Zamch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamch
Centrum wsi
Centrum wsi
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat biłgorajski
Gmina Obsza
Liczba ludności (2008) 1500
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 23-413
Tablice rejestracyjne LBL
SIMC 0896172
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Zamch
Zamch
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamch
Zamch
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zamch
Zamch
Ziemia 50°18′44″N 23°01′20″E/50,312222 23,022222

Zamchwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Obsza, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim i Równinie Biłgorajskiej. Jest jedną z największych wsi w województwie lubelskim, największą w gminie Obsza. Dzieli się na dwie części: Zamch I i Zamch II. Około 2 km na południowy wschód od Zamchu znajduje się Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

W Zamchu polowali Zygmunt August i Stefan Batory. W utworze Jana Kochanowskiego Dryas Zamechska (Dryas Zamchana Polonice et Latine; Pan Zamchanus) podczas polowania w pobliżu miejscowości Zamch król Stefan Batory spotyka driady[1].

Urodzeni w Zamchu[edytuj]

  • Rafał Hadziewicz (1803-1886) – malarz, współzałożyciel „Zachęty”
  • Antoni Wróbel ps. „Burza-Anton” – dowódca oddziału partyzanckiego BCh, uczestnik największej bitwy partyzanckiej w Polsce, nad rzeką Sopot, zwanej bitwą pod Osuchami. Poległ wraz z oddziałem w walce w uroczysku Maziarze 24 czerwca 1944 roku

Produkcja rolna[edytuj]

Dominującą produkcją rolną jest tytoń, uprawa zbóż, poza tym hodowla trzody i bydła mlecznego. W uprawach dominuje pszenica ozima i jęczmień jary. Powiększa się areał uprawy truskawek i ziemniaków. Zbyt duże rozdrobnienie gruntów rolnych spowalnia wprowadzanie produkcji wielkotowarowej. Średnia gospodarstw rolnych to 3,5–10 ha. z czego 1/4 zajmują łąki.

Infrastruktura[edytuj]

Zamch jest wsią całkowicie zmechanizowaną; 6 sklepów spożywczych, 1 przemysłowy, bar, szkoła, sala gimnastyczna, kościół i samodzielna parafia. Dobra sieć drogowa i dogodne połączenia komunikacyjne. Całkowita telefonizacja, sieć wodociągowa i kanalizacja (w budowie). Swobodny dostęp do sieci Internet. Duża i dobrze rozmieszczona sieć sprzedaży detalicznej.

Obiekty zabytkowe[edytuj]

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Zob. tekst utworu w Wikiźródłach
  2. D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994, s. 170-171.