Przejdź do zawartości

Ernest II z Saksonii-Coburga-Gothy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ernest II
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
książę Saksonii-Coburga-Gothy
Okres

od 29 stycznia 1844
do 22 sierpnia 1893

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data urodzenia

21 czerwca 1818

Data śmierci

22 sierpnia 1893

Ojciec

Ernest I z Saksonii-Coburga-Gothy

Matka

Ludwika z Saksonii-Gothy-Altenburga

Żona

Aleksandryna Badeńska

Ernest August Karol Jan Leopold Aleksander Edward (ur. 21 czerwca 1818 w Coburgu, zm. 22 sierpnia 1893 w Reinhardsbrunn koło Gotha), drugi suwerenny władca niemieckiego księstwa Saksonia-Coburg-Gotha.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był najstarszym synem Ernesta I z Saksonii-Coburga-Gothy i Ludwiki z Saksonii-Gothy-Altenburga. Był starszym bratem księcia Alberta, męża Wiktorii, królowej Wielkiej Brytanii. Jego dzieciństwo, choć szczęśliwe, naznaczone zostało przez rozpad małżeństwa rodziców[1]. Uwielbiał polować i strzelać. Wraz z młodszym bratem dzielił miłość do nauki i natury, a także namiętność do kolekcjonerstwa[2].

Podobnie jak ojciec był kobieciarzem. W wyniku licznych romansów zaraził się chorobą weneryczną[3]. 3 maja 1842 w Karlsruhe ożenił się z księżniczką Aleksandryną Badeńską. Para nie miała dzieci.

W 1844 Ernest odziedziczył po swoim ojcu księstwo Saksonię-Coburg-Gotha. Ernest umarł bez potomków, jego brat Albert zmarł 30 lat wcześniej, więc księstwo odziedziczył bratanek Alfred, książę Edynburga. Starszy syn Alberta, przyszły król Edward VII, zrezygnował z księstwa.

Książę Ernest uważany był za wielkiego przyjaciela Stanów Zjednoczonych, podobnie jak jego brat Albert. Był jedynym władcą europejskim, który mianował konsula Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Książę był kompozytorem amatorem.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mariusz Misztal, Królowa Wiktoria, Wrocław 2010, s. 89.
  2. Mariusz Misztal, op. cit., s. 89.
  3. Mariusz Misztal, op. cit., s. 127.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mariusz Misztal, Królowa Wiktoria, Wrocław 2010