Wiktor Coj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wiktor Coj
Russia stamp V.Tsoi 1999 2r.jpg
Rosyjski znaczek pocztowy z 1999 r.
Imię i nazwisko Виктор Робертович Цой
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1962
Leningrad, ZSRR
Data i miejsce śmierci 15 sierpnia 1990
Tukums, ZSRR
Instrument gitara
Gatunek rock, nowa fala, Post punk
Zawód śpiewak, kompozytor
Aktywność 1979–1990
Wytwórnia płytowa Antrop, Melodiya
Zespół
Kino
Grób Wiktora Coja w Petersburgu

Wiktor Robertowicz Coj (ros. Виктор Робертович Цой, ur. 21 czerwca 1962 w Leningradzie, zm. 15 sierpnia 1990 pod Tukums) - kultowy radziecki rockman lat 80. XX w., założyciel i lider grupy Kino.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wiktor Coj był jedynym synem koreańskiego inżyniera, Roberta Maksymowicza, i Walentyny Wasiliewnej, nauczycielki. W roku 1985 poślubił Mariannę Coj, z którą miał syna Aleksandra "Saszę".

W 1982 roku wydał pierwszy album "45", który został nagrany z pomocą Borysa Grebenszczikowa, założyciela grupy Akwarium i jednego z pionierów rosyjskiego rocka[1]. Po ukazaniu się tego i następnego albumu, zatytułowanego "46", Coj zyskał ogólnokrajową sławę. Do śmierci Coja w 1990 roku jego grupa Kino wydała w sumie 7 albumów studyjnych[2].

Coj wystąpił w kilku filmach, z których najsłynniejsze to "Assa" oraz "Igła".

Śmierć i następstwa[edytuj | edytuj kod]

Wiktor Coj przebywał na terenie ŁSSR, gdzie nagrywał materiały na swoją nową płytę. Wracając 15 sierpnia 1990 roku do Leningradu trasą Sloka - Talsi, w pobliżu miejscowości Tukums, Coj poniósł śmierć w wypadku samochodowym. Przyczyną kolizji było prawdopodobnie zmęczenie rosyjskiego muzyka i zaśnięcie za kierownicą. Stwierdzono, że w ciągu 48 godzin przed wypadkiem, nie spożywał alkoholu. Materiały, które Rosjanin nagrywał na terenach dzisiejszej Łotwy zostały umieszczone na ostatniej, żałobnej płycie zespołu. Album ten odniósł wielki sukces w ZSRR, a Wiktor Coj został okrzyknięty legendą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy