Zamek Potštejn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Potštejn
Hrad Potštejn
Ilustracja
Widok ogólny z lotu ptaka
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Potštejn

Adres

517 43 Potštejn, Czechy

Typ budynku

zamek

Inwestor

Půta z Potštejnu

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Ukończenie budowy

XIV w.

Ważniejsze przebudowy

po 1495

Zniszczono

XVII w./XVIII w.

Pierwszy właściciel

Půta z Potštejnu

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie kraju hradeckiego
Mapa konturowa kraju hradeckiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamek Potštejn”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Zamek Potštejn”
Ziemia50°04′40,7611″N 16°18′31,8791″E/50,077989 16,308855

Zamek Potštejn – ruiny zamku znajdujące się w miejscowości Potštejn w Czechach (kraj hradecki).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek w XVI w. (rekonstrukcja Augusta Sedláčka z 1883)

Zamek Pothensteyn wybudował w końcu XIII wieku Půta z Potštejnu (z rodu Drslaviców, którego członkowie wznieśli pobliski zamek w Liticach). W 1339 warownię zdobyły i zburzyły wojska króla Karola IV. Wkrótce zaczęto jego odbudowę, która została wykonana bardzo solidnie, gdyż budowli nie zdobyły wojska husyckie po półrocznym oblężeniu. W 1495 zamek objęli Pernštejnowie, którzy go przebudowali i rozbudowali. W XVII wieku był już jednak niezamieszkały i zaczął niszczeć. Część pomieszczeń zagospodarowano na cele kościelne w XVIII wieku. Zbudowano kaplicę Świętych Schodów oraz kaplicę św. Jana Nepomucena, jak również drogę krzyżową z centrum miasta. Po reformach Józefa II i zakazie działalności religijnej na zamku, obiekt nie podniósł się już z ruiny[1].

Do czasów obecnych zachowały się fragmenty pałacu, izb mieszkalnych, kaplica oraz elementy fortyfikacji z basztami i dwiema bramami. Całość jest udostępniona dla turystów. Z niektórych miejsc ruiny rozpościera się widok na Potštejn, Pogórze Orlickie i Góry Orlickie z Wielką Desztną włącznie[1]. Do zamku prowadzi szlak niebieski z dworca kolejowego w Potštejnie[2].

Zamek w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Zamek jest tłem opowiadania Aloisa Jiráska "Poklad" (o ukrytych tu skarbach mówi jedna z legend). U jego podnóża znajduje się tzw. "Bendlovka", miejsce z ławką, gdzie lubił odpoczywać kompozytor i dyrygent Karel Bendl, co upamiętnia stosowna tablica[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Vladimír Pohorecký, ''Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech'', Radioservis, Czeski Cieszyn, 2001, s. 95-96, ISBN 80-86212-10-6
  2. Českomoravské mezihoří Lanškrounsko 1: 50 000, mapa turystyczna z treścią merytoryczną, SHOCart, Praga, 2002, ISBN 80-7224-366-7