Łyśniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łyśniewski
Łyśniewski I a
Łyśniewski II

Łyśniewski (Lysniewski, Lyśniewski, Achinger odmienny) – kaszubski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Achinger.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb znany był w przynajmniej czterech wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

Łyśniewski I (Lysniewski, Lyśniewski, Achinger odmienny): Na tarczy dwudzielnej w pas w polu górnym, złotym (lub srebrnym) z prawej drzewo zielone, zza którego pół wiewiórki czerwonej wyskakującej w lewo, do wieży blankowanej, czerwonej, w polu dolnym, srebrnym, dwa skosy lewe czarne. Klejnot: nad hełmem w koronie trzy pióra strusie, złote między czerwonymi. Labry z prawej czerwone, podbite złotem, z lewej czarne, podbite srebrem.

Łyśniewski Ia (Lysniewski, Achinger odmienny): Na tarczy dwudzielnej w pas w polu górnym, na niskim blankowanym murze, lekko wznoszącym się w skos lewy, z lewej drzewo w stronę którego skacze wiewiórka; w polu dolnym dwa skosy lewe. Barwy nieznane. W klejnocie nad hełmem bez korony mąż w kaftanie, z mieczem w prawej, wzniesionej ręce, między dwoma skrzydłami orlimi. Labry nieznanej barwy.

Łyśniewski II (Lysniewski): W polu złotym, na pagórku zielonym, z prawej wieża blankowana, czerwona, w środku drzewo zielone, przy którym z lewej wiewiórka czerwona, siedząca, gryząca orzech. Klejnot nieznany. Labry czerwone, podbite złotem.

Elementy herbu Łyśniewski i jego odmian wykazują podobieństwo do herbu Achinger III. Źródło tego podobieństwa pozostaje niewyjaśnione.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Warianty I i II znane są Ostrowskiemu (Księga herbowa rodów polskich). Warianty I i I a przekazywane są przez Nowego Siebmachera. Wariant II wymieniany dodatkowo przez Ledebura (Adelslexikon der preussichen Monarchie von...).

Rodzina Łyśniewskich[edytuj | edytuj kod]

Rodzina szlachecka wywodząca się ze wsi Łyśniewo. Protoplastą rodziny miał być Grzegorz Jadamka, właściciel Łyśniewa w 1570. Samo nazwisko pojawia się po raz pierwszy w 1608 (Grzegorz Sarnowski alias Łyśniewski). Kolejne wzmianki z lat: 1648 (Maciej Łyśniewski), 1682 (Balzer i Krzysztof Liśniewscy). Dobra w Łyśniewie począwszy od 1685 do 1720 przejmowała rodzina Sobieskich. Łyśniewscy byli jednak nadal wymieniani w źródłach jako dziedzice innych wiosek. Floryan Łyśniewski, ławnik mirachowski posiadał Donimierz od 1752 i zostawił go w 1774 swojemu synowi Rochowi. Jakub Łyśniewski posiadał części we wsiach: Sikorzyno, Parszkowo, Radoszewo i złożył w 1772 przysięgę wierności królowi pruskiemu. Członkowie rodu posiadali jeszcze w różnych okresach części we wsiach: Kokoszki, Liniewko i Wędkowy.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Łyśniewski (Leschniewski, Leszniewski, Leśniewski, Lischneski, Lischnewski, Lischniewski, Lisczniewski, Lisnieski, Lisniewski, Liśniewski, Lysniewski, Lyszniewski, Lyśniewski).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]