Adolfo Kaminsky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolfo Kaminsky
Data i miejsce urodzenia 1 października 1925
Buenos Aires
Zawód, zajęcie fałszerz, fotograf
Odznaczenia
Krzyż Kombatanta-Ochotnika Ruchu Oporu (Francja) Croix du Combattant

Adolfo Kaminsky (ur. 1 października 1925 w Buenos Aires) – francuski fotograf i fałszerz, członek francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, pracujący na zlecenie rządu francuskiego; pracujący dla algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego po wybuchu konfliktu algierskiego, a następnie na rzecz ruchów narodowowyzwoleńczych w Ameryce Południowej, Hiszpanii, RPA, Angoli, Gwinei Bissau i Grecji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1 października 1925 roku w Buenos Aires w rodzinie Żydów, którzy wyemigrowali z Rosji po rewolucji październikowej[1]. W 1932 roku rodzina przeniosła się do Francji, Kaminsky odebrał liberalne i świeckie wykształcenie. Wobec zagrożenia wojną Kaminsky z rodziną przeniósł się w 1939 roku do Vire w Normandii[1]. W wieku 14 lat zakończył edukację i zaczął pracować; interesował się chemią[2].

Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji znalazł się wraz z rodziną w obozie przejściowym w Drancy, bliski był wywiezienia do Auschwitz-Birkenau[1]. Zwolniony jako obywatel Argentyny dzięki wstawiennictwu argentyńskiego konsula[1].

Od 1944 roku zajmował się tworzeniem fałszywych dokumentów, głównie paszportów, metryk urodzenia i aktów chrztu dla francuskich Żydów i osób zagrożonych terrorem hitlerowskim. Działał we francuskiej organizacji żydowskiej UGIF, w komórce La Sixieme[3][1]. Po wyzwoleniu Paryża 25 sierpnia 1944 roku Kaminsky pracował na rzecz rządu francuskiego, przygotowując fałszywe dokumenty dla agentów przerzucanych na tyły frontu[4].

Po zakończeniu wojny przygotowywał dokumenty dla Żydów przerzucanych do brytyjskiej Palestyny[1], zajmował się tą działalnością do powstania Izraela w 1948 roku. Początkowo został fotografem, ale powrócił do fałszerstw po wybuchu konfliktu algierskiego, gdy zaangażował się w działania na rzecz skrócenia tej wojny[1]. Przygotowywał wówczas dokumenty dla algierskich partyzantów, którym groziły prześladowania ze strony Francuzów, a jednocześnie stanowczo dystansował się od nacjonalizmu i przemocy[4]. Pod koniec wojny algierskiej dostał zlecenie wyprodukowania stu milionów fałszywych franków, które miały zachwiać francuską gospodarką i wymusić wycofanie się tego kraju z Algierii. Tuż przed przekazaniem pieniędzy Algierczykom zawarto zawieszenie broni, a fałszywe pieniądze zostały przez Kaminsky’ego spalone[3]. Po wojnie w Algierii pomagał ruchom narodowowyzwoleńczym w Ameryce Południowej[1], Hiszpanii, RPA[1], Angoli, Gwinei Bissau i Grecji. Zajmował się także szkoleniem innych fałszerzy[4].

Z wyjątkiem okresu pracy dla rządu Francji, Kaminsky zawsze pracował za darmo[4]. W 1971 roku zrezygnował z działalności fałszerskiej, ożenił się i ma troje dzieci[3]. Poświęcił się fotografii[4].

Został odznaczony odznaczeniami francuskimi: Krzyżem Kombatanta, Krzyżem Kombatanta-Ochotnika Ruchu Oporu i złotym Medalem Miasta Paryża(fr.)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Yves Lecouturier: Shoah en Normandie: 1940–1944. Editions Cheminements, 2004, s. 215–217. ISBN 978-2-84478-295-3. [dostęp 2011-09-11]. (fr.)
  2. Adolfo Kaminsky, un jeune dans La Resistance. Sa famille (fr.). [dostęp 2011-09-09].
  3. a b c Nora Reinhardt: Fałszerz w imię ideałów (pol.). Der Spiegel / Onet.pl, 2011-09-09. [dostęp 2011-09-09].
  4. a b c d e f Adolfo Kaminsky, un jeune dans La Resistance. Et apres la guerre? (fr.). [dostęp 2011-09-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]