John Cusack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Cusack
John Cusack
Imię i nazwisko John Paul Cusack
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1966
Evanston
Zawód aktor, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności od 1983

John Cusack (ur. 28 czerwca 1966 w Evanston w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzinie katolickiej irlandzkich Amerykanów jako czwarte z pięciorga dzieci reżysera filmów dokumentalnych Dicka Cusacka (ur. 1925 – zm. 2003 na raka trzustki) i nauczycielki matematyki i aktywistki politycznej Nancy Cusack. Ma trzy siostry – dwie starsze, Ann (ur. 1961) i Joan (ur. 1962), jedną młodszą, Susie (ur. 1971), oraz starszego brata Billa (ur. 1964).

John Cusack

Uczęszczał do szkoły założonej przez rodziców jego przyjaciela Piven Theatre Workshop w Chicago. Występował w lokalnych przedstawieniach i reklamach. Po ukończeniu Evanston Township High School w Evanston, w stanie Illinois, kontynuował naukę na Uniwersytecie Nowojorskim na Manhattanie.

Mając szesnaście lat zadebiutował w komediodramacie Klasa (Class, 1983) u boku Jacqueline Bisset i Roba Lowe. W 1986 roku w Chicago założył zespół teatralny New Criminals Theatre Company, który stał się jednym z czołowych teatrów w kraju, wyreżyserował cztery sztuki dla New Criminals m.in. Alagazam After the Dog Years i Methusalem, za które w Chicago otrzymał nagrodę im. Josepha Jeffersona. Za rolę wierzącego w prostą i czystą miłość Lloyda Doblera, zakochanego w najzdolniejszej uczennicy w szkole w melodramacie Camerona Crowe Nic nie mów (Say Anything..., 1989) został uhonorowany nagrodą krytyków filmowych w Chicago. Pojawił się w dwóch produkcjach Woody’ego AllenaCienie we mgle (Shadows and Fog, 1992) i Strzały na Broadwayu (Bullets Over Broadway, 1994). Zyskał rozgłos dzięki występom w komedii Roba Reinera Pewna sprawa (The Sure Thing, 1985) jako zakochany autostopowicz, dramacie sportowym Johna Saylesa Ośmiu z zespołu/Spisek ośmiu (Eight Men Out, 1988) w roli baseballisty z drużyna „White Sox” w Chicago i czarnej komedii Stephena Frearsa Naciągacze (The Grifters, 1990) jako mistrz drobnych przekrętów i syn wytrawnej oszustki (Anjelica Huston).

Jest także współautorem scenariusza do filmu New Crime Productions Zabijanie na śniadanie (Grosse Point Blank, 1997). Za postać szeryfa federalnego Vince Larkina w thrillerze Con Air – lot skazańców (Con Air, 1997) dostał w Los Angeles nagrodę Blockbuster Entertainment. Zebrał dobre recenzje za rolę zdesperowanego urzędnika w niewielkiej firmie LesterCorp, który podgląda życie Johna Malkovicha w komedii Być jak John Malkovich (Being John Malkovich, 1999). Jego kreacja właściciela niewielkiego sklepiku muzycznego w Chicago w dramacie muzycznym Przeboje i podboje (High Fidelity, 2000) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu.

Jest jednym z założycieli Fundacji Wolności Prasy (Freedom of the Press Foundation), mającej na celu wspieranie dziennikarstwa, m.in. WikiLeaks, które demaskuje korupcję i nielegalne działania rządów.

Spotykał się z Gabrielą Spanic, Neve Campbell (1998, 2002), Minnie Driver, Lili Taylor, Alison Eastwood, Claire Forlani (1997-98), Coriną Katt (1998), Janice Dickinson, Meg Ryan (2002-2003) i Jodi Lyn O’Keefe (2003).

Filmografia[edytuj]

Jako aktor[edytuj]

Jako scenarzysta[edytuj]

Bibliografia[edytuj]