Żółw egipski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żółw egipski
Testudo kleinmanni[1]
Lortet, 1883
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady / zauropsydy
Rząd żółwie
Rodzina żółwie lądowe
Rodzaj Testudo
Gatunek żółw egipski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Żółw egipski (Testudo kleinmanni) – najmniejszy żółw lądowy, znajdujący się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem[2]. Występuje u wybrzeży Morza Śródziemnego od zachodniej Libii do Izraela.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Rozmiary[edytuj | edytuj kod]

Osiągają do 14 cm długości (pancerz). Waga do 400 g.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Posiada owalny karapaks, który jest mocno wysklepiony i głęboko wcięty nad karkiem. Ma jednolite ubarwienie – żółtobrązowe do oliwkowego. Czasem na płytkach grzbietowych ciemniejsze obrzeżenie. Ich plastron jest jasny, pokryty ciemnymi plamkami. Ma małą głowę z ciemnobrązowymi, błyszczącymi oczyma.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkują obszary z niezbyt bujną roślinnością w strefie gorącego klimatu gdzie drzewa praktycznie nie występują. W cieplejsze dni ukrywają się pod kępami roślin lub kamieniami. Na obszarze jego występowania panuje wilgotność powietrza 60%, a średnie dzienne wahania temperatury dochodzą do 10 °C.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Żółwie egipskie żywią się kwiatami i liśćmi roślin jednorocznych (np. hibiskusa, opuncji). W diecie powinno się uwzględniać niską zawartość białka i węglowodanów oraz wysoki poziom błonnika. Pod żadnym pozorem nie wolno go karmić mięsem, nabiałem, warzywami czy owocami! Jest to niebezpieczne dla zdrowia żółwia i może się przyczynić do jego śmierci.

Terrarium[edytuj | edytuj kod]

Terrarium powinno być jak największych rozmiarów, ponieważ żółwie egipskie, podobnie do innych żółwi, uwielbiają duże przestrzenie. Najlepszym podłożem do terrarium dla tego gatunku żółwia jest ilasto-gliniasty piasek, który symuluje podłoże ich naturalnego środowiska. Podstawowym elementem wyposażenia powinno być również oświetlenie: świetlówka emitująca promieniowanie UV-B (8-10%) oraz tzw. lustrzanka (40-60W). Pomimo tego, że testudo kleinmanni pochodzi z bardzo suchych obszarów to w wyposażeniu jego terrarium musi również znaleźć się zbiornik z wodą – na tyle duży by cały żółw się w nim zmieścił i na tyle płytki by poziom wody był poniżej jego głowy. Zbiornik ten powinien być z materiału, którego żółw nie wywróci przy wchodzeniu do niego – najlepiej ceramika (i najlepiej unikać plastikowych pojemników).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Testudo kleinmanni, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Testudo kleinmanni. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]