Łyska amerykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łyska amerykańska
Fulica americana[1]
Gmelin, 1789
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd żurawiowe
Rodzina chruściele
Rodzaj Fulica
Gatunek łyska amerykańska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Łyska amerykańska (Fulica americana) – gatunek ptaka z rodziny chruścieli (Rallidae). Pływając charakterystycznie kiwa głową. Pokarm zdobywa na powierzchni wody lub nurkując w poszukiwaniu roślin wodnych, ich nasion oraz bezkręgowców. Dysponując krótkimi skrzydłami, przed poderwaniem się do lotu bierze długi rozbieg, uderzając stopami po powierzchni wody. Lata wytrwale i szybko. Zimuje w stadach na niezamarzniętych wodach. Gniazdko w kształcie kopczyka buduje z materiału roślinnego i składa do niego 10 nakrapianych jaj. Pisklęta rodzą się pokryte czarnym puchem, a ich naga głowa ma pomarańczowoczerwoną lub purpurową barwę.

Wygląd
Długość ciała ok. 45 cm, masa ciała ok. 900 g. Mają krótki, stożkowaty dziób, na czole nieopierzoną, białą lub czerwoną blaszkę, szare lub zielonkawe nogi, a każdy palec otoczony płatkowatymi błonami pławnymi umożliwiającymi pływanie i chodzenie po grząskim gruncie oraz pływających kożuchach roślin wodnych.
Zasięg, środowisko
Mokradła, od środkowej części Ameryki Północnej w Andach do północno-zachodniej części Ameryki Południowej, występuje nad słodkimi wodami całego świata. Zimuje w dużych stadach, na wolnych od lodu słodkich oraz słonych wodach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fulica americana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Fulica americana. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]