Aleksandra Zawłocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Zawłocka
Data i miejsce urodzenia

3 października 1962
Warszawa

Zawód, zajęcie

redaktor

Odznaczenia
Zasłużony Działacz Kultury

Aleksandra Zawłocka (ur. 3 października 1962 w Warszawie[1]) – polska redaktorka, dziennikarka, publicystka, menedżer mediów.

W latach 80. była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie pracowała w podziemnym wydawnictwie „Wola”. Po 1989 r. była dziennikarzem i redaktorem w siedmiu redakcjach. Zastępca redaktora naczelnego w trzech gazetach: „Expressie Wieczornym”, „Życiu” i „Super Expressie”. Była dyrektorem i redaktor naczelną TVP Warszawa, pełniła obowiązki dyrektora Agencji Informacji TVP i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Z wykształcenia filolog języka polskiego. Ukończyła studia na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1981-1986)

Od 2016 była przewodniczącą redakcji programu Pytanie na śniadanie, a od sierpnia 2019 objęła rolę szefowej programu.

Praca podziemna[edytuj | edytuj kod]

Od 1982 do 1989 roku pracowała w podziemnej „Woli”. Zajmowała się kolportażem i produkcją wydawnictw. Była szefową kolportażu tygodnika „Wola” (kanał Grup Politycznych Wola), kierowała także składem i kolportażem dwutygodnika „Naprzód” oraz książek Wydawnictwa GPW Wola i zaprzyjaźnionych oficyn. Była także sekretarzem redakcji miesięcznika „Praca” Duszpasterstwa Ludzi Pracy Wola.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Życie zawodowe rozpoczęła od pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmowała się semantyką języka poetyckiego w Pracowni Cypriana Kamila Norwida na Wydziale Polonistyki (1986-1990).

Od 1989 do 1991 r. pracowała w Tygodniku Solidarność w dziale związkowym, potem dziale reportażu. Zajmowała się reportażem społecznym, śledczym i politycznym. Była korespondentem wojennym w Izraelu w czasie wojny w Zatoce, w Chorwacji, Serbii, Sarajewie, Kambodży.

Od 1991 w Kulisach i „Expressie Wieczornym. Kierowała działem politycznym, potem działem reportażu i krajowym w „Expressie Wieczornym”, była wiceszefową „Kulis”.

Zastępca redaktora naczelnego w trzech gazetach: „Expressie Wieczornym” (1996-98), „Życiu” (2001-2002) i „Superexpressie” (2003).

Była także publicystką tygodnika Wprost, redaktorem w Rzeczpospolitej i Dzienniku.

Od 2006 r. w Telewizji Polskiej. Była dyrektorem – redaktorem naczelnym TVP Warszawa (2006-2012), w 2008 r. pełniła obowiązki dyrektora Agencji Informacji TVP, której podlegały TVP Info i wszystkie programy informacyjne TVP.

w 2009 r. nominowana do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii wydawców mediów za uruchomienie pełnoformatowego kanału informacyjnego TVP Info.

Od 2014 r. wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]