Adam Pajgert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Pajgert
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 września 1829
Skoromochy na Podolu

Data i miejsce śmierci

21 lipca 1872
Franzesbad (ob. Franciszkowe Łaźnie, Czechy)

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

poeta, tłumacz

Adam Pajgert (ur. 21 września 1829 w Skomorochach na Podolu, zm. 21 lipca 1872 we Franzesbadzie, ob. Franciszkowe Łaźnie) – polski poeta i tłumacz[1].

Syn Józefa Kalasantego Pajgerta (1799–1871), poety, malarza i bibliofila, właściciela majątku i zamku Sidorów nad Zbruczem. W dzieciństwie odebrał staranne wykształcenie domowe, a następnie uczęszczał do szkół we Lwowie.

Należał do grona młodych pisarzy galicyjskich publikujących w „Nowinach” i lwowskim „Dzienniku Literackim”. Przyjaciel Kornela Ujejskiego, który był nawet ojcem chrzestnym najmłodszego syna Adama, Kornela. Był pod silnym wpływem nurtu romantycznego, nawiązywał do twórczości George'a Byrona i Juliusza Słowackiego.

Znany z przekładów poezji angielskojęzycznej, m.in. Henry'ego Wadswortha Longfellowa, George'a Byrona i Thomasa Moore'a. Przełożył na język polski Juliusza Cezara Williama Szekspira (1859)[1][2] i Ginewrę Alfreda Tennysona[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • 1863: Kadmea,
  • 1876: Poezje I – wydanie zebrane, pośmiertnie, staraniem rodziny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pajgert Adam, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-10-27].
  2. Wszystkie XIX-wieczne edycje przekładu Juliusza Cezara Adama Pajgerta oraz omówienie jego sylwetki i strategii tłumaczenia dostępne są w cyfrowym repozytorium Polski Szekspir UW.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]