Łysy Młyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łysy Młyn
Ilustracja
Widok ogólny
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

3 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

młyński

Położenie na mapie gminy Suchy Las
Mapa konturowa gminy Suchy Las, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łysy Młyn”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łysy Młyn”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łysy Młyn”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łysy Młyn”
Ziemia52°30′43″N 16°56′16″E/52,511944 16,937778

Łysy Młynstaw i dawny młyn wodny na bezimiennym dopływie Warty w gminie Suchy Las, na zachód od drogi z Poznania do Biedruska, na północ od Radojewa[1].

Drewniane mosty w części podmokłej

Zbiornik ma powierzchnię 3 ha. Zamieszkują w nim i w jego okolicach następujące gatunki fauny: topik, bagnik przybrzeżny, topielnica, jętki, pływak żółtobrzeżek, żagnica jesienna, żagnica wielka, husarz władca, traszka grzebieniasta, ropucha szara, kumak nizinny, rzekotka, żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, żółw błotny i zaskroniec zwyczajny[2].

Akwen stanowi łowisko wędkarskie ze strefą połowów przy brzegach południowym i wschodnim oraz całkowitym zakazem kąpieli. Zarządza nim koło PZW nr 122 Przynęta[3].

Wokół stawu poprowadzono ścieżkę dydaktyczną (1,2 km) poświęconą roli wody w środowisku (częściowo po drewnianych kładkach nad odcinkami bagiennymi)[4]. Przy akwenie stoi też odrestaurowany młyn z ekspozycją narzędzi rybackich oraz wystawą poświęconą, urodzonemu w pobliskim Glinnie, Wojciechowi Bogusławskiemu – ojcu teatru polskiego. Ponadto w młynie znajduje się ekspozycja na temat roli martwego drewna w środowisku naturalnym. Istnieje tu też tzw. leśne laboratorium z pracownią entomologiczną[5][6][7].

Przy szosie z Poznania znajduje się parking, przystanki autobusowe i pawilon informacyjny. Łysy Młyn ze wszystkich stron otoczony jest przez tereny poligonu Biedrusko.

Atrakcje w pobliżu: cmentarz w Biedrusku, pałac w Radojewie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powiat poznański - mapa turystyczna, Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-029-4
  2. tablice ścieżki przyrodniczej Woda w środowisku, tablice 11 i 12, in situ
  3. tablica informacyjna PZW in situ
  4. tablica informacyjna in situ
  5. Nadleśnictwo Łopuchówko
  6. Poznań Nasze Miasto
  7. Wózking.pl - mapa i opis szlaku. [dostęp 2015-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-04)].