Adrian Grenier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adrian Grenier
Adrian Grenier
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1976
Stany Zjednoczone Nowy Meksyk

Adrian Grenier (ur. 10 lipca 1976 roku w Nowym Meksyku, Stany Zjednoczone) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, reżyser, producent filmowy, kompozytor i wokalista.

Życiorys[edytuj]

Syn Johna Dunbara i Karesse Grenier, choć jest rodowitym Amerykaninem, ma irlandzkie i francuskie pochodzenie. Wychowywany był przez matkę w nowojorskim Brooklynie. Ukończył prestiżową Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art w Nowym Jorku i prywatną szkołę artystyczną Bard College, gdzie studiował dramat. Uczęszczał także do Fieldston Summer Performing Arts Institute. W 1997 roku zadebiutował na dużym ekranie w dwóch dramatachAresztowana Gena (Arresting Gena) i Huraganowe ulice (Hurricane Streets) jako uliczny punk. Znalazł się potem w doborowej obsadzie dwóch komedii Woody'ego Allena Celebrity (1998) i Życie i cała reszta (Anything Else, 2003).

Po raz pierwszy został dostrzeżony w tytułowej roli w niezależnym filmie Przygody Sebastiana Cole (The Adventures of Sebastian Cole, 1998). Wystąpił się jako barman w teledysku Britney Spears "(You Drive Me) Crazy" (1999), zagrał aktora Lyle'a w komedii Cecil B. Demented (2000) Johna Watersa. W filmie A.I. Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence: AI, 2001) mignął jako nastolatek w furgonetce. W dramacie wojennym Wojna Harta (Hart's War, 2002) zagrał niewielką rolę szeregowego Daniela E. Abramsa u boku Bruce'a Willisa, Colina Farrella i Linusa Roache'a. W komediodramacie Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada, 2006) z Meryl Streep wcielił się w kucharza i chłopaka głównej bohaterki granej przez Anne Hathaway

Na srebrnym ekranie zabłysnął rolą hollywoodzkiego gwiazdora filmowego Vincenta "Vince'a" Chase'a w serialu HBO Ekipa (Entourage, 2004-2007). Postać ta przyniosła mu nominacje do nagrody Teen Choice i Screen Actors Guild. Jest także realizatorem filmów krótkometrażowych i dokumentalnego Strzał w mroku (Shot in the Dark). Został wokalistą grupy Kid Friendly oraz perkusistą zespołu The Honey Brothers, z którym nagrał płytę "Honey 4 U" (2003).

Ciekawostki[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]