Światowy Dzień NGO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień NGO
Dzień

27 lutego

Państwa

międzynarodowy

Typ święta

Organizacja pozarządowa, Organizacja non-profit

Symbole

Oficjalny hashtag: #DziękiNGO

Inne nazwy

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Światowy Dzień NGO (Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych) – międzynarodowy dzień kalendarzowy obchodzony corocznie 27 lutego. Oficjalnie uznany i ogłoszony przez 12 państw członkowskich IX Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w 2010 r. i po raz pierwszy naznaczony przez ONZ, przywódców UE i organizacje międzynarodowe w 2014 r. [1][2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Światowy Dzień NGO, 27 lutego, został ustanowiony przez brytyjską organizację humanitarną Marcis Liors Skadmanis. Światowy Dzień NGO został oficjalnie uznany przez Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w dniu 17 kwietnia 2010 r. Państwami członkowskimi Bałtyckiego Forum NGO były Białoruś, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja, Norwegia i Szwecja[3].

W dniu 27 lutego 2014 r. minister rozwoju międzynarodowego Pekka Haavisto[4], dyrektor wykonawczy Biura ONZ ds. Usług projektowych (UNOPS) Jan Mattsson, europejski komisarz ds. Rozwoju Andris Piebalgs, sekretarz generalny Sekretariatu Rady Nordyckiej, Britt Bohlin, Asystent UNESCO Dyrektor Generalny Eric Falt i administrator Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Helen Clark, była minister ds. Kobiet w Iranie Mahnaz Afkhami i przywódcy NGO, byli pierwszymi uczestnikami Światowego Dnia NGO w Helsinkach w Finlandii[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Światowy Dzień NGO ma na celu zainspirowanie ludzi do aktywniejszego zaangażowania się w organizacje pozarządowe i zachęcanie do większej symbiozy między organizacjami pozarządowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym. Uniwersalną koncepcją Światowego Dnia NGO jest świętowanie, upamiętnienie i współpraca różnych organizacji pozarządowych na całym świecie oraz osób stojących za nimi[6][7].

Światowy Dzień NGO to dzień dla organizacji pozarządowych na całym świecie, podczas którego mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniami. Ma na celu edukowanie osób z całego świata na temat organizacji pozarządowych i ich wpływu. Światowy Dzień NGO daje okazję do uczczenia i zapamiętania założycieli organizacji pozarządowych, jak również ich pracowników, wolontariuszy, członków i sympatyków[8].

Obszar[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku Światowy Dzień NGO obchodzony jest od Nowej Zelandii i Australii, aż po Amerykę Północną i Południową, skupiając osoby wspierające ich działalność z sektora pozarządowego, międzynarodowych przywódców rządowych, osoby z organizacji multilateralnych i bilateralnych, sektorów prywatnych, społeczności, nauczycieli, studentów i ekspertów. Światowy Dzień NGO został oznaczony jako święto w 89 krajach na sześciu kontynentach w latach 2010–2018[9].

Oficjalny hashtag[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny hashtag: #DziękiNGO[7], #WorldNGODay.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Kalbi.PL. [dostęp 2018-12-08].
  2. 27 lutego Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. fanimani. [dostęp 2018-02-23].
  3. Dziś Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. [dostęp 2018-02-27].
  4. Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. ISKIERKA. [dostęp 2017-02-27].
  5. Światowy Dzień NGO. wjakwarszawa. [dostęp 2018-12-08].
  6. 27 lutego – Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Bartosz Łopiński, Propsy PR. [dostęp 2018-02-27].
  7. a b Nie masz pojęcia ile zawdzięczasz organizacjom pozarzadowym. Trwa światowy dzień NGO. Radio ZET. [dostęp 2018-02-27].
  8. Dzień Organizacji Pozarządowych= Inez Powierża, Przedsiębiorca. [dostęp 2018-02-27].
  9. Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. POP Radio. [dostęp 2018-02-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]