Przejdź do zawartości

3ds Max

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
3ds Max
Ilustracja
Plik graficzny stworzony przy użyciu 3ds Max
Autor Autodesk Inc.
Aktualna wersja stabilna 3ds Max 2024.1
(17 maja 2023) [±]
Platforma sprzętowa komputer osobisty
System operacyjny Microsoft Windows
Rodzaj Program graficzny (grafika 3D)
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

3ds Max (wcześniej 3D Studio Max) – rozbudowany program do tworzenia trójwymiarowej grafiki i animacji stworzony przez firmę Kinetix. Firma została następnie zakupiona przez firmę Discreet, która wydała trzy kolejne wersje programu, aby zostać ostatecznie wcieloną do firmy Autodesk Inc. Pierwsza wersja ukazała się w 1990 roku pod nazwą 3D Studio dla systemu MS-DOS. Wersja pod system MS Windows ukazała się w 1996 roku pod nazwą „3D Studio MAX 1.0”. Obecną wersję 3ds Maxa oznaczoną rokiem 2020 przeznaczono dla środowiska Microsoft Windows.

W programie powstało wiele animacji i filmów, m.in. polska animacja pt.: Katedra i fragmenty filmu Władca Pierścieni, jednak najczęściej używany jest on do tworzenia gier komputerowych oraz wizualizacji architektonicznych.

Opis programu[edytuj | edytuj kod]

Program posiada wbudowany system do zaawansowanej animacji postaci dwunożnych – Character Studio – który do niedawna był jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów animacji postaci przy produkcji gier komputerowych, system symulacji fizyki reactor (który w wersji 2012 został zastąpiony przez MassFX) oraz zaawansowane narzędzia do kontroli animacji za pomocą diagramów. Program oferuje szereg narzędzi do polymodelingu oraz podstawowe narzędzia do modelowania w technice krzywymi NURBS.

Program posiada system wtyczek, za pomocą których możliwe jest rozszerzenie możliwości programu, np. dopasowanie interfejsu do potrzeb użytkownika. W programie można korzystać z wielu silników renderujących, tak wbudowanych (Scanline, mental Ray)[1], jak i dostępnych jako wtyczki (V-ray, FinalRender, Brazil R/S, Maxwell render – również jako program zewnętrzny, fryRender oraz RenderMan).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. YC Sp, Autodesk 3dsMax 2021 - co nowego ? [online], CADSOFT, 14 maja 2020 [dostęp 2020-06-01] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]