Zuzanna Pevensie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zuzanna Pevensie
Pierwszy odcinek Lew, czarownica i stara szafa
Ostatni odcinek Ostatnia bitwa
Twórca Clive Staples Lewis
Grany przez Annę Popplewell
Informacje
Imię i nazwisko Zuzanna Pevensie
Przydomek Łagodna
Specjalność łucznictwo
Rodzina siostra (Łucja),
dwaj bracia (Piotr i Edmund)

Zuzanna Pevensie – jedna z głównych postaci w książce C.S.Lewisa Opowieści z Narnii. Jej rodzeństwo to Piotr Pevensie, Edmund Pevensie i Łucja Pevensie. Jest druga w kolejności wiekowej, po Piotrze. Zuzanna jest smukłą, ładną i pełną wdzięku dziewczyną o długich czarnych włosach i błękitnych oczach.

Lew, Czarownica i Stara Szafa[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna jest dziewczyną lekko przemądrzałą, której życie opiera się na logice. Trafia jako ostatnia do Narnii, razem ze starszym bratem. Wcześniej w nią nie wierzy. Po drugiej stronie szafy odbywają długą podróż, aż do obozu Aslana, z powodu ucieczki i zdrady Edmunda. Tam wszyscy są gotowi na wojnę z Białą czarownicą. W drodze Zuzanna dostaje broń od Św. Mikołaja. Jest nią łuk, strzały, i magiczny róg, dzięki któremu zawsze przybędzie jakaś pomoc. Po dotarciu do obozu jest zaatakowana przez Maugrima. Ratuje ją Piotr. Jest świadkiem (wraz z Łucją) śmierci i Zmartwychwstania Aslana. Po bitwie zostaje Królową Narnii i otrzymuje przydomek Łagodna.

Książę Kaspian[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wraz z rodzeństwem zostaje ściągnięta do Narnii za pomocą swojego magicznego rogu. Tam ratuje karła Zuchona. Po wysłuchaniu jego opowieści wyrusza razem z nim i swoim rodzeństwem do obozu księcia Kaspiana. W wersji filmowej z wzajemnością zakochuje się w księciu. Na koniec filmu całuje go. Pod koniec książki Aslan mówi jej i Piotrowi, że oni już do Narnii nie wrócą. Przed powrotem do naszego świata daje Kaspianowi swój magiczny róg.

Podróż Wędrowca do Świtu[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wyjeżdza ze swoimi rodzicami do Ameryki. Nie występuje w książce. Uchodzi za najładniejszą w rodzinie.

Koń i jego chłopiec[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wraz z Edmundem i innymi Narnijczykami przyjeżdża do Taszbaanu, stolicy Kalormenu. Jest gościem księcia Rabadasza, który stara się o jej rękę. Jednak Zuzanna nie zamierza brać z nim ślubu. Gdy wszystko wskazuje na to, że jeśli nie wyjdzie za Rabadasza to będzie mieć poważne kłopoty, postanawia uciec. Faun Tumnus wymyśla plan, dzięki któremu to się udaje. Gdy dowiaduje się, że Rabadasz zaatakował Anward, stolicę Archenlandii zostaje w Ker-Paravelu, podczas gdy Edmund i Łucja wyruszają na czele armii na pomoc Archenlandii.

Ostatnia Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Aslan wzywa do Narnii wszystkich przyjaciół, w tym Zuzannę, jednak ta uważa, że Narnia to tylko zabawa i nigdy nie istniała. Teraz interesują ją tylko randki, szminki i modne ubrania. Nie jest już przyjaciółką Narnii. Nie występuje w książce. Ona została w domu kiedy zdarzył się wypadek kolejowy, w którym zginęła jej rodzina. Podczas gdy oni przenieśli się do „Narni w Narnii” ona przestała wierzyć i została sama.


Poprzednik
Jadis
Królowa Narnii
10001015 (wg rachuby narnijskiej)
Następca
imię nieznane