Zbiornik retencyjny Izbice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiornik retencyjny Izbice
Ilustracja
Widok ogólny, w tle pompownia Izbice
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Las Łaszczyński

Morfometria
Powierzchnia

1,5[1]

Głębokość
• maksymalna


2,9[2] m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Masłówka

Rzeki wypływające

Masłówka

Rodzaj jeziora

zbiornik retencyjny

Położenie na mapie gminy Rawicz
Mapa konturowa gminy Rawicz, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik retencyjny Izbice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik retencyjny Izbice”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik retencyjny Izbice”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik retencyjny Izbice”
Ziemia51°37′34,9428″N 16°47′56,6340″E/51,626373 16,799065

Zbiornik Izbicezbiornik retencyjny na rzece Masłówce, zlokalizowany na zachód od Rawicza, na terenie Lasu Łaszczyńskiego.

Zbiornik został utworzony w celu gromadzenia wody w okresach opadów i do nawadniania okolicznych pól (około 600 ha) w czasie suszy. Ma maksymalną głębokość 2,9 m, ale może zgromadzić dodatkowo jeszcze około jeden metr wody[2]. Został odbudowany i powiększony o 30% pojemności w latach 2007-2008 (przemieszczono wtedy około 30.000 m³ ziemi)[3]. Inwestycję za 1,77 miliona złotych współfinansowała Unia Europejska (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich)[4]. Występują tu m.in. karpie i szczupaki[5].

Nad stawem działa pompownia Izbice należąca do Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu (Rejonowy Oddział Leszno)[6].

Ze zbiornikiem sąsiaduje rezerwat przyrody Dębno. W pobliżu przepływa też Nowa Pijawka. Przy pompowni przebiega ogrodzona droga ekspresowa S5. Dojście piesze umożliwia szlak turystyczny żółty żółty szlak turystyczny z Rawicza do Dąbrówki[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obywatel Rawicza, Narada samorządowa.
  2. a b Obywatel Rawicza.
  3. Obywatel Rawicza, Zbiornik Izbice.
  4. Tablica unijna in situ.
  5. Obywatel Rawicza, Ryby z Masłówki.
  6. Tablica informacyjna in situ.
  7. Powiat rawicki, mapa 1:75.000, Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-098-0.