Aslan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aslan – fikcyjna postać z cyklu powieściowego Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, tytułowy lew z części pierwszej sagi – Lew, czarownica i stara szafa.

Słowo aslan pochodzi z języka tureckiego i oznacza właśnie "lew". Aslan jest imieniem męskim występującym wśród muzułmanów, imię to nosił m.in. przywódca Czeczenów Asłan Maschadow. Zobacz też: Arslan (nazwisko).

Potężny lew, jednocześnie dobry i groźny. Syn Władcy-Zza-Morza. Posiada złotą, błyszczącą grzywę i wielkie, poważne, królewskie oraz przenikliwe oczy. Jego głos jest głęboki, trochę dziki, "przywodzący na myśl ciężkie złoto". Aslan to stworzyciel Narnii, a zarazem jej władca i opiekun. Jest nieśmiertelną istotą. Jego siedziba mieści się na potężnej górze, położonej za oceanem, z której widać całą Narnię.

Jako jedyna postać występuje w każdej z kronik, mając decydujący wpływ na losy innych bohaterów. W Lwie, czarownicy i starej szafie ukazany jest jako odkupiciel, przedstawiający Chrystusa, który oddaje swoje życie, aby uchronić innych przed karą za grzech (w tym przypadku zdrady Edmunda); w Księciu Kaspianie jest wyzwolicielem Narnii spod jarzma okupujących ją Telmarów; w Podróży Wędrowca do Świtu przyczynia się do nawrócenia Eustachego, do tej pory nieznośnego chłopca, który naradza się na nowo, opuszczając skórę smoka; w Srebrnym krześle Aslan wysyła dwoje dzieci w celu odnalezienia zaginionego królewicza Riliana, przekazuje im wskazówki – przykazania, których mają się trzymać, aby dotrzeć do celu. Ostatecznie tylko Jego imię jest w stanie przezwyciężyć moc złej Czarownicy, która więzi następcę tronu w podziemiach; w części Koń i jego chłopiec Aslan, choć z ukrycia, kieruje poczynaniami młodego chłopca Szasty, który jest zagubionym synem króla Archenlandii, pomaga także kalormeńskiej dziewczynie Arawis, ucząc ją przy tym, że każdemu opowiada tylko jego historię; w Siostrzeńcu czarodzieja, który według czasu narnijskiego jest pierwszym tomem opowieści, Aslan stwarza Narnię, przywołuje stworzenia, rośliny, gwiazdy i ziemię, aby się obudziły, wyznacza spośród zwierząt grupę tych, które otrzymują dar mowy, przykazuje im, aby nie zdziczały, gdyż na powrót zamienią się w zwykłe zwierzęta, które nie potrafią mówić; w Ostatniej bitwie potężny Lew jest sędzią, przywołuje do siebie te istoty, które w niego wierzyły, te natomiast, które nie wyznały jego imienia, odchodzą w cień. Aslan prowadzi wszystkich dobrych bohaterów Opowieści z Narnii "dalej wzwyż i dalej w głąb", aż do serca nowego, wspaniałego kraju, który okazuje się być prawdziwą Narnią.

Odniesienie do Biblii[edytuj | edytuj kod]

Postać Aslana jest narnijskim odpowiednikiem Chrystusa. Jest synem Wielkiego Władcy-Zza-Morza, jak Chrystus – Boga Ojca. Przybywa, by wyzwolić Narnię spod władzy złej czarownicy. Musi z jej ręki ponieść śmierć, co jest aluzją do śmierci krzyżowej Chrystusa. Z czasem Aslan zaczyna pojawiać się coraz rzadziej, by pod koniec czasów znów pojawić się w pełnej mocy.