawiony – z żalem, ale za odebraniem. Boston9 (dyskusja) 22:42, 9 lis 2014 (CET)
 2. Zgadzam sie. Artykul nie spelnia wymagan medalowych --Matrek (dyskusja) 17:14, 18 lis 2014 (CET)

10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj | edytuj kod]

Hasła oznaczone jako AnM

Biblia gocka, Chomik europejski, Tescelozaur, Bitwa pod Jaktorowem, Koszatniczka

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Tomasz Byrt, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Vivien Leigh, Wieża telewizyjna w Stuttgarcie, Płatek małżowiny usznej