Akademisches Gymnasium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akademisches Gymnasium

Akademisches Gymnasium – szkoła średnia założona w 1553 roku. Najstarsza szkoła średnia w Wiedniu o profilu humanistycznym i liberalnych poglądach w porównaniu z innymi tego typu szkołami w mieście. Obecnie uczy się tam około 610 uczniów w 24 klasach.

Historia[edytuj]

W marcu 1553 roku jezuici otrzymali zezwolenie na założenie Akademisches Gymnasium. W owym czasie w gimnazjum przekazywano wyłącznie wiedzę na temat religii i praktyk wiary katolickiej. Nauczycielami byli jezuici, a szkoła znajdowała się naprzeciwko Uniwersytetu Wiedeńskiego (obecnie znajduje się tam Akademia Nauk), na terenach zakonu dominikanów. Językiem wykładowym była łacina.

W roku 1773 papież Klemens XIV rozwiązał zakon jezuitów, co spowodowało zmianę grona nauczycielskiego, jak i przedmiotów nauczania. Do programu nauczania wprowadzono historię, matematykę, język niemiecki, literaturę i geografię. Szkołę oddano w ręce pijarów. Nabrała wtedy charakteru świeckiego i powiał w niej nowy duch Oświecenia. Wprowadzono nowe metody pedagogiczne i dydaktyczne oraz opłaty za kształcenie.

W roku 1849, w wyniku reformy szkół średnich, wprowadzono, obowiązujący do dziś, nowy, ośmioletni program nauczania, zakończony egzaminem końcowym czyli maturą. Pierwsza matura odbyła się w 1851 roku. Do dziś zachowano humanistyczny profil szkoły.

Lata międzywojenne[edytuj]

Okres po I wojnie światowej był bardzo ciężki dla szkoły, gdyż groziło jej zamknięcie z powodu drastycznego spadku liczby uczniów. Udało się tego uniknąć, lecz na krótko, gdyż wraz z nadejściem w Austrii nazistów do władzy w roku 1938, los szkoły był znowu zagrożony. Wszyscy uczniowie pochodzenia żydowskiego byli zmuszeni opuścić szkołę, co zredukowało liczbę uczniów o 40 procent. Jednym z nich był późniejszy laureat Nagrody Nobla, Walter Kohn.

Lokalizacja[edytuj]

W roku 1866 siedzibę szkoły przeniesiono do budynku na Placu Beethovena (Beethovenplatz) w pierwszej dzielnicy Wiednia, gdzie obecnie się znajduje. Szkołę, w stylu neogotyckim, zaprojektował architekt Friedrich von Schmidt, który jest również twórcą ratuszu miejskiego w Wiedniu.

Znani absolwenci Akademisches Gymnasium[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]