Akastos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akastos
mityczny król Jolkos
Dane biograficzne
Ojciec

Pelias

Matka

Anaksibia lub Filomacha

Żona

Astydameja

Dzieci

Sterope,
Stenele,
Laodamia

Akastos – w mitologii greckiej syn Peliasa, króla Jolkos i Anaksibie (lub też Filomachy). Argonauta mimo woli.

Matką Akastosa była Filomacha, córka Amfiona i Niobe.
Z żoną Astydameją (lub według innych przekazów Hippolyte Kreteis)[1] miał trzy córki: Sterope[2], Stenele[2] i Laodamię[2]. Uczestniczył w wyprawie Argonautów wbrew zakazom ojca[1], a także uczestniczył w łowach kalidońskich[1]. Pelias, ojciec Akastosa, został zabity przez Medeę, wtedy Akastos wstąpił na tron Jolkos[1] i wypędził Jazona i Medeę z miasta[3].

Po śmierci Peliasa objął tron w Jolkos i wypędził Jazona i Medeę z miasta. Oczyścił Peleusza z zarzutów zabicia Eurytiona, króla Ftyi, i przyjął go do swojego domu. Żona Akastosa, Astydameja lub według innych źródeł Kreteis[2], zakochała się w Peleuszu, a kiedy jej odmówił, zaczęła knuć intrygi przeciwko niemu. Powiedziała mężowi, że jego gość próbował ją uwieść. Akastos nie zabił Peleusza, tylko wziął go na polowanie na górę Pelion, a kiedy ten zasnął, opuścił go, ukrywając jego miecz. Po przebudzeniu Peleusz zaczął szukać miecza i przypadkowo wpadł w ręce centaurów. Gdyby nie interwencja Chirona, na pewno by zginął[1]. Peleusz zemścił się na małżonkach zabijając ich, ciało Astymadei poćwiartował i rozrzucił w mieście[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Pierre Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo, 1990, ISBN 83-04-01069-0.
  2. a b c d Robert Graves, Mity greckie, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974.
  3. Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Zdzisław Piszczek). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1988, ISBN 83-01-03529-3.