Lukoil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łukoil)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lukoil
Data założenia 1991
Lokalizacja Moskwa,  Rosja
Prezes Wagit Alekperow
Branża naftowo-gazowa
Produkty produkty ropopochodne
55°46′00,1″N 37°38′10,0″E/55,766700 37,636100
Strona internetowa
Stacja benzynowa Lukoilu w Nowym Jorku

Lukoil, właściwie OAO Nieftianaja kompanija „ŁUKOJŁ” (ros. ОАО «Нефтяная компания „ЛУКОЙЛ“» ) – drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe. Powstało w 1991 z połączenia trzech przedsiębiorstw państwowych: „Łangiepasnieftiegaz”, „Urajnieftiegaz” oraz „Kogałymnieftiegaz”. Ich nazwy odnosiły się do miast w zachodniej Syberii: Łangiepas, Uraj i Kogałym. W pierwotnej formie nazwa przedsiębiorstwa brzmiała „ŁangiepasUrajKogałymnieft (ŁUKOJŁ)” (ЛангепасУрайКогалымнефть (ЛУКОЙЛ)). Skrót Lukoil powstał z pierwszych liter połączonych przedsiębiorstw. W 1993 firmę przekształcono w spółkę akcyjną („otwarte towarzystwo akcyjne” – OAO) pod obecną nazwą.

W roku 2006 Lukoil wyprodukował ponad 95 milionów ton ropy naftowej i wydobył 13 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. 16 kwietnia 2007 wartość giełdowa spółki wyniosła 73 miliardy dolarów. Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników. W Polsce posiada 115 stacji benzynowych w większości zakupionych od amerykańskiego koncernu ConocoPhillips, wycofującego się z europejskiego rynku detalicznego, poprzednio funkcjonujących pod marką Jet. W roku 2002 Lukoil, w konsorcjum z brytyjskim Rotch Energy bezskutecznie dążył do przejęcia gdańskiego Lotosu, jednak Rotch Energy ostatecznie utworzył konsorcjum z PKN Orlen, a przetarg prywatyzacyjny został unieważniony przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Lukoil był także konkurentem Orlenu do przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach w latach 20052006. Jesienią 2009 roku prezes Lukoil ogłosił wycofanie koncernu z planów dynamicznej rozbudowy sieci stacji i budowy terminalu paliwowego w Polsce. Powodem zamrożenia inwestycji miało być negatywne nastawienie Polaków do rosyjskiego biznesu.[1]

Prezesem Lukoil jest Wagit Alekperow, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Firma Lukoil wydobywa ropę naftową w Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Egipcie oraz w Iraku. Swoje stacje benzynowe posiada w 11 krajach w Europie i w USA.

Do koncernu należy linia lotnicza LUKoil-Avia.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]