Żyć szybko, umierać młodo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żyć szybko, umierać młodo
The Rules of Attraction
ilustracja
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

2002

Data premiery

11 października 2002 r.
31 stycznia 2003 r. (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Niemcy

Język

angielski, niemiecki

Czas trwania

110 minut

Reżyseria

Roger Avary

Scenariusz

Roger Avary

Główne role

James Van Der Beek,
Shannyn Sossamon,
Ian Somerhalder

Muzyka

tomandandy

Zdjęcia

Robert Brinkmann

Scenografia

Christopher Tandon,
Teresa Visinare,
Sharon Seymour

Kostiumy

Louise Frogley

Montaż

Sharon Rutter

Produkcja

Greg Shapiro,
Roger Avary

Wytwórnia

Kingsgate Films
Roger Avary Filmproduktion GmbH

Dystrybucja

Lions Gate Films

Budżet

4 mln USD

Nagrody
2003: nagroda Golden Trailer, nominacja do GLAAD Media Award

Żyć szybko, umierać młodo (tytuł oryg. The Rules of Attraction) – amerykańsko-niemiecki film fabularny (komediodramat) w reżyserii Rogera Avary'ego z 2002 r., powstały na podstawie powieści Breta Eastona Ellisa.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w Camden College, szanowanej, prywatnej uczelni wyższej zlokalizowanej w północnowschodnim New Hampshire.

Pierwsza scena przedstawia troje głównych bohaterów − studentów Lauren Hynde, Paula Dentona i Seana Batemana − podczas imprezy o wymownej nazwie "Koniec świata"; widz poznaje także szereg bohaterów drugo- i trzecioplanowych. W trakcie trwania filmu ujawnione zostają nietypowe relacje łączące poszczególne postacie. Sean jest zakochany w pięknej Lauren. Lauren, inteligentna i nieprzystępna dziewczyna, zdecydowanie preferuje towarzystwo Victora, przystojnego, lecz zainteresowanego głównie sobą kobieciarza. Victorem interesuje się również Lara, niezbyt bystra współlokatorka Lauren. Victor nie ma nic przeciwko takiemu układowi. Lauren spotykała się wcześniej ze snobowatym Paulem Dentonem, ale Paul − biseksualista − aktualnie ma wyraźną ochotę na związek z Seanem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Sean Bateman − egoistyczny i nieczuły handlarz narkotyków, który − ku własnemu zdziwieniu − zakochuje się w Lauren Hynde. Choć spędza noc ze współlokatorką Lauren, nie uważa się za niewiernego ("Zrobiłem to tylko dlatego, że kocham ciebie"). Także obiekt pożądania Paula Dentona oraz rozterek sercowych studentki, która serwuje dania w uczelnianej stołówce. Postać wyjątkowo wyrachowana i okrutna.
 • Lauren Hyndedziewica desperacko zakochana w Victorze Johnsonie, swym byłym chłopaku podróżującym po Europie (dla niego zachowuje cnotę). Jej uczucie do Seana Batemana rozwija się wraz z trwaniem filmu, lecz przeradza się w nienawiść, gdy okazuje się, że Sean zdradził ją z Larą Holleran, współlokatorką Lauren. Ostatecznie bohaterka traci dziewictwo z przygodnym partnerem podczas imprezy studenckiej.
 • Paul Denton − były chłopak Lauren Hynde, zdeklarowany biseksualista. Pożąda Seana Batemana, który jednak go odrzuca. Desperacko usiłuje uwikłać się w relacje z innymi mężczyznami.
 • Lara Holleranpromiskuityczna współlokatorka Lauren Hynde.
 • Richard Jared (każe zwracać się do siebie per "Dick" [z ang. dickpenis]) − stary przyjaciel Paula Dentona i jego seksualny partner, lubujący się w nadużywaniu alkoholu. Jego matka przyjaźni się z rodzicielką Paula.
 • Victor Johnson − prostacki eks-partner Lauren Hynde, który po powrocie z Europy nie pamięta, kim ona jest. Według Lauren "zniewieściały chłopak" o subtelnym usposobieniu, w istocie postać wysoce wyrachowana i promiskuityczna (jego podróż po Europie obfituje w niezliczone, przelotne romanse). Ponadto przyjaciel Seana Batemana.
 • Rupert Guestnarkoman, diler, kryminalista. Sean Bateman winny jest mu sporą gotówkę; gdy nie oddaje mu należytych pieniędzy, zostaje przez niego dotkliwie pobity.
 • Mitchell Allen − dość niepozorny student Camden College, kumpel Seana Batemana i Victora Johnsona, chłopak studentki imieniem Candice. Zdaje się idolizować Victora. Romansował z Paulem Dentonem.
 • Dziewczyna serwująca dania w stołówce − bezimienna, niestabilna emocjonalnie postać skrycie zakochana w Seanie Batemanie. O swoim uczuciu do niego pisze w anonimowych liścikach miłosnych, które następnie mu podsyła (ten − błędnie − uważa, że ich nadawczynią jest Lauren Hynde). Nie ma odwagi przedstawić się Seanowi; ostatecznie popełnia samobójstwo.
 • Kelly − łatwowierna i dość wrażliwa dziewczyna, z którą Sean nawiązuje romans podczas jednej z imprez.
 • Candice − partnerka Mitchella Allena, która podczas jednej z imprez ma wyraźną ochotę na triolistyczny romans z Paulem Dentonem (nie wiedząc, że ten romansował niegdyś z Mitchellem).
 • Marc − uzależniony od heroiny kumpel Seana Batemana, który winien jest mu gotówkę za dostęp do używek.
 • Pani Denton i pani Jared − matki Paula i Richarda, które − by ujarzmić stres, z jakim się borykają − uciekają się w zażywanie wszelakich leków. Homo- i biseksualność synów zdają się tolerować.

Produkcja filmu[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono począwszy od 17 sierpnia 2001 roku (dokładna data zakończenia zdjęć pozostaje nieznana)[1], przede wszystkim na terenie stanu Kalifornia (USA) − na University of Redlands i w Los Angeles. Pozostałe plenery obejmowały miasta europejskie: Amsterdam, Dublin, Londyn, Wenecję; materiały zrealizowane w Europie złożyły się następnie na film nakręcony przez jednego z bohaterów przy użyciu kamery wideo. Kręcenie obrazu trwało aż do września i zbiegło się z zamachem na World Trade Center w Nowym Jorku. Żyć szybko, umierać młodo był jedynym filmem kręconym 11 września w Los Angeles. Budżet filmu wynosił cztery miliony dolarów[1].

Film był jednym z pierwszych projektów mainstreamowych, które zmontowano w edytorze Final Cut Pro.

Zyski finansowe[edytuj | edytuj kod]

W Polsce, w ciągu pierwszego tygodnia wyświetlania filmu w kinach, Żyć szybko, umierać młodo zainkasowało 19 782 dolary[1]. Ogólnoświatowe wpływy z dystrybucji wyniosły 11 819 244 USD.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]