Przejdź do zawartości

Kolekcja prywatna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy artykuł
(Brak różnic)

Wersja z 11:46, 2 lut 2012

Kolekcja prywatna to zbiór dóbr kultury, zwłaszcza dzieł sztuki utworzony przy pomocy prywatnych, a nie publicznych środków finansowych.

Historia

Prywatne kolekcjonowanie sztuki jest zjawiskiem, które powstało w okresie renesansu i trwa do dziś. Ród Medyceuszy może być uważany za jeden z pierwszych przykładów tego zjawiska; jego członkowie gromadzili nie tylko dzieła sztuki ale też byli mecenasami sztuki zapewniając pomoc artystom. Za ich przykładem poszli inni, budując pałace i wille przeznaczone specjalnie do przechowywania dzieł sztuki. Wraz z nastaniem współczesnej Europy kolekcjonowanie sztuki zaczęło dotyczyć nie tylko władców i arystokratów, ale także przedstawicieli biznesu i przemysłu[1].

Największe prywatni kolekcjonerzy świata

Autoportret z zabandażowanym uchem, 1888, Collection Niarchos

Do największych obecnie prywatnych kolekcjonerów, których zbiory posiadają wartość przynajmniej 1 miliarda dolarów, należą (wg czasopisma Forbes):

Philip Niarchos

Philip Niarchos, syn greckiego magnata okrętowego Stavrosa Niarchosa, jest w posiadaniu największej prywatnej kolekcji sztuki na świecie, której wartość szacowana jest na 2 miliardy dolarów. Do znanych dzieł w ramach tej kolekcji należą: Autoportret z zabandażowanym uchem Vincenta van Gogha i autoportret Pabla Picassa Yo, Picasso. Philip Niarchos wchodzi w skład rady Museum of Modern Art[2].

François Pinault

Wartość kolekcji francuskiego biznesmena, François Pinaulta (do którego należy też dom aukcyjny Christie's), jest szacowana na 1,4 miliarda dolarów i obejmuje ponad 2000 dzieł ponad 80 artystów, w tym Pabla Picassa, Pieta Mondriana, Jeffa Koonsa czy urodzonego w Szwajcarii Ursa Fischera[3].

Eli Broad

Wartość kolekcji amerykańskiego biznesmena Eli Broada jest szacowana na 1 miliard dolarów. Kolekcja obejmuje ok. 2000 dzieł ponad 200 artystów, w tym: Roberta Rauschenberga, Donalda Judda, Andy Warhola i Jeffa Koonsa[4].

David Geffen

Wartość zbiorów potentata z Hollywood, Davida Geffena, jest szacowana na 1 miliard dolarów. Właściciel kolekcji uchodzi za przenikliwego kupca i sprzedawcę dzieł sztuki. W 2006, przed gwałtownym spadkiem cen, sprzedał podobno 4 obrazy za 420 milionów dolarów, w tym False Start Jaspera Johnsa dla Citadel Kennetha Griffina za 80 milionów oraz Police Gazette i Woman III Willema de Kooninga dla SAC Capital Steve’a Cohena za odpowiednio: 63,5 miliona i 137 milionów[5].

Ronald Lauder

Wartość kolekcji Ronalda Laudera, syna założycielki koncernu kosmetycznego, Estée Lauder szacowana jest na 1 miliard dolarów. W jej skład wchodzi podobno 4000 eksponatów, w tym kolekcja zbroi średniowiecznej i europejskiej. Lauder swoje pierwsze dzieło sztuki, Autoportret Egona Schiele, kupił za 10000 dolarów, podarowanych mu z okazji jego bar micwy. Podobno zapłacił 135 milionów dolarów za obraz Portret Adele Block-Bauer Gustava Klimta. Lauder jest honorowym przewodniczącym Museum of Modern Art, wystawia niektóre pozycje ze swej kolekcji w Neue Galerie New York, którą otworzył w listopadzie 2001[6].

Zobacz też

  1. Jim Lane w: Humanities Web: Private Art Collections. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
  2. Keren Blankfeld, Cristina von Zeppelin i Susan Adams w: Forbes.com: Philip Niarchos. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
  3. Keren Blankfeld, Cristina von Zeppelin i Susan Adams w: Forbes.com: Francois Pinault. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
  4. Keren Blankfeld, Cristina von Zeppelin i Susan Adams w: Forbes.com: Eli Broad. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
  5. Keren Blankfeld, Cristina von Zeppelin i Susan Adams w: Forbes.com: David Geffen. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
  6. Keren Blankfeld, Cristina von Zeppelin i Susan Adams w: Forbes.com: Ronald Lauder. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne