Przejdź do zawartości

Łukowa (województwo lubelskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MastiBot (dyskusja | edycje) o 02:32, 20 cze 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Łukowa
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo lubelskie
Powiat

biłgorajski

Gmina

Łukowa

Liczba ludności (2008)

2.604

Strefa numeracyjna

(+48) 84

Kod pocztowy

23-412

Tablice rejestracyjne

LBL

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa
Kościół w Łukowej
Blok mieszkalny

Łukowawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Łukowa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Miejscowość jest siedzibą wiejskiej gminy Łukowa.

W Łukowej mieszka ok. 2700 osób.

Położenie

Łukowa leży w południowo-wschodniej części powiatu biłgorajskiego. Położona jest na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, na skraju Puszczy Solskiej. Przez wschodnią część wsi przebiega droga wojewódzka 849 w relacji JózefówWola Obszańska. Najbliższym miastem jest Tarnogród.

Infrastruktura, kultura, sport

Wieś z wieloletnimi tradycjami w uprawie tytoniu Virginia. W Łukowej znajduje się m.in. Gminny Ośrodek Zdrowia, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna. Sport gminny reprezentowany jest przez drużynę piłkarską Victoria Łukowa, grającą w lidze okręgowej.

Historia

Urząd Gminy w Łukowej

W II poł. XIV wieku ruski możnowładca Iwan Kustra założył wieś Łukowa, która później weszła w skład starostwa Zamch. W XV wieku wieś stała się siedzibą rzymskokatolickiej parafii. W 1588 Łukowa znalazła się w dobrach Jana Zamoyskiego który przekształcił ją w ośrodek klucza Ordynacji Zamojskiej.

W 1809 Łukowa została włączona do Lubelszczyzny, zrywając dotychczasowe administracyjne więzi z ziemią przemyską, a w 1867 stała się siedzibą gminy Łukowa w nowo utworzonym powiecie biłgorajskim. Podczas powstania styczniowego rejon Łukowej był terenem walk (16 kwietnia 1863).

15-16 września 1939 oraz 24 czerwca 1944 Łukowa i jej okolice stały się miejscem starć żołnierzy polskich (Armii Kraków i Batalionów Chłopskich) z hitlerowcami. Po pacyfikacji wsi, Niemcy zamordowali 13 osób, a 300 mieszkańców wywieźli do obozu w Tarnogrodzie, 24 gospodarstwa zostały spalone.

Zabytki

Dawny areszt

Głównym zabytkiem Łukowej jest kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1881, z wyposażeniem wnętrza z poprzedniej świątyni, pochodzącej z 1677.

W Łukowej znajduje się rzymskokatolicki cmentarz ze zbiorową mogiłą powstańców styczniowych i pomnikiem wzniesionym w 1938 ku ich czci. Są tu też mogiły 114 żołnierzy z 6 DP Armii Kraków poległych w bitwie pod Łukową i Podsośniną Łukowską we wrześniu 1939.

Na uwagę zasługują też budynki Urzędu Gminy i aresztu gminnego pochodzące sprzed I wojny światowej (1905). Są one przykładem architektury rosyjskiej z ostatnich lat carskiego imperium.

W niedalekich Osuchach znajduje się znany cmentarz partyzancki.

Zobacz też