Przejdź do zawartości

Ahmes-Nefertari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ahmes-Nefertari
Ilustracja
królowa Egiptu
Jako żona

Ahmose

Dane biograficzne
Dynastia

XVIII dynastia

Ojciec

Sekenenre Tao

Matka

Ahhotep I

Mąż

Ahmose

Dzieci

Ahmes-Sipair,
Amenhotep I,
Ahhotep II,
Ahmes,
Ahmes-Sitkamose,
Sitamon,
Ahmes-Meritamon

Ahmes-Nefertari, Ahmose-Nefertari – królowa egipska, córka Sekenenre Tao i królowej Ahhotep I, Wielka Małżonka Królewska (egip. Hemet Nesu Ueret) - siostra-żona Ahmose. Jako pierwsza nosiła tytuły:Córki Króla i Siostry Króla. Uważana za jedną z najważniejszych postaci rodziny królewskiej początków XVIII dynastii, która odegrała znaczącą rolę w procesie zjednoczenia Obu Krajów oraz wypędzenia z Egiptu Hyksosów. Po śmierci swego męża objęła regencję w imieniu swego małoletniego syna Amenhotepa I.

Była matką Ahmes-Sipaira - następcy tronu, zmarłego w młodości, Amenhotepa I, Ahhotep II - siostry-żony Amenhotepa I, Ahmes - żony Totmesa I, matki Hatszepsut, Ahmes-Sitkamose, Sitamon oraz Meritamon. Uważana za pierwszą Boską małżonkę Amona, której tytuł jest w pełni poświadczony - stela donacyjna, zawierająca akt darowizny posiadłości ziemskich. Jej matka, królowa Ahhotep I prawdopodobnie również otrzymała ten tytuł, jednakże dopiero pośmiertnie, na co może wskazywać jedyna inskrypcja, tego dotycząca, znajdująca się na jej trumnie.

Ahmes-Nefertari zmarła w wieku około 65 lat, przeżywszy do końca panowanie swego męża - Ahmosego oraz syna Amenhotepa I, prawdopodobnie w pierwszym roku panowania Totmesa I. Została pochowana w grobowcu na terenie Dra Abu al-Naga. Jej obrabowany grobowiec odkrył Howard Carter. Mumię królowej odnaleziono w skrytce DB-320 w Deir el-Bahari. Jak się wydaje Ahmes-Nefertari odegrała znaczącą rolę w przekazaniu władzy Totmesowi I po bezpotomnej śmierci swego syna. Dowodem na to może być stela z Buhen, na której królowa przedstawiona jest w towarzystwie swej córki Ahmes oraz Totmesa I. Imię królowej znajduje się na wielu zabytkach od Sai po Tura oraz w wielu grobowcach w nekropolach Teb zachodnich. Po jej śmierci otoczono ją szczególnym kultem aż do czasów Herhora, tj. końca XX dynastii, uważając ją za jedną z założycielek XVIII dynastii i twórczyń Nowego Państwa.

Królowa Ahmes-Nefertari i jej syn Amenhotep I Dżeserkare

(egip. - Nebet-taui Hemet Nesu Uret - Ahmose-Nefertari - neczer hemet di anch dżet)

V30
X1
N17
N17
M23N41
X1
wr
D21
X1<
N12
F31
F35M17X1
D21
Z4
>R8N41
X1
X8S34D&t&tA
Pani Obu Krajów Wielka Małżonka Królewska - Ahmes-Nefertari - boska małżonka, obdarzona życiem na wieki w hieroglifach