Przejdź do zawartości

Alicja Battenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alicja Battenberg
Ilustracja
księżna Grecji i Danii
Dynastia

Battenberg

Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1885
Zamek Windsor

Data i miejsce śmierci

5 grudnia 1969
Londyn

Ojciec

Ludwik Mountbatten

Matka

Wiktoria Hessen-Darmstadt

Mąż

Andrzej (książę Grecji i Danii)

Dzieci

Małgorzata,
Teodora,
Cecylia,
Zofia,
Filip

podpis
Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Alicja Battenberg, Victoria Alice Elisabeth Julia Mary (gr. Η πριγκίπισσα Αλίκη του Μπάττενμπεργκ και μετέπειτα της Ελλάδας και της Δανίας ...Αλίκη, Βικτωρία, Ελισάβετ, Ιουλία) (ur. 25 lutego 1885 w Windsorze, zm. 5 grudnia 1969 w Londynie) – arystokratka niemiecka. Matka Filipa, męża królowej brytyjskiejElżbiety II. Księżna Grecji i Danii.

Księżna Alicja

Była córką księcia Ludwika Battenberga i księżniczki Wiktorii Heskiej, prawnuczką królowej Wiktorii. Jej siostrą była Ludwika Mountbattenkrólowa Szwecji. Miała również dwóch braci, w tym Ludwika Mountbattena.

Od dzieciństwa miała problemy ze słuchem. 7 października 1903 wyszła za mąż za księcia Andrzeja (syna króla Grecji Jerzego I) i zamieszkała w Grecji. Działała w greckim komitecie Czerwonego Krzyża, nauczyła się języka greckiego i popularnego zajęcia kobiecego – haftu ludowego. W 1922 wraz z rodziną królewską opuściła Grecję, ze względu wprowadzenie tam w latach 1922–1935 ustroju republiki. Powróciła w 1938. Kontynuowała pracę w Czerwonym Krzyżu. Po wybuchu II wojny światowej pozostała w Atenach; od 1943 udzielała schronienia żydowskiej rodzinie Kohenów, za co przyznano jej medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Odznaczenie zostało odebrane w jej imieniu przez księcia Filipa w październiku 1994[1].

Od 1944 była wdową. Głęboko religijna, założyła w Atenach klasztor prawosławny i kierowała jego pracami. Powołała także szkołę zakonną oraz dom opieki dla starców i rekonwalescentów, kilkakrotnie wyjeżdżała do USA, gromadząc środki na cele dobroczynne. W 1967, po odsunięciu od władzy króla Konstantyna II, wyjechała do Wielkiej Brytanii; ostatnie lata życia spędziła w Pałacu Buckingham u boku syna Filipa i jego żony królowej Elżbiety II. Została pochowana (na własną prośbę) w cerkwi św. Marii Magdaleny w Jerozolimie.

Z małżeństwa z Andrzejem miała, oprócz syna Filipa (1921–2021), cztery córki:

  • Małgorzatę (1905–1981), wyszła za księcia Gottfrieda zu Hohenlohe-Langenburg,
  • Teodorę (1906–1969), wyszła za Bertholda, margrabiego Badenii,
  • Cecylię (1911–1937), wyszła za Georga, wielkiego księcia Hesji,
  • Zofię (1914–2001), była żoną księcia Christopha Heskiego, potem księcia Georga Wilhelma Hanowerskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]