Aleksandra Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra Koburg

Aleksandra Luiza Olga Wiktoria ( ur. 1 września 1878 w zamku Rosenau w Koburgu, zm. 16 kwietnia 1942 w Schwäbisch Hall) – brytyjska księżniczka.

Życie[edytuj]

Księżniczka Aleksandra z siostrami, od lewej: księżniczka Beatrycze, wielka księżna Wiktoria Melita Romanowa, Aleksandra i królowa Rumunii, Maria

Ojcem księżniczki Aleksandry był Alfred, książę Edynburga, drugi syn brytyjskiej królowej Wiktorii i księcia Alberta. Jej matką była wielka księżna Maria Romanowa, córka Aleksandra II, cara Rosji i carowej Marii Aleksandrownej.

W 1893, jej wujek Ernest II, książę Sachsen-Coburg-Gotha (brat dziadka Aleksandry, Alberta), zmarł bezpotomnie. Ponieważ książę Albert zmarł, a jej wujek, Edward VII, ówczesny książę Walii, zrzekł się praw do książęcego tronu Sachsen-Coburg-Gotha, tytuł księcia powędrował do ojca Aleksandry, księcia Edynburga. W ten sposób Aleksandra została zarówno brytyjską księżniczką jak i księżniczką Sachsen-Coburg-Gotha.

Małżeństwo[edytuj]

Aleksandra z mężem

20 kwietnia 1896 roku w Koburgu, Niemcy, księżniczka Aleksandra wyszła za mąż za Ernesta Wilhelma Fryderyka Karola Maksymiliana, księcia Hohenlohe-Langenburg (13 września 1863 - 11 grudnia 1950). Para miała piątkę dzieci:

Dalsze życie[edytuj]

Nazywana przez rodzinę Sandrą, Aleksandra mieszkała przez resztę swojego życia w Niemczech. 1 maja 1937 roku wstąpiła do partii nazistowskiej. Zmarła w Schwäbisch Hall, Badenia-Wirtembergia, w Niemczech w 1942 roku.

Tytulatura[edytuj]

  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Edynburga i Wielkiej Brytanii i Irlandii Aleksandra (18781893)
  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Sachsen-Coburg-Gotha Aleksandra (18931896)
  • Jej Królewska Wysokość Księżna Hohenlohe-Langenburg Aleksandra (18961942)

Odznaczenia[edytuj]

  • Order Wiktorii i Alberta
  • Order koronny Indii