Zamch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamch
Centrum wsi
Centrum wsi
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat biłgorajski
Gmina Obsza
Liczba ludności (2008) 1500
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 23-413
Tablice rejestracyjne LBL
SIMC 0896172
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Zamch
Zamch
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamch
Zamch
Ziemia50°18′44″N 23°01′20″E/50,312222 23,022222

Zamchwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Obsza, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim i Równinie Biłgorajskiej. Jest jedną z największych wsi w województwie lubelskim, największą w gminie Obsza. Dzieli się na dwie części: Zamch I i Zamch II. Około 2 km na południowy wschód od Zamchu znajduje się Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.

Wieś królewska Zamech, położona była w 1589 roku w starostwie niegrodowym zamechskim w ziemi przemyskiej województwa ruskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

W Zamchu polowali Zygmunt August i Stefan Batory. W utworze Jana Kochanowskiego Dryas Zamechska (Dryas Zamchana Polonice et Latine; Pan Zamchanus) podczas polowania w pobliżu miejscowości Zamch król Stefan Batory spotyka driady[2].

Urodzeni w Zamchu[edytuj]

  • Rafał Hadziewicz (1803-1886) – malarz, współzałożyciel „Zachęty”
  • Antoni Wróbel ps. „Burza-Anton” – dowódca oddziału partyzanckiego BCh, uczestnik największej bitwy partyzanckiej w Polsce, nad rzeką Sopot, zwanej bitwą pod Osuchami. Poległ wraz z oddziałem w walce w uroczysku Maziarze 24 czerwca 1944 roku

Produkcja rolna[edytuj]

Dominującą produkcją rolną jest tytoń, uprawa zbóż, poza tym hodowla trzody i bydła mlecznego. W uprawach dominuje pszenica ozima i jęczmień jary. Powiększa się areał uprawy truskawek i ziemniaków. Zbyt duże rozdrobnienie gruntów rolnych spowalnia wprowadzanie produkcji wielkotowarowej. Średnia gospodarstw rolnych to 3,5–10 ha. z czego 1/4 zajmują łąki.

Infrastruktura[edytuj]

Zamch jest wsią całkowicie zmechanizowaną; 6 sklepów spożywczych, 1 przemysłowy, bar, szkoła, sala gimnastyczna, kościół i samodzielna parafia. Dobra sieć drogowa i dogodne połączenia komunikacyjne. Całkowita telefonizacja, sieć wodociągowa i kanalizacja (w budowie). Swobodny dostęp do sieci Internet. Duża i dobrze rozmieszczona sieć sprzedaży detalicznej.

Obiekty zabytkowe[edytuj]

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Aleksander Jabłonowski, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 7. Ziemie ruskie. Ruś Czerwona. Cz. 1, Warszawa 1901, s. 24.
  2. Zob. tekst utworu w Wikiźródłach
  3. D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994, s. 170-171.