Wrocławski Teatr Współczesny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Współczesny
Kawiarenka teatralna

Teatr Współczesny we Wrocławiu (dawniej pod nazwą Teatr Młodego Widza oraz Teatr Rozmaitości ) - wrocławski teatr, usytuowany w centrum miasta przy ulicy Rzeźniczej 12, powstały w 1948 roku pod nazwą Teatr Młodego Widza.

Sceny teatralne[edytuj | edytuj kod]

W budynku mieszczą się trzy sale:

  • Duża scena to klimatyzowane, przystosowane dla widzów niepełnosprawnych wnętrze, mieszczące 246 nowych, wygodnych foteli, których układ zapewnia świetną akustykę i widoczność. Nad widownią mieści się nowoczesna kabina elektroakustyczna przystosowana m.in. do instalowania sprzętu do symultanicznego tłumaczenia tekstów. Pomieszczenie to znakomicie pełni funkcję sali konferencyjnej, w której można organizować sympozja, jubileusze, koncerty czy prezentacje. Za sceną znajdują się nowe,dobrze wyposażone garderoby oraz bufet teatralny. Do widowni Dużej Sceny przylega Foyer – na parterze mieszczą się szatnie, a na pierwszym piętrze, z pięknym widokiem na Odrę, znajduje się Kawiarenka Teatralna i mnóstwo przestrzeni umożliwiającej organizowanie konferencji prasowych, wystaw, wernisaży i bankietów.
  • Scena na strychu mieści się na ostatnim piętrze teatralnego budynku, pod kopułą przykrywającą dawny strych. Po remoncie scena może pomieścić 100-osobową publiczność w różnych układach przestrzennych, zależnych jedynie od wizji scenografa.
  • Mała scena to najbardziej kameralna przestrzeń w teatrze. Zaadaptowane piwniczne wnętrze z łukami sklepień i nieotynkowanymi ścianami mieści ok. 45 foteli i pozwala na bardzo bliski i niepowtarzalny kontakt z aktorami.

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Zapisana w nazwie Teatru „współczesność” to przede wszystkim sposób myślenia o scenie jako medium, za pomocą którego można mądrze rozmawiać o najważniejszych problemach otaczającej nas rzeczywistości. Teatr przy ulicy Rzeźniczej, stara się więc mocno i wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w kulturalnym życiu Wrocławia i Dolnego Śląska, jak i również zaistnieć na forum krajowym i europejskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki teatru sięgają lat 1947/1948. Nim został nazwany Teatrem Współczesnym występował pod nazwami: Teatr Młodego Widza (1950) i Teatr Rozmaitości (1957)‏.
Na początku lat 70. wybrano Edmunda Wiercińskiego na patrona teatru i oficjalnie zmieniono nazwę teatru na Teatr Współczesny. Ówczesny dyrektor teatru - Andrzej Witkowski przyczynił się do wyraźnego wzrostu poziomu artystycznego teatru .
W 1975 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru został Kazimierz Braun. Już pierwsza praca reżyserska Brauna - "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza okazała się wielkim sukcesem. Odegrano ponad 600 przedstawień tej sztuki. Braun kontynuował pracę Witkowskiego budując jeden z najlepszych teatrów w Polsce, który swoje osiągnięcia prezentował z sukcesami również poza granicami kraju. Po konflikcie z władzą komunistyczną Braun został odwołany ze stanowiska. Wraz z nim odeszło z teatru wielu aktorów.
Kolejni dyrektorzy utrzymywali teatr na wysokim poziomie artystycznym, wystawiając m.in. „Sztukmistrza z Lublina” Singera w reżyserii Jana Szurmieja, „Samobójcę” Erdmana w reżyserii Jerzego Jarockiego, obsypaną nagrodami, wspaniałą „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka, "Wiśniowy sad" Czechowa zrealizowany przez Andro Enukidze, i wiele innych.
Teatr w 1995 r. został teatrem miejskim z nazwą Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego. Cztery lata później, 1 stycznia 1999 r., Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym teatru została Krystyna Meissner. Od początku jej dyrekcji Teatr Współczesny nie tylko mocno wpisał się w życie kulturalne Wrocławia, ale uważany jest powszechnie za jedną z najbardziej interesująco prowadzonych polskich scen teatralnych. Od 2001 roku, co dwa lata, Teatr organizował Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW. 1 września 2012 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego WTW objął reżyser, wykładowca PWSTiF w Łodzi Marek Fiedor. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG organizowany jest od jesieni 2012 r. poza teatrem - pod auspicjami Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w Teatrze Współczesnym występują:
Bolesław Abart
Katarzyna Bednarz
Anna Błaut
Krzysztof Boczkowski
Tomasz Cymerman
Dudziński Michał
Dytko Aleksandra
Elżbieta Golińska
Edward Kalisz
Anna Kieca
Bogusław Kierc
Renata Kościelniak
Maciej Kowalczyk
Krzysztof Kuliński
Zdzisław Kuźniar
Dariusz Maj
Marta Malikowska
Marlena Milwiw
Tomasz Orpiński
Ewelina Paszke-Lowitzsch
Beata Rakowska
Tadeusz Ratuszniak
Irena Rybicka
Jerzy Senator
Jolanta Solarz
Michał Szwed
Maciej Tomaszewski
Krzysztof Zych

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia w latach 2000-2006
Rok 2006
27 marca 2006, z okazji 45. Międzynarodowego Dnia Teatru wręczono Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Spektakl "Nakręcana pomarańcza" w reżyserii Jana Klaty zdobył tytuł "Najlepszego Spektaklu Roku 2005".
Rok 2004
Danuta Stenka otrzymała Paszport "Polityki" w dziedzinie teatru za rolę Wdowy Bradshaw w "Zwycięstwie" Howarda Bakera. Za tę rolę otrzymała również Nagrodę Publiczności dla najlepszej aktorki 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
Rok 2003
"Zwycięstwo Barkera" w reżyserii Heleny Kaut-Howson zdobyło Grand Prix na 2. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy:. Bogusław Kierc za rolę Głodomora w "Odejściu Głodomora" Różewicza otrzymał nagrodę Kapituły Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru za najlepszą rolę męską w sezonie 2002/2003. Krzysztof Warlikowski otrzymał za reżyserię "Oczyszczonych" Sarah Kane Laur Konrada, główną nagrodę na VI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach oraz Nagrodę Francuskiego Związku Krytyków Teatralnych dla najwybitniejszego przedstawienia obcojęzycznego w sezonie 2002/2003 we Francji;
Rok 2002
Nagroda "Dolnośląski Brylant Roku 2001" dla Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław.
Rok 2000
Nagrodę honorową - statuetkę Aleksandra Fredry za najciekawsze wydarzenie teatralne otrzymał spektakl "Rzeźnia" Sławomira Mrożka w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego od Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]