Świątynia Kirtland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świątynia Kirtland
Kirtland Temple
świątynia
Fasada świątyni
Fasada świątyni
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Miejscowość Kirtland
Wyznanie Ruch świętych w dniach ostatnich
Kościół Społeczność Chrystusa
Położenie na mapie Ohio
Mapa lokalizacyjna Ohio
Świątynia Kirtland
Świątynia Kirtland
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Świątynia Kirtland
Świątynia Kirtland
Ziemia 41°37′31″N 81°21′44″W/41,625278 -81,362222
Strona internetowa
Świątynia Kirtland (widok z boku)

Świątynia Kirtland – jedna ze świątyni należących do Społeczności Chrystusa, będąca domem modlitwy i nabożeństwa. Znajduje się w miejscowości Kirtland, w stanie Ohio, Stany Zjednoczone. Została wpisana na listę National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Historia[edytuj]

Świątynia Kirtland była pierwszą świątynią, jaką wznieśli Święci w Dniach Ostatnich. Została wyświęcona przez pierwszego Prezydenta Kościoła, Józefa Smitha, Jr dn. 27 marca 1836 r. podczas ośmiogodzinnej ceremonii dedykacyjnej. W Świątyni Kirtland nie dokonuje się obrzędów za zmarłych, nie praktykuje się również udzielania ślubów na wieczność. Nabożeństwa otwarte są dla wszystkich ludzi. Świątynia jest miejscem udzielania sakramentów w obrządku Społeczności Chrystusa, miejscem spotkania z Bogiem, uczestnictwa w obrzędach ewangelii, a także siedzibą muzeum historii Świętych w Dniach Ostatnich z Kirtland. Nauki i Przymierza określają Świątynię Kirtland jako miejsce przebywania chwały i obecności Boga (NiP. 91:1b-2c, wydanie Społeczności Chrystusa; NiP. 94:3-9, wydanie Kościoła LDS). Projekt Świątyni Kirtland jest połączeniem stylów federalnego, neogreckiego i neogotyckiego. Społeczność Chrystusa jest wyłącznym właścicielem Świątyni Kirtland.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Roger Launius, The Kirtland Temple: A Historical Narrative [Świątynia Kirtland: historyczna narracja], Independence, Missouri: Herald Publishing House, Zreorganizowany Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, 1986. ISBN 0-8309-0449-2.
  • Marilyn Chiat, North American Churches, Lincolnwood, Illinois: Publications International, 2004. ISBN 1-4127-1020-0.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zdjęcia satelitarne[edytuj]