Ałmaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ałmaty
Ałmaty
Herb Flaga
Herb Ałmaty Flaga Ałmaty
Państwo  Kazachstan
Obwód Ałmacki
Burmistrz Achmetżan Jesymow
Powierzchnia 444,0 km²
Wysokość ok. 700 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

1 477 564[1]
4 535 os./km²
Nr kierunkowy +7 727
Kod pocztowy 050000 - 0500063
Tablice rejestracyjne 02, A
Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa lokalizacyjna Kazachstanu
Ałmaty
Ałmaty
Ziemia 43°16′39″N 76°53′45″E/43,277500 76,895833
Strona internetowa
Centrum miasta nocą
Dzielnica biznesowa
Fontanna w centrum miasta
Centrum miasta
Jezioro Sajran położone koło miasta
Trolejbus w Ałmaty

Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto i w latach 1991-1998 stolica niepodległego Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m. n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, na terenie charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną. Miasto stanowi główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy Kazachstanu, m.in. Akademia Nauk, liczne szkoły wyższe.

Nazwa miasta[edytuj | edytuj kod]

  • od 1854 - Zailijskoje (rosyjski fort)
  • od 1867 - Wierny (Wiernyj)
  • od 1921 - Ałma-Ata (Алма-Ата, co można tłumaczyć jako Ojciec jabłek), przy czym nazwą w języku kazachskim było Ałmaty (Алматы).
  • od 1993 - Ałmaty (Алматы). Po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan władze państwowe podjęły w 1993 roku decyzję o przyjęciu jako urzędowej kazachskiej nazwy Ałmaty, także w języku rosyjskim[2]. W Rosji ta zmiana nie została zaakceptowana i dotychczas po rosyjsku stosowana jest nazwa Ałma-Ata.

Według zaleceń Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętych na 73. posiedzeniu[3] (5 września 2012 roku), nazwa Ałmaty to główna polska nazwa miasta, nazwą wariantową pozostaje zaś Ałma-Ata. Nie ustalono jednoznacznie, czy egzonim winien podlegać deklinacji. KSNG nie zajmuje w tej sprawie określonego stanowiska. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada RP w Astanie nie odmieniają tej nazwy[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na trasie starego jedwabnego szlaku w 1854 Rosjanie założyli twierdzę Zailijskie (Zailijskoje) z 470 żołnierzami i oficerami załogi, wokół której zaczęła wyrastać osada. W 1867 liczyła 10 tys. mieszkańców, została przemianowana na Wierny (Wiernyj) i uzyskała prawa miejskie. W 1921 zmieniono rosyjską nazwę na Ałma-Ata. W 1929 miasto miało 45 tys. mieszkańców i przeniesiono do niego stolicę z Kyzyłordy. Miasto rozwinęło się szybko po doprowadzeniu linii kolei turkiestańsko-syberyjskiej. Zostało stolicą Kazachskiej SRR, a później niepodległego Kazachstanu. Za czasów radzieckich byli w nim przetrzymywani Polacy.

W 1993 roku władze Kazachstanu przyjęły jako urzędową kazachską formę nazwy miasta Ałmaty (Алматы). W roku 1998 miasto straciło status stolicy na rzecz Astany, która ulokowana jest znacznie bardziej w centrum Kazachstanu niż Ałmaty.

Miasto ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku, jednak kandydatura ta odpadła w pierwszym etapie wyboru. Miasto będzie organizatorem zimowej uniwersjady w 2017 roku[5].

W roku 2011 otwarto pierwszy odcinek metra.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Religia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Ałmaty to przeważnie muzułmanie lub prawosławni. Ci pierwsi w większości to Kazachowie, prawosławni to głównie Rosjanie.

Transport[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Transport w Ałmaty.

Planuje się budowę trasy szybkiego tramwaju oraz wydzielonej trasy autobusowej (tramwaj szynowy).

Sport[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Sport w Ałmaty.

Niedaleko miasta na wysokości 1691 m n.p.m. znajduje się kompleks sportowy Medeo (kaz. Медеу Спорт Кешені), który jest najwyżej położonym lodowiskiem na świecie.

Media[edytuj | edytuj kod]

Osoby urodzone w Ałmaty[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Ałmaty ma 17 umów o współpracy[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]