Świątynia Kirtland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świątynia Kirtland
Kirtland Temple
świątynia
Ilustracja
Fasada świątyni
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Miejscowość Kirtland
Wyznanie Ruch świętych w dniach ostatnich
Kościół Społeczność Chrystusa
Położenie na mapie Ohio
Mapa lokalizacyjna Ohio
Świątynia Kirtland
Świątynia Kirtland
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Świątynia Kirtland
Świątynia Kirtland
Ziemia41°37′31″N 81°21′44″W/41,625278 -81,362222
Strona internetowa
Świątynia Kirtland (widok z boku)

Świątynia Kirtland – jedna ze świątyń należących do Społeczności Chrystusa, będąca domem modlitwy i nabożeństwa. Znajduje się w miejscowości Kirtland, w stanie Ohio, Stany Zjednoczone. Została wpisana na listę National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia Kirtland była pierwszą świątynią, jaką wznieśli Święci w Dniach Ostatnich. Została wyświęcona przez pierwszego Prezydenta Kościoła, Józefa Smitha, Jr dn. 27 marca 1836 r. podczas ośmiogodzinnej ceremonii dedykacyjnej. W Świątyni Kirtland nie dokonuje się obrzędów za zmarłych, nie praktykuje się również udzielania ślubów na wieczność. Nabożeństwa otwarte są dla wszystkich ludzi. Świątynia jest miejscem udzielania sakramentów w obrządku Społeczności Chrystusa, miejscem spotkania z Bogiem, uczestnictwa w obrzędach ewangelii, a także siedzibą muzeum historii Świętych w Dniach Ostatnich z Kirtland. Nauki i Przymierza określają Świątynię Kirtland jako miejsce przebywania chwały i obecności Boga (NiP. 91:1b-2c, wydanie Społeczności Chrystusa; NiP. 94:3-9, wydanie Kościoła LDS). Projekt Świątyni Kirtland jest połączeniem stylów federalnego, neogreckiego i neogotyckiego. Społeczność Chrystusa jest wyłącznym właścicielem Świątyni Kirtland.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roger Launius, The Kirtland Temple: A Historical Narrative [Świątynia Kirtland: historyczna narracja], Independence, Missouri: Herald Publishing House, Zreorganizowany Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, 1986. ​ISBN 0-8309-0449-2​.
  • Marilyn Chiat, North American Churches, Lincolnwood, Illinois: Publications International, 2004. ​ISBN 1-4127-1020-0​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia satelitarne[edytuj | edytuj kod]