Przejdź do zawartości

Pojutrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pojutrze
The Day After Tomorrow
Gatunek

katastroficzny/sci-fi

Data premiery

17 maja 2004
POL: 27 maja 2004

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

124 min

Reżyseria

Roland Emmerich

Scenariusz

Roland Emmerich
Jeffrey Nachmanoff

Główne role

Dennis Quaid
Jake Gyllenhaal

Muzyka

Harald Kloser
Thomas Wanker

Zdjęcia

Ueli Steiger

Kostiumy

Renée April

Montaż

David Brenner

Produkcja

Roland Emmerich
Mark Gordon

Wytwórnia

20th Century Fox
Centropolis Entertainment
Lions Gate Films
Mark Gordon Productions

Pojutrze (ang. The Day After Tomorrow) – film katastroficzny/fantastycznonaukowy w reżyserii Rolanda Emmericha wydany w 2004 roku. Opowiada on o bardzo szybkich zmianach klimatu, które są powodowane przez bezmyślność człowieka. Główną postacią jest klimatolog Jack Hall, który już[styl do poprawy] na konferencji państw uprzemysłowionych ostrzega, że poważne zmiany klimatyczne na Ziemi mogą zajść w przeciągu najbliższych 100–1000 lat, lecz zmiany te następują już teraz.

Zdjęcia do filmu ruszyły 7 listopada 2002 roku. Kręcono je m.in. w Montrealu, Toronto, Nowym Jorku, Los Angeles i Tokio.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Znany klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) prowadzi badania na Antarktydzie i jest świadkiem oderwania się gigantycznego lodowca. Na międzynarodowej konferencji dotyczącej zmian klimatu w New Delhi (gdzie właśnie zanotowano opady śniegu) apeluje do polityków, aby rozpoczęto długofalowe działania w celu zmniejszenia zachodzącego właśnie procesu klimatycznego. Tymczasem w centrum klimatycznym w Szkocji kilka czujników położonych na Oceanie Atlantyckim wskazuje obniżenie temperatury oceanu o 13 °C. W międzyczasie w Tokio zaczyna padać grad wielkości grejpfrutów, astronauci ze stacji kosmicznej zauważają ogromne skupiska chmur nad Ziemią, przez Nowy Jork przelatują uciekające na południe stada ptaków, Los Angeles zostaje zniszczone przez tornada. Naukowcy z państwowego instytutu wyjaśniają, że anomalie pogodowe występują na całym świecie i cały czas się nasilają. Ma na to wpływ Prąd Północnoatlantycki, który został zmieniony przez wpłynięcie zbyt dużej ilości słodkiej wody z topniejących lodowców. W Europie następują bardzo duże opady śniegu, wojskowe śmigłowce lecące ewakuować królową brytyjską zamarzają podczas lotu. Nowy Jork zostaje zalany przez ocean. Jack Hall proponuje władzom (w tym prezydentowi USA) ewakuowanie środkowo-północnych stanów USA na południe m.in. na Florydę, do Teksasu i Meksyku. Dla mieszkańców północnych stanów jest już za późno, mieli pozostać w domu i schronić się przed nadciągającą nawałnicą. W końcu następuje nawałnica, z kształtu przypominająca cyklon tropikalny, w której w samym środku zimne powietrze z górnych warstw atmosfery bardzo szybko zstępuje na ziemię zamrażając wszystko (obniżenie temperatury następuje z prędkością 10 °C na sekundę). Po nawałnicy następuje nowa epoka lodowcowa.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]