Żółw grecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żółw grecki
Testudo hermanni[1]
Gmelin, 1789
Ilustracja
Żółw grecki (młody osobnik)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady / zauropsydy

Rząd

żółwie

Rodzina

żółwie lądowe

Rodzaj

Testudo

Gatunek

żółw grecki

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Na zielono populacja podgatunku hermanni, na niebiesko boettgeri, na czerwono hercegovinensis

Żółw grecki (Testudo hermanni) – gatunek gada z rodziny żółwi lądowych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

Opis
Karapaks mocno wypukły, plastron płaski o bokach wygiętych ku górze. Samce mają tylną część nieco wklęsłą. Głowa masywna częściowo pokryta regularnymi tarczkami. Szczęki tworzą dziób. Szyja długa pokryta miękką skórą. Przednie kończyny trochę spłaszczone, a tylne słupkowate. Nogi zakończone 5 prostymi pazurami. Zdarzają się osobniki ze zredukowanymi palcami tylnych kończyn do 3. Ogon krótki, gruby mocno zwężony na końcu zakończony twardym kolcem. Karapaks ma barwę jasnożółtą, jasnobrązową lub oliwkowobrązową. Na środku każdej tarczy widnieje ciemnobrązowa lub czarna plama. Ciało ma barwę szarą lub jasnooliwkową bez plam.
Podgatunki
  • Testudo hermanni hermanni
  • Testudo hermanni boettgeri
  • Testudo hermanni hercegovinensis
Rozmiary
Długość karapaksu: samce do 25 cm, samice do 30 cm
Masa ciała do 1 kg.
Biotop
Suche, silnie nasłonecznione, częściowo kamieniste tereny z roślinnością trawiastą i niskimi drzewami.
Pokarm
Miękkie, soczyste łodygi, liście, kwiaty, zioła, mniszek lekarski, oset, koniczyna.
Zachowanie
Tryb życia ściśle lądowy i dzienny. W czasie upałów kryje się w ziemnych kryjówkach, które potrafi sam wykopać. Szybko chodzi z pancerzem uniesionym nad ziemią. Gdy temperatura spada szybko zapada w letarg.
Rozmnażanie
Raz do roku (w maju lub czerwcu) samica składa, do wygrzebanych przez siebie ziemnych jam 3-8 jaj. Na lęgi wybierane są zazwyczaj nasłonecznione miejsca. Lęgi mogą odbyć się w dwóch miotach.
Występowanie
Półwysep Bałkański, Półwysep Apeniński – południowe obszary, Sycylia, Korsyka, Sardynia, Południowa Francja (z Korsyką), wschodnia Hiszpania, zachodnia Turcja.
Uwaga
Żółwie Testudo hermanni obserwowano w Polsce na wolności. Są to osobniki hodowane w terrariach i wypuszczone przez właścicieli lub nielegalnie przywożone przez turystów. Najprawdopodobniej dorosłe osobniki są w stanie na krótko zaaklimatyzować się w polskich warunkach.

Hodowla w terrarium[edytuj | edytuj kod]

Żółw grecki jest roślinożerny. Jedynie przypadkowo może zjeść np. małego bezkręgowca wraz z roślinami. Dieta tego gada powinna być maksymalnie zbliżona do sposobu odżywiania w naturze, czyli powinna być obfita w błonnik i wapń, zaś uboga w białko, cukier i tłuszcze. W domowej hodowli zjada większość roślin łąkowych, jako sporadyczny dodatek można podawać utartą na tarce marchew. Nie powinno się podawać owoców i warzyw, są zbyt kaloryczne, często moczopędne, a niektóre z nich typu sałata, szpinak, rabarbar, kapusta – zawierają groźne dla zdrowia żółwia szczawiany, doprowadzające do odwapnienia kości i krzywicy oraz kamicy nerkowej. Owoce, z uwagi na zawartość cukru mogą być przyczyną namnażania się pasożytów w przewodzie pokarmowym. Zimą podstawę diety powinny stanowić wszelkie susze (suszone rośliny łąkowe, siano, itd.).

Terrarium[edytuj | edytuj kod]

Terrarium dla żółwia greckiego powinno być 8 x dłuższe od pancerza (karapaksu). W terrarium powinno być jedno, znacznie cieplejsze od pozostałych miejsce, w którym temperatura będzie wynosić 35-40 °C. W pozostałych częściach należy utrzymać temperaturę 23-26 °C. Należy stworzyć dla żółwia kryjówki, w których będzie mógł schować się, gdy będzie mu zbyt ciepło lub na czas snu – w tym celu mogą posłużyć np. wydrążone fragmenty korzeni lub kamieni albo też wkopana do połowy donica (nie plastikowa). Można również z korzeni drzew, kamieni i innych elementów stworzyć labirynt, którym żółwie chętnie będą wędrować – ruch jest bardzo istotny dla żółwi. Należy również wyznaczyć miejsce stałego karmienia – najlepiej w karmniku, żeby żółw nie rozrzucił pokarmu po całym terrarium. W dużym terrarium można raz na jakiś czas przenieść karmnik, zmuszając tym samym żółwie do poszukiwań i ruchu. Z roślinności powinno się zrezygnować, ponieważ jest ona chętnie zjadana przez żółwie. Jako podłoże może posłużyć np. darń – systematycznie podlewana przez długi czas może przypominać naturalne siedlisko. W terrarium nie powinno zabraknąć miski z wodą – miska powinna być na tyle duża, żeby żółw zmieścił się cały i na tyle płytka by mógł w niej swobodnie oddychać – żółwie lądowe nie potrafią pływać. Niezbędnym elementem wystroju terrarium jest też oświetlenie. W terrarium powinny znaleźć się: tzw. lustrzanka (o mocy 40-60 W) oraz świetlówka emitująca promieniowanie UV-B 8-10% -niezbędne do produkcji w skórze żółwia witaminy D wykorzystywanej do przyswajania wapnia i fosforu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Testudo hermanni, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Testudo hermanni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Młynarski, Płazy i gady Polski, Warszawa 1971.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]